streda, 10 máj 2017 09:32

Prečo nedovolím svojmu dieťaťu rozprávať sa s cudzími

Napísal(a) Zuna

Od mala deti učíme komunikovať, zdraviť sa a byť súčasťou sociálneho sveta. No mamička Breanne vysvetľuje, prečo svojmu dieťaťu nedovolí púšťať sa do rozhovoru s ľuďmi, ktorých nepozná...

 S takmer 4-ročnou dcérkou som bola v nákupnom centre. Poznáte to, všade plno lákadiel a dieťa, ktoré všetko chce. Mali sme dohodu a dovolila som jej jednu jazdu na kolotoči. Ale dieťa stále nemalo dosť. Dotiahlo ma k zariadeniu, z ktorého si môžete vyloviť nejakú hračku. Samozrejme až potom, čo tam vhodíte mincu. To som nechcela. Predsa, dohodli sme sa iba na kolotoči a stačilo. Aj tak o chvíľku zabudne, že na ňom vôbec bola. 

Dcéra sa púšťala do hysterického plaču. Únava, pretrvávajúce obdobie vzdoru a veľa ľudí navôkol jej očividne nerobilo dobre. Zhlboka som sa nadýchla. Niekedy je to to jediné, čo môžem v danej chvíli urobiť. Zastavil sa však vedľa nás jeden pán. Postarší, upravený, s chrupom, ktorý by mu závidel nejeden zubár. 

"Čo si vytiahneš, maličká? Žirafku?" spýtal sa dcéry a neprestával sa usmievať. Mňa však v tej chvíli úplne ochromil strach. Nevedela som však, čoho sa