piatok, 23 október 2020 15:46

Priveľa liekov v domácej lekárničke? Správnym skladovaním im predĺžite životnosť

Napísal(a)

Jeseň a sychravé počasie je obdobím, kedy siahame po domácej lekárničke o čosi častejšie. Niečo z nej odbúda a niečo pribúda. Ruku na srdce, kedy naposledy ste v nej robili poriadky?

Netreba sa spoliehať na to, že tieto liečivá sú bezpečné a použiteľné donekonečna. Lieky na lekársky predpis majú presné dávkovanie, preto ich musí pacient dobrať celé. U voľno predajných prípravkov dávkovanie až tak dôsledne nesledujeme a zvykne nám z nich čo-to zvýšiť. V prípade, že si ich chceme odložiť pre ďalšie použitie, je nevyhnutné dodržať prísne pravidlá.

Skladovanie liekov je alfou a omegou

Vhodným miestom na skladovanie liekov a výživových doplnkov môže byť napríklad kartónová krabica od topánok, ktorá udržiava relatívne stabilné prostredie. Ak je uložená niekde na polici v skrini, kam nedočiahnu deti, spĺňa aj ďalšiu podmienku bezpečného skladovania.

Medzi dobré zvyky by malo patriť pravidelné upratovanie v domácej lekárničke. Taktiež bezpečné prenášanie liekov a liečiv, bez porušenia obalu a blistra – odkaz pre dámy, ktoré nosia prvú pomoc od bolesti alebo svoje antikoncepčné tablety pohodené v kabelke, medzi ostatnými vecami, ako je napríklad parfém, ostré hranaté predmety alebo nehygienické peniaze.

Za zlozvyky sa považuje aj pohadzovanie liekov na stole, v kúpeľni, skrátka na miestach ľahko dostupných deťom.

Dôležitá je tiež teplota, pri ktorej liečivé prípravky skladujeme. Väčšina výrobcov zaručuje nezmenenú kvalitu lieku, ak sa skladuje pri izbovej teplote do 25 stupňov Celzia a pri normálnej vlhkosti. Občas sa však stane, že liek prenesieme v kabelke z tepla do zimy a zase do tepla. Čo je stále v poriadku, pretože, kým sa liek dostane na trh, prejde rôznymi testami, kedy je vystavovaný abnormálnym teplotám a vlhkosti a jeho kvalita sa za stanovený čas nesmie zmeniť. Avšak, niektoré liečivá a lieky majú naozaj špeciálnu teplocitnosť a na tú vždy upozorní krabička, alebo príbalový leták či lekárnik.

Húfne nákupy liekov začiatkom jari

Lieky sú v súčasnosti horúcou témou, pretože ich spotreba na Slovensku za posledné obdobie neuveriteľne vzrástla. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nakúpili Slováci v roku 2018 lieky za 1,79 miliardy eur, pričom údaje za rok 2019 by mohlo NCZI zverejniť už v najbližších týždňoch. Rok 2020 bude výrazne poznačený celosvetovou pandémiou, ktorá sa prejavila aj na domácej spotrebe liekov. „Výrazný nárast tržieb sme pocítili už v marci, kedy tržby medziročne vzrástli o 250% a záujem pretrvával aj v apríli, s medziročným nárastom o 170%. Ľudia sa pripravovali na najhoršie a vytvárali si tak aj zásoby základných liekov a liečiv,“ hodnotí spolumajiteľ spoločnosti Pilulka, Martin Kasa. Z prieskumu, ktorý Pilulka.sk nedávno vykonala vyplynulo, že až dve tretiny Slovákov majú doma lieky, ktoré im ostali z predchádzajúcej liečby, respektíve z predchádzajúceho nákupu. Odborníci preto odporúčajú pravidelne kontrolovať domácu lekárničku a lieky po uplynutí záručnej doby neužívať.

Exspirované lieky sú nebezpečný odpad

Skokový nárast predaja liekov predstavuje určitú hrozbu aj pre životné prostredie. Lieky po záruke sa klasifikujú ako nebezpečný odpad, ktorý by mal putovať do špeciálnej spaľovne. Proces likvidácie spadá do kompetencií Štátneho úradu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý bezpečnú likvidáciu liekov od obyvateľstva aj financuje. Jedinou úlohou spotrebiteľov je vrátiť nepoužité lieky do lekárne, prípadne lekárovi. Podľa prieskumu spoločnosti Pilulka.sk však aj napriek jasným pokynom autorít vyhadzuje lieky spoločne s ostatným komunálnym odpadom až 24% Slovákov a 8% respondentov si necháva staré lieky aj napriek exspirácii doma. Tretina Slovákov svojím správaním neumožňuje štátnym orgánom bezpečnú likvidáciu liekov. Niektoré internetové lekárne preto začali hľadať nové spôsoby zberu nepotrebných, či exspirovaných liekov. Novinkou na Slovensku je napríklad možnosť odovzdať lieky kuriérovi, ktorý ich následne odovzdá lekárnikovi, aby zabezpečil bezpečnú likvidáciu.

Ako znížiť výdavky na liečivá? To je rada na záver

Je vskutku nesporné, že Slováci vychádzajú v rôznych celosvetových štatistikách ako veľmi vďační zákazníci. Neraz vraj míňame na lieky viac, ako je potrebné. Neznamená to, že sme krajina plná hypochondrov, Slováci len nie sú zvyknutí konzultovať užívanie voľno predajných prípravkov s farmaceutom. Častejšie by sme mali myslieť na to, že reklama nám síce napovie, na čo je ktorý liek dobrý, ale nedozvieme sa z nej, ako bude fungovať dokopy s inými liekmi, ktoré užívame. Alebo ako jeho účinky ovplyvní napríklad náš obľúbený bylinkový čaj. Veta: Poraďte sa so svojím lekárnikom, nie je otrepaná fráza. Vždy, keď si kupujete nový, neznámy prípravok, treba sa poradiť s farmaceutom, ktorému dôverujete a ku ktorému chodievate pravidelne. Takéto poradenstvo by mali poskytovať aj všetky internetové lekárne. Nechajte si vysvetliť dávkovanie, prípadne nežiaduce účinky a možné interakcie s liekmi, ktoré už užívate. Príbalový leták síce musí byť pri každom lieku, ale neplatí to pre výživové doplnky. Erudovaný farmaceut vie poradiť správne dávkovanie aj pre ne, aby stanovená dávka nebola prislabá, respektíve prisilná. Navyše, mnohé lieky nemajú v príbalovom letáku vôbec spomenuté bylinky, minerály alebo iné prírodné látky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť účinok lieku, aj na to by vás mal upozorniť farmaceut za priehradkou alebo na online chate v prípade internetovej lekárne.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next