Vytlačiť túto stránku
utorok, 25 júl 2017 07:38

10 najčastejších klamstiev všetkých rodičov

Napísal(a) Zuna

Myslíte si, že vravíte deťom len pravdu. Snaha sa cení, no všetci klameme deťom. Často aj bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali...

Prečo teda klameme? Najčastejšie  preto, lebo chceme naše detičky ochrániť. Preto im hneď nezavesíme na malý noštek, že vŕtanie zubov bolí, darčeky v skutočnosti nosia rodičia, alebo ich babka neprišla na oslavu ich narodenín, pretože dala prednosť víkendovému pobytu. A tak zo seba vypúšťame jednu lož za druhou. Neveríte? Tak si poďme trošku osviežiť pamäť!

#1 Darčeky nosí Ježiško/Mikuláš

Všetci presne vieme,  ako to býva s darčekmi. Nejednému z nás preto vykĺzne z úst veta, ktorá nemá ďaleko od citového vydierania! "Ak nebudeš počúvať, Ježiško ti neprinesie darčeky." Týmto by sme však rozhodne nemali trestať naše deti. Veď potrestať ich môžeme aj iným, efektívnejším spôsobom.

#2 Nikdy nedovolím, aby sa ti niečo stalo!

Kiež by sa to dalo splniť, však? Takmer každý rodič by najradšej vzal na seba všetku bolesť svojho dieťaťa. Ale žiaľbohu sa to nedá. Nech sa teda akokoľvek snažíme, nikdy svoje dieťa neochránime pred všetkými nástrahami života.

#3 Park je už dávno zatvorený

Alebo obchod, materské centrum, alebo hocičo, kde sa chce dieťa dostať v tom najnevhodnejšom čase. Ale v skutočnosti sa môžeme vyhnúť tomuto klamstvu a to oveľa jednoduchšie, akoby sme si mysleli. Skúsme dieťaťu povedať pravdu: "Maminka by išla rada s tebou do parku, ale musím upiecť koláč na víkend, príde k nám návšteva."  

#4 Uvidíš, že to nebude bolieť!

Táto veta môže zničiť dôveru dieťaťa vo vás ako rodiča. Dieťa vám naozaj bude veriť, že injekcia nebolí, no len čo dostane injekciu od sestričky, skúsenosť ho presvedčí o opaku. Preto je lepšie vysvetliť mu zmysel nevyhnutného procesu a zdôrazniť to, že pozitívne účinky stoja za chvíľkovú bolesť.

Dievča, Matka Dcéra, Mo, Matka A Dcéra, Matka, Ľudiapixabay.com

#5 Si ten najlepší maliar na svete. Nikto ťa neprekoná!

Je dobré podporovať v dieťati sebavedomie, no netreba to preháňať. Treba vedieť dieťa pochváliť, no spôsobom, ktorý nemá ďaleko od reality. "Teší ma, že sa ti to podarilo. Mám z toho naozajstnú radosť!"

#6 Je čas ísť spať!

Nie je na tom nič zlé, ak mu túto vetu poviete pár minút pred "večierkou." No ak ho touto vetou naháňate dve hodiny pred jeho bežným časom ukladania sa k spánku, tak to úplne stráca zmysel. Skúste ju skôr vymeniť za to, že je najvyšší čas začať sa pripravovať na spánok. 

#7 Zlatko, vôbec netuším, čo sa stalo s tvojou kresbičkou, ktorá bola pripevnená na chladničke!

Deti kreslia. A veľa. Po pár týždňoch sa vám po dome váľa kvantum papierov. Čo s nimi? Je nám ľúto deťom na rovinu povedať, že skončili v koši na papier. S deťmi sa však môžeme dohodnúť na nasledovnom. Nech si z množstva kresieb odloží jednu - dve, ktorú odložíte do špeciálnej škatule. Avšak musíte mu sľúbiť, že ju naozaj nevyhodíte.

#8 Hneď som pri tebe!

Niekedy je veľmi ťažké odhadnúť, či sa upratovaním domácnosti zdržíme pár minút, alebo niekoľko hodín. Učme preto dieťa trpezlivosti a nesľubujme mu termíny, ktoré nie sme schopní dodržať. 

#9 Ak sa nepoponáhľaš, odídem bez teba!

Ruku na srdce! Naozaj by ste odišli z bytu bez dieťaťa? Väčšina deti si veľmi skoro uvedomí, že svoje vyhrážky nehodláte naplniť. Miesto toho však vyvoďte iné dôsledky. "Ak si nenastúpiš do auta, nebudeš môcť pozerať televíziu." To je už pre nich naozaj niečo reálne. 

#10 Nemáme dosť peňazí, aby sme ti kúpili xxx

Niekedy sa nám nechce deťom vysvetľovať, prečo im nechceme kúpiť ďalšiu hračku, a preto povieme to, čo je pre nás najjednoduchšie. Že nemáme peniaze. Ale lepší a dlhodobejší efekt pre dieťa bude, ak mu vysvetlíme, že šťastie nespočíva len v materiálnych veciach. A je to tak!

Zdroj: lifehack.org

Naposledy zmenené utorok, 25 júl 2017 08:17