štvrtok, 22 október 2020 23:13

Budhistický majster a doktor tibetskej medicíny o koronavíruse

Napísal(a)

„Pravidlá v tomto svete potrebujeme, najmä, ak je na ne dobrý dôvod", myslí si budhistický majster, doktor tibetskej medicíny, priateľ, majster v línii Jeho svätosti Dalai Lamucharizmatický, Rinpoche Tulku Lama Lobsang. V čase svetovej pandémie majú tieto jeho posolstvá väčšiu váhu, než kedykoľvek predtým. Prečítajte si jeho zamyslenia.

Hovorí sa, že keď bolí telo, vezmeme si na to tabletku a bolesť je preč, telo môže fungovať ďalej. Ale ak bolí duša, je to omnoho ťažšie, lebo zázračné pilulky, po ktorých človeka do pol hodiny prestane bolieť duša, nejestvujú. Teraz tu máme koronu, nemáme na ňu liek a bolí nás z nej aj duša. Sme frustrovaní, deprimovaní, vyčerpaní a zmätení. Ako vnímate túto krízu ľudstva?

Áno, máme fyzické bolesti tela a máme duševné trápenia. S fyzickými bolesťami sa trápime všetci, všetci s nimi máme skúsenosť, dokonca aj zvieratá. Fyzická bolesť môže byť veľmi silná, no stále nie taká, ako bolesť nášho srdca. Hoci zvieratá tiež dokážu cítiť fyzickú bolesť, duševné trápenia nezažívajú, aspoň nie tak ako my. Fyzickú bolesť dokážete vyriešiť tabletkami proti bolesti alebo medicínou, ale s duševnými chorobami to je oveľa ťažšie. Na tie potrebujete duševnú medicínu. A tou je múdrosť a súcit. Múdrosť a súcit sú prírodným liekom pre myseľ. Keď budete mať zdravú myseľ, budete mať zdravé telo. A keď máte zdravé telo, máte veľkú šancu žiť dobrý, spokojný život. 

O koronavíruse by som chcel povedať, že ho nepovažujem za začiatok nejakej krízy, ani za koniec našich problémov. Koronavírus je ale jednou z dôležitých zmien, ktoré sa práve dejú vo svete. Je to zmena, ale nie začiatok. Je to zmena, ale nie koniec. Podobne, ako smrť nie je koniec, je to iba zmena. A narodenie nie je začiatok, tiež je to zmena. Nemáme na výber v tom, či takúto zmenu chceme alebo nie. Zmena je tu. Ale máme na výber, aká zmena to pre nás bude. Zmena nás chce niečo naučiť. A všetko sa odvíja od toho, čo sa naučíme. Ak budete zmenu nasledovať, možno nemusí byť váš najhorší nepriateľ...

Tulku, v očiach mnohých ľudí určite pôsobíte ako dokonalý človek, veľmi múdry, neomylný, vyrovnaný a neustále šťastný. Máte niekedy aj vy zlý deň? Je nejaká vlastnosť, neresť alebo zlozvyk, ktorý na sebe nemáte rád?

Samozrejme, tiež žijem na tomto svete, mám obyčajné telo. A tiež mám svoje zlé dni. Mám zlé dni a problémy, ale nikdy sa im úplne neodovzdávam. Možno mám tým pádom aj menej problémov. V tomto svete vždy budete mať zlé dni, možno aj zlý rok, stanú sa rôzne veci, ale budete mať aj dobré dni. Veci, ktoré sa dejú mimo môjho života nie sú v mojich rukách. Ale to, ako na nich budem reagovať, alebo ako sa budem cítiť, to môžem ovplyvniť ja sám. Preto, nezávisle od toho, čo príde, sa stále snažím byť sám sebou, šťastný a spokojný.

Je podľa Vás v živote dôležitá disciplína? Sme vôbec schopní udržiavať dlhodobo disciplínu? Môže byť práve disciplína riešením aj takej situácie, akú nám priniesol COVID-19?

