Vytlačiť túto stránku
sobota, 08 júl 2017 08:46

Ako byť dobrým rodičom

Napísal(a) Zuna

Všetci rodičia chcú vychovávať svoje deti čo najlepšie. No z nejakého dôvodu sa nám niekedy výchova úplne vymkne spod kontroly. Čo teda robiť, aby sme z dieťaťa vychovali skutočne dobrého človeka?

Psychológia je fascinujúca veda. Nie je to len zmes teórie. Keď vieme aplikovať výsledky jej štúdií aj do praxe, môže z toho vzniknúť niečo senzačné. Ak máte problémy s dieťaťom, a to bez ohľadu či má 3, 6 alebo 15 rokov, dôvod je vždy rovnaký. Podľa psychológov je to volanie o pozornosť. 

V čom teda spočíva tajomstvo dobrého rodiča? Podľa psychológa Steinberga, dobrý rodič by mal byť zmesou empatie, sebaovládania, charizmy, miloty a spolupráce. Znie to ako nesplniteľný cieľ? V skutočnosti to nie je také nedosiahnuteľné, akoby sa to mohlo zdať na prvý pohľad. Prinášame vám 10 zásad dobrého rodiča, ktoré môžete v praxi uplatniť aj vy:

1# Záleží na tom, čo robíte

"Je to jeden z najdôležitejších princípov," tvrdí Steinberg. A je to tak. Nemôžeme od detí chcieť to, čo nerobíme sami. Ak im budeme zakazovať tablet či telefón, no pritom ho sami nespustíme z ruky, neuveria nám. Deti takmer vo všetkom kopírujú svojich rodičov.

#2 Nemôže dieťa až "príliš" milovať

Láskou dieťa nemôžeme predávkovať. Stará škola síce je presvedčená, že príliš veľa lásky dieťa rozmazná, ale nie je to tak. Dieťa je rozmaznané, keď nemá hranice. A absencia hraníc nemá s láskou nič spoločné.  

 #3 Zaujímajte sa o život vášho dieťaťa

"Veď to je samozrejmé," možno nám budete oponovať. Ale zaujímať sa o život dieťaťa nekončí otázkou "Ako bolo v škole."  Je to súbor všetkého, čo sa deje. Zapojte sa do činností dieťaťa. Ak rado kreslí, kreslite polu. Choďte na prechádzku, či spoločne si zaplávať. Uvidíte, ako si užijete spoločný čas.  

#4 Rešpektujme individualitu dieťaťa

Každé dieťa je individuálna bytosť. Aj preto sa nemôžu všetky deti naučiť chodiť pri sfukovaní prvej sviečky na torte. Jedno napreduje skôr v jednej oblasti, druhé zas vyniká v niečom inom. Tak ich nestresujme nereálnymi požiadavkami.

Dievča, Skateboard, Longboard, Športové, Voľný Čas

#5 Stanovte hranice a buďte v nich dôslední

Hranice treba dieťaťu stanoviť hranice čo najskôr. Ak bude väčšie, už s ním nepohnete. A to platí aj pre deti v dospelom veku.  Vždy by sme preto, ako rodičia, mali vedieť odpovedať na tieto tri otázky: "Kde je moje dieťa? S kým je moje dieťa? A čo robí?" Ak na ne poznáme odpoveď, všetko je v poriadku. Ak nie, treba popracovať na hraniciach.

#6 Podporujte dieťa v jeho samostatnosti

Ak má dieťa pevne stanovené hranice, robíme mu tým zároveň aj priestor na jeho nezávislosť. Vie, čo môže a čo má dovolené a to mu pomáha sústrediť sa na vlastné sily. Je úplne normálne, že dieťa volá po slobode a nezávislosti. Vytvára sa jeho osobnosť a my by sme ho v tom mali podporovať. 

#7 Buďte vo svojich hraniciach dôslední

Vaše "nie" by malo byť nie. Ak raz niečo dovolíte a na druhý deň to zakážete, alebo naopak, dieťa nebude vedieť, kde je sever. A často sú to najmä "neposlušné" a nezvládnuteľné deti, ktoré najviac volajú po hraniciach.

#8 Bitka nepatrí do výchovy

Nech ten váš "kvietok" urobil čokoľvek, skúste sa ovládať. Nič nestojí za to, aby ste fyzicky ubližovali svojmu dieťaťu. Je to veľmi ťažké, pretože deti nás skutočne dokážu vytočiť do nepríčetna, no dá sa to zvládnuť. Bitka je vždy znakom nášho zlyhania.

#9 Vysvetlite dieťaťu svoj postoj a rozhodnutia 

Dieťa má právo vedieť, prečo ho nepustíte na diskotéku, keď ešte nemá občiansky preukaz. Nájdite si čas a rozumne, vzhľadom k veku, mu vysvetlite svoje rozhodnutie. Stojí za to!

#10 Komunikujte s dieťaťom s úctou a rešpektom

Neberte detské city a emócie na ľahkú váhu. Nenadávajte im do debilov. Rešpektujte ich. Ak ich budete od detstva znevažovať, neskôr sa budú rovnako správať aj k vám. S pohŕdaním a bez štipky rešpektu. Nezabudnite na to, že deti sú naším zrkadlom!

Zdroj: webmd.com |Foto: pixabay.com

 

 

Naposledy zmenené nedeľa, 09 júl 2017 08:15