sobota, 07 jún 2014 09:35

Ideálny time management pre rodičov

Napísal(a)

Rodičovstvo je výzva, ktorú musí človek či už sám alebo za pomoci partnera zvládnuť. Pri rodičovstve nepoznáme jednotný postup, spôsoby alebo metódy správne výchovy. Výchova je ovplyvnená osobnosťou oboch rodičov, ich hodnotami, postojmi, vedomosťami a skúsenosťami zo života.

Priebeh rodičovstva je mnohokrát poznačený nepriaznivými faktormi. Týka sa to najmä partnerstiev, ktoré sú neúplné, kde sú časté hádky a konflikty.

Rodičovstvo definujeme ako „vychovávanie dieťaťa alebo detí od útleho veku až do dospelosti v prostredí plnej pohody, povzbudenia, lásky a k správnemu smerovaniu životom“. Rodičovstvo však vôbec nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Je to práca na plný úväzok, ktorá prináša úsmev na tvári. V mnohých prípadoch sa stretávame s prekážkami a problémami, ktorými sa musíme vyrovnať a popasovať.

Ako sme už vyššie spomínali, práca s deťmi, t.j. rodičovstvo zaberá všetok náš čas. Práve preto, keď si chceme čas s deťmi užiť a plnohodnotne využiť je potrebné zaviesť time management. Proces timemanagementu vychádza z povedomia o tom, čo je potrebné urobiť, stanovenia si priorít a časového plánu.

Time management v rodičovstve:

-  Predvídateľnosť

  •     Buďte predvídateľní a realistický, zhodnoťte svoj čas, t.j. ktoré úlohy a aktivity sú dôležité a ktoré môžete miestami vynechať alebo obmedziť

-          Zoznamy

  •     vytvárajte si zoznamy úloh, aktivít vašich detí, povinností a deadlinov
  •     vyveste si ich na miesto, kde budú viditeľné a budete ich mať na očiach každý deň
  •     zoznam má byť tvorený prioritami, ktoré sú prvoradé až po tie menej dôležité

-          Úlohy

  •     úlohy sú nie len pre Vás rodičov ale aj pre vaše ratolesti
  •     naučte ich zodpovednosti od mala, prideľte im úlohy

Medzi najväčší časový „požierač“ patrí chaos vo vašich osobných veciach. V prípade neuložených, skrytých vecí po dome spôsobuje nervozitu pre všetkých členov rodiny. Je jednoduchšie všetko nájsť na svojom mieste, tak nevznikajú zbytočné hádky o malichernosti.

Deti sú jedným z najväčších radostí v živote, preto sa nenechajte uberať o čas strávený s nimi. Stanovte si priority a časový harmonogram, ktorý vám bude nápomocný kľukatou cestou rodičovstva.

Silvia Langermann, Power coaching s.r.o. Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako postupovať pri zavádzaní prvých príkrmov?

Ako postupovať pri zavádzan…

Vývojovým míľnikom u dieťatka je aj zavádzanie prvých príkrmov. Pre mnohé mamičky, najmä prvorodičky môže byť...

Prev Next