Myslím, že všetky ľudské bytosti potrebujú nejaký druh disciplíny. Možno, ak sa nám podarí stať skúsenými v duchovných cvičeniach, budeme potrebovať menej pravidiel. Ale ja si myslím, že nejaké pravidlá a disciplínu potrebujeme. Niekedy sa nám možno nepáčia, niekedy disciplína vyzerá ako obmedzovanie. Či už sú tie obmedzenia správne alebo nesprávne, my ľudia nemáme radi, keď nás akokoľvek obmedzujú. Chceme žiť bez obmedzení, chceme byť sami sebou. Ale ja si myslím, že pravidlá v tomto svete potrebujeme, najmä ak je na nich dobrý dôvod. So silným dôvodom nie je dodržiavanie disciplíny také ťažké. Potrebujete len podporu rozumu a argumentov.

Keby ste boli všemocný a mohli by ste zmeniť nejakú vec na tomto svete, čo by to bolo?

Myslím, že to, čo by som si prial najviac, je aby každá ľudská bytosť, ktorá príde na tento svet, mala právo na život. Aby mal každý právo na základné veci,, aby každá bytosť na Zemi mala kde bývať, aby mala dostatok jedla. Tak by som si to ja  prial.  Aby akýkoľvek človek, ktorý sa narodí na tejto Zemi, aby toto mal bez podmienok, bez otázok. Prial by som si, aby toto mal každý a verím, že to je aj možné. Naša krásna planéta má dostatok bohatstva,  a na svete je dostatok peňazí, a Zem má dostatok zdrojov, aby sme sa o ne všetci mohli spolu  podeliť. Nemalo by sa to odvíjať od toho, že sa niekto narodil na istom kontinente, alebo sa narodil do nejakej rodiny. Ak ste ľudská bytosť, mali by ste mať miesto na život a dostatok jedla. Keď všetkým ľuďom zabezpečíme základné potreby, nebudú musieť utekať, aby prežili. A nebudú musieť kvôli prežitiu robiť ani iné veci. V tomto modernom svete všetci robíme rôzne veci, aby sme prežili. Keď ale zabezpečíme základné potreby a ľudia sa podelia o múdrosť zo svojich sŕdc, môžeme ísť aj za hranice tohto sveta. No najprv potrebujeme dať ľuďom, čo najviac potrebujú. Keď zabezpečíme to, všetci ľudia budú mať zrazu voľnosť byť otvorení tomu, po čom túžia. Ak sa nám to podarí, verím, že svet bude oveľa lepším a zdravším miestom.

Tulku Lobsang už od roku 2000 cestuje po celom svete, kde odovzdáva múdrosť a tajomstvá meditácie, tibetského cvičenia LuJong -  jógy a budhistickej filozofie a  učenia, a šíri tak povedomie o budhistickej medicíne, tradíciách a myslení. Pôvodne sme sa mali i my zoznámiť s veľkým majstrom na tohtoročnom septembrovom medzinárodnom štvordňovom seminári, kde mal v pláne vyučovať techniky jógy sna, ktoré dokážu stabilizovať psychiku človeka a podporiť ho tak v zvládnutí náročných situácií, presne takých, akými je aj situácia s COVID-19. No pandémia aj toto podujatie presunula o rok.

Veríme, že sa nám s Rinpoche Tulku Lama Lobsangom podarí stretnúť osobne v septembri budúceho roku. Následne sa chce utiahnuť späť do Indie, do pokoja kláštora, k jeho svätosti Dalajlámovi. Je nám nesmiernou cťou, že nám majster venoval chvíľku z jeho vzácneho a extrémne vyťaženého času.

Vypísané prednášky a aktualizácie pre rok 2021 môžete sledovať na www.maitri.sk

Naposledy zmenené piatok, 23 október 2020 13:08


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom