pondelok, 03 júl 2017 07:00

Ako si poradiť s hysterickým dieťaťom

Napísal(a) Zuna

Opäť sa vám hodilo dieťa uprostred ulice? Kúpili ste mu vanilkovú zmrzlinu a ono sa na poslednú chvíľu rozhodlo, že najlepšia by bola mrkvová. Čo na tom, že takú nevyrábajú. Keď sa chce, vždy sa nájde dôvod na hystériu. 

Hysterický záchvat u dieťaťa nie je nič príjemné. No na každé dieťa aspoň raz za uhorský rok príde potreba hodiť sa o zem, či poriadne na seba upútať pozornosť. Prinášame vám však 10 účinných spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť skrotiť neposlušného draka. Ste zvedaví? Tak poďme na to!

#1 Rozprávajte sa o tom, ako sa cítilo

Dieťa niekedy ide do "vývrtky," pretože si nevie poradiť so svojím pocitom. Niekedy ho nevie ani pomenovať a to ho frustruje. Potom, čo odzneje búrka, pretože raz skončí aj tá najsilnejšia, spýtajte sa ho na to, ako sa cítilo. "Urobila si to preto, lebo som ťa nepočúvala?" Nechajte dieťaťu priestor na odpoveď. Emócie sú silná vec. Často si s nimi nevie poradiť ani dospelý, nie to ešte dieťa. Ak sa však dieťa naučí pomenovávať, čo sa v ňom deje, urobí poriadny krok vpred.

#2 Naučte ho, čo znamená empatia

Niekedy veľmi dobre funguje aj metóda zrkadla. Ak kopne sestru do kolena len preto, že mu nechcela dať bábiku, treba sa s ním porozprávať. Dieťa už od malého veku celkom dobre chápe príklady. "Akoby sa ti páčilo, keby ťa kopla? Myslíš, že by ťa to nebolelo? Bolo by ti to príjemné?" Potom už len nechajte na dieťa, nech samé objaví tú správnu odpoveď. 

#3 Učte ho hrou

Dieťa cez hru povie neraz viac, než prostredníctvom slov. Vymeňte si role. Nechajte dieťa, nech sa s vami na chvíľočku vymení. Môže byť vašou mamou a vy jeho dieťaťom. Cez hru uvidíte, čo sa mu vymklo spod kontroly a s čím si nevedelo poradiť. Dieťa väčšinu reagujú prehnane, keď niečomu nerozumejú alebo sa niečoho boja. Alebo je to oboje. 

#4 Naučte ho používať tie správne slová

Miesto toho, aby sa hodilo o zem, či začalo sebou metať, naučte ho používať tie správne výrazy. "Možno si chcel povedať to, že si na sestričku nahnevaný. Skús to opísať slovami, inak ti nerozumiem."  Pravdepodobne to nebude chcieť robiť, keď už bude vo "švungu," no keď mu to budete pripomínať v chvíľach pokoja, určite to bude fungovať!

#5 Naučte ho, ako sa upokojiť

Môžete ho naučiť to, čo funguje u vás. Možno sa párkrát zhlboka nadýchnete, kým niečo poviete. Alebo začnete spievať. Veľkou zbraňou proti nepokoju je humor. Ak sa začneme smiať miesto toho, aby sme sa začali rozčuľovať, máme napoly vyhrané. Aj to môžeme naučiť svoje deti.

#6 Trvajte na hraniciach

Nikto nemá rád obmedzovanie. To je predsa logické. No ak dieťaťu nestanovíme hranice, čoskoro nám prerastie cez hlavu. Preto ak sa hodí o zem len preto, že sme mu niečo zakázali, treba zasiahnuť. "Nemusí sa ti to páčiť. Ale tým, že sa budeš hádzať o zem, to nezmeníme." Treba mu ukázať, že manipulovaním nezmení žiadnu situáciu.

#7 Odpojte ho

 

A to doslova. Ak chytí amok počas hrania hier či pri notebooku, existuje na to účinné, no radikálne riešenie. Odpojte ho od techniky. A možno budete sami prekvapení z toho, že vaše dieťa má aj iné záujmy ako len tupo pozerať do televízora.

#8 Voči násiliu prejavte nulovú toleranciu

 

Avšak pri tomto pravidle musíte začať sami od seba. Žiadne facky, ani buchnáty, ani výchovné. Stanovte si za pravidlo domácnosti, že sa u vás nebude tolerovať žiadne násilie. A ak niekto toto pravidlo poruší, vyvoďte z toho vážne následky. V trestoch a zásadách buďte dôslední. Nedovoľte, aby sa nedodržiavali. Lebo ako si usteliete, tak budete aj spať.

#9 Ak chcete mať pokojné dieťa, musíte ostať sami pokojní

Ak kričíte, aby sa vaše dieťa upokojilo, k ničomu to nebude viesť. Prečo? Lebo dieťa sa môže upokojiť, až keď ste vy pokojní. Preto skúste najprv vy ostať v kľude. Veď keď nejde o život, nejde o nič. A je to pravda.

#10 Nebite ho

Asi neexistuje rodič, ktorý by vedel za všetkých okolností udržať si sebakontrolu. Všetci pravdepodobne aspoň raz v živote dali dieťaťu "výchovnú," no tá im určite nepriniesla pocit úľavy. Preto ak vás svrbia prsty od nervov, skúste sa najprv upokojiť. Inak urobíte niečo, čo by ste neskôr mohli ľutovať. 

Veríme, že vám pomôžu naše rady. Ak máte tie svoje overené, sem s nimi. Potešíme sa!

Zdroj: supernanny.co.uk

 

Naposledy zmenené pondelok, 03 júl 2017 09:38


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next