streda, 10 február 2021 01:25

Kedy sa dočkajú Slováci výdaja liekov na predpis aj online?

Napísal(a)

Krízová situácia v zdravotníctve zasahuje aj lekárne a ich pracovníkov. Napriek striktným bezpečnostným opatreniam sú lekárnici nepretržite vystavovaní riziku nákazy koronavírusom od prichádzajúcich pacientov. Pomôcť by tu mohla Vláda SR, a to zavedením online výdaja vybraných liekov na predpis, čím sa efektívne zníži fyzická návštevnosť lekárni nielen v čase pandémie.

Len bežnú lekáreň denne navštívi počas otváracích hodín do 100 ľudí. Pri počte viac než 2000 lekární, ktoré máme na území Slovenska, hovoríme o zhruba 200 000 ľuďoch denne, z ktorých väčšina má zdravotné problémy. Ak je čo i len jeden zákazník nositeľom koronavírusu, predstavuje riziko pre všetkých, ktorí výdajné miesto liekov a liečiv navštívia po ňom.

Lekárnici pritom svoju prácu veľmi dobre poznajú a snažia sa v rámci možností efektívne chrániť, priestory prevádzok prechádzajú dôkladnou sterilizáciou, no ani tieto opatrenia nedokážu úplne eliminovať riziko. To hrozí najmä dôchodcom a chronicky chorým pacientom, ktorí patria do rizikových skupín.

Náročnú situáciu by mohla uvoľniť Vláda SR jednoduchou úpravou legislatívy, ktorá by umožnila výdaj vybraných liekov na recept aj cez internetové obchody lekární. „Nehovoríme o žiadnej prevratnej inovácií, len o jednoduchom nadviazaní na čoraz populárnejší erecept, vďaka ktorému už nemusí chodiť pacient pre recept k lekárovi, ale dostane ho elektronicky,“ vysvetľuje lekárnik Martin Ďuríček. „Výsledkom úpravy legislatívy by bolo, že pacient si môže lieky na erecepte vybrať cez internet a nemusí chodiť fyzicky do lekárne, v ktorej je vystavený nákaze.“ Podľa lekárnika ide o rovnaké produkty, lieky a liečivá, ktoré už upravuje vyhláška 264/2019 Z. z. Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 9. augusta 2019, určené napríklad na liečbu vysokého tlaku, cholesterolu, cukrovky, či na pomoc pacientom s inkontinenciou, no patrí sem aj antikoncepcia. 

Novinka funkcie erecpet by zjednodušila život lekárom aj chronicky chorým pacientom, keďže pacient by si mohol dopredu objednať a naplánovať lieky na celý rok. Lekárne by sa tak vedeli pripraviť a zabezpečiť dostatok skladových zásob. „Online výdaj liekov na recept bude veľká pomoc predovšetkým pre imobilných a ťažšie sa pohybujúcich pacientov. Nehovoríme tu pritom len o úspore času pacienta aj lekára, ale predovšetkým o ochote pacientov pokračovať v dlhodobej liečbe a dodržiavať pokyny svojho lekára. Ak k tomu pridáme zníženie rizika prenosu akéhokoľvek ochorenia, výsledkom budú, v konečnom dôsledku zdravší pacienti,“ pridáva sa aj MUDr. Mária Brozmanová.

Z údajov NCZI zverejnených v správe “Spotreba humánnych liekov a zdravotníckych pomôcok v roku 2019“, vyplýva, že takáto zmena legislatívy by pomohla veľkému množstvu pacientov. V trojici najpoužívanejších liekov na Slovensku sa v rámci klasifikácie ATC nachádzajú lieky: skupiny C (kardiovaskulárny systém) a A (tráviaci trakt a metabolizmus), na ktoré by sa prípadná legislatívna úprava vzťahovala.

„Vláda by mala dodržať svoje vyhlásenia a pracovať na spomaľovaní šírenia vírusu. K tomu nepochybne prispeje aj obmedzenie fyzických návštev lekární. Ako lekárnici si toto riziko plne uvedomujeme a upozorňujeme naň touto cestou aj Vládu SR,“ zdôrazňuje Ľuboš Baran, riaditeľ siete lekární Pilulka.sk. „Po technickej stránke sme pripravení a čakáme len na legislatívny rámec. Najneskôr do jedného mesiaca potom vieme spustiť online výdaj vybraných liekov na predpis,“ dodáva Baran.

Naposledy zmenené streda, 10 február 2021 01:32


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom