utorok, 13 jún 2017 11:18

Do USA s dieťaťom, áno či nie?

Napísal(a)

Cestovanie do USA je určitá výzva, nejde len o prekonanie seba a teda o odvahu, ale aj o peňaženku. Na splnenie amerického sna potrebujete istú, vyššiu finančnú čiastku než ako ste zvyknutí mať na dovolenku v Európe. Avšak keď sa chce, všetko sa dá a USA k nám nebolo ešte nikdy bližšie ako je teraz. Možno práve Vy túžite po rodinnom road-tripe strávenom s ratolesťami, alebo by ste radi dopriali Váš americký sen splniť Vašim deťom a vyslať ich do sveta nech sa priučia nielen angličtine, ale aj životu. 

Ak chcete vidieť americký svet alebo ho chcete dopriať Vašim deťom, len do toho, určite ľutovať nebudete. Vynechajte zopár európskych dovoleniek, a aj Vy môžete spoznať americkú kultúru a na niekoľko dní sa stať súčasťou úplne iného sveta. Kam sa do USA vybrať, ktoré mestá a miesta navštíviť? Záleží to nielen od Vás, ale hlavne od tých menších. Najdôležitejšie je aby cesta vyhovovala deťom, pretože v prípade zlého výberu sa americký sen môže premeniť na nočnú moru.

Bábätká, batoľatá, tie najmenšie

Ak ste čerství rodičia, alebo Vaše dieťa má do 6 rokov, výlet odložte na neskôr, Amerika Vám neujde. Let do USA je veľmi dlhý, a teda aj náročný nielen pre dieťa, ale dá zabrať aj dospelému človeku. Okrem toho, zvyčajne sa lieta cez oceán z minimálne jedným prestupom, čo trvanie cesty ešte predĺži a tým stúpa aj napätie. Okrem dĺžky cesty tomu najmenšiemu bude prekážať aj množstvo ľudí, čakanie, nebude sa mať ako kde zahrať čo sa odzrkadlí na jeho nálade a to následne poškodí aj Vás.

Od 6 rokov po pubertu

Vy sami najlepšie poznáte Vaše dieťa a teda v školopovinnom veku ste si vedomý toho čo zvládne, čo má rado. Pred cestou do USA určite treba absolvovať cesty a dovolenky po Slovensku a Európe. Tak najlepšie zistíte ako deti znášajú presun do cieľového bodu. Každé dieťa je iné, zatiaľ čo niektoré šesťročné deti bez problémov zvládnu 24 hod. cestu autobusom, iné aj napriek tomu, že sú staršie by boli najradšej doma. Ak ste vášniví cestovatelia a zdedila to aj Vaša krv, USA Vám môžeme len odporúčať. Okrem nádherných pláži na pobreží ako sú napr. v Miami beach, deti určite zoberte do zábavných parkov. Na východnom pobreží, v Orlande nájdete Disneyland, ak sa rozhodnete pre západné pobrežie tak potom nevynechajte Universal studios Hollywood. Pri výlete do New Yorku či Washingtonu sa deťom určite budú páčiť prekrásne múzeá či zoo.

Od puberty do dospelosti

Tí naši puberťáci sú už len krok k dospelosti a niekedy nám vedia poriadne „žrať“ nervy. Ale verte tomu, že my ako ich rodičia im niekedy znepríjemňujeme život už len tým, že sme a preto ak cesta do USA, tak len v prípade ak to decká odsúhlasia. Žiadne nútenie! Vyhodiť toľko peňazí, stráviť dlhý let a nakoniec budete len počúvať frflanie ako by im bolo lepšie doma s kamošmi. Ak však deti chcú ísť za oceán, opäť len odporúčame, okrem už vyššie uvedených zábavných parkov či múzeí sa môžete vydať na skutočný road trip a spoznať prekrásne miesta a zákutia. Ak je práve dieťa, ktoré je pro americky orientované a angličtina je nielen predmet v škole, ale aj jeho koníček potom skúste zvážiť štúdijný pobyt, ktorý mu prenesie nielen nové zážitky, ale aj skúsenosti, nových priateľov,  a hlavne naučí sa jazyk, ktorého reč je dnes nevyhnutnosťou. Ak už máte doma vysokoškoláka, má možnosť zúčastniť sa programu work and travel, ide o program ktorý umožňuje študentom vysokých škôl počas leta pracovať a cestovať v USA.

Ako do USA

Ak sa rozhodnete pre cestu do USA okrem leteniek a pasu budete potrebovať oprávnenie, ktoré povoľuje vstup do USA. Máte dve možnosti a to buď si zabezpečíte ESTA USA alebo vízum. Vízum je nevyhnutné v prípade ak účel cesty bude iný ako turistika a na území USA sa zdržíte dlhšie ako 90 dní. O víza je potrebné požiadať na americkom veľvyslanectve. Ak plánujete spoznávanie krajiny a turistiku po USA, ktorá bude trvať menej ako 90 dní, víza Vaša rodinka nepotrebuje. Dostačujúce je cestovné povolenie ESTA VIZA. Toto povolenie je častokrát nazývane aj ako ESTA Visa, avšak nie je to vízum a teda získanie tohto povolenie ja omnoho rýchlejšie, jednoduchšie a aj lacnejšie. Stačí ak elektronicky vyplníte formulár kde uvediete údaje o sebe, o každej osobe, informácie o pobyte a lete a po odoslaní zvyčajne do niekoľkých minút dostanete na mail odpoveď. Stačí si dokument vytlačiť priložiť k pasu a tešiť sa na západ.1 komentár

  • Odkaz na komentáre Ivka sobota, 16 marec 2019 15:38 Napísal(a) Ivka

    Podla mna je výborný nápad cestovat aj s detmi učia sa pri tom spoznávajú nové veci nenudia sa :) len závisí aj od povahy dietata :) ale ak je spokojné treba s ním cestovat ba aj do usa ;) prečo nie vačšina menších detí let prespí a tie vačšie sa zabavia tabletom telefonom a pod. :) takže aj rodinka može navštíviť ameriku a da sa to aj lacno len treba sledovat akciové ponuky tu o tom najdete viac info: https://estavisa.sk/ako-cestovat-do-usa-lacno/

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.