piatok, 21 február 2020 11:33

Sexuálna výchova nesmie byť tabu

Napísal(a)

Prvý sex v šestnástke a vyšetrenie gynekológa iba za sprievodu rodičov. Aký máte na to názor vy? Prečítajte si, čo trápi dospievajúcu mládež a výpoveď gynekologičky zo Žiliny, ktorá odporúča prekonať chvíľku ostychu, než riešiť neskôr s dospievajúcimi deťmi problémy. 

MUDr. Adriana Gáťová, gynekologička a odborníčka na reprodukčnú medicínu z centra GYN-FIV v Žiline, je jednou z mála lekárov, ktorí sa pravidelne zúčastňujú aj prednášok a besied o sexuálnej výchove na školách. Poznatky, ktoré si z týchto stretnutí odnáša svedčia o tom, že deti nám dospievajú omnoho skôr, než by sme si možno mysleli.

Deti už dávno nie sú deťmi.

Doba pokročila dopredu a dnes už nie je problém si mnoho informácií vyhľadať na internete. Presne touto cestou sa dostávajú žiaci k informáciám ohľadom sexu a reprodukcie. „Mnoho vecí vedia už vopred,“ hovorí MUDr. Gáťová. Podľa nej komunikácia so žiakmi prebieha v súčasnej dobe o čosi uvoľnenejšie, než kedysi. Pri rozoberaní intímnych tém sa žiaci neostýchajú pýtať na veci, ktoré ich skutočne zaujímajú. „Vysvetľujem im všetko ohľadom menštruačného cyklu, rozprávame sa o rôznych problémoch ako sú zápaly, ale i pohlavné choroby, samozrejme i o antikoncepcii. Najviac sa však pýtajú na veci ohľadom sexuálneho žitia,“ prezradila MUDr. Adriana Gáťová. „Už aj deti v piatom ročníku sú dobre informované a pátrajú po odpovediach na mnohé otázky. Aj preto som radšej za zodpovedný prístup a otvorenú komunikáciu. Napokon, sú to normálne veci, je to život. Treba sa im venovať, aby sa neskôr nedostali do nepríjemných situácií a horších problémov,“ myslí si gynekologička.

Radšej chvíľka rozpakov ako riešiť neskôr problém.

Adriana Gáťová sa, medzi prácou vo svojej ambulancii v Martine a v centre pre gynekológiu, urológiou a asistovanú reprodukciu v Žiline, snaží nájsť čas aj na tieto besedy so študentami, pozvánku od žiadnej školy neodmietla. „Zrozumiteľnou rečou, bez odborných výrazov, sa mladým ľu´dom snažím odpovedať na všetko čo ich zaujíma. A musím povedať, že najčastejšie je to 16 až 17 ročné publikom, ktoré otvára diskusie na konkrétnejšie témy ohľadom sexuálnej aktivity. Dnes je totiž úplne bežné, že v tomto veku má prvú sexuálnu skúsenosť polka triedy za sebou a podľa toho si žiadajú i témy na rozhovor,“ opisuje skúseností zo školských debát MUDr. Gáťová. Na otázku, čo trápi dospievajúcu mládež najviac odpovedala veľmi pohotovo a jednoznačne. „Samozrejme, dostávam bežné otázky týkajúce sa ženských výtokov, ale zaujímajú sa už aj o také veci ako je napríklad bod G, kde sa tento bod nachádza, zaujíma ich masturbácia, či sa môžu pri nej poraniť a podobné záležitosti. Je to normálne, je to život,“ povedala gynekologička, ktorá je radšej za otvorenú debatu včas, než za riešenie život ovplyvňujúcich problémov neplnoletej mládeže.

Za lekárskou pomocou iba v sprievode rodičov.

Zo zákona je dané, že ak má osoba do 18 rokov nejaký problém, môže vyhľadať lekársku pomoc len za sprievodu rodičov. Čo však podniknúť, ak má mládež problém o intímnych záležitostiach hovoriť s rodičmi a potrebuje anonymnú pomoc? Gynekologička s dlhoročnou praxou radí: „Radšej sa nehanbiť a využiť priestor pre všetky otázky na podobných besedách, kde sa dá otázka položiť aj anonymne, napísať na lístok, bez mena. A keď už aj problém, nedajbože, nastane, radšej to povedať rodičom, vyhľadať spoločne lekára, alebo pri vyšetrení požiadať o intimitu a rozprávať sa potom už iba s ním. Rozhodne však netreba problém odkladať, ale riešiť,“ uzatvára rozhovor gynekologička a významná posila gynekologicko-urologického tímu centra GYN-FIV, MUDr. Adriana Gáťová.

Súvisiace položky (podľa značky)Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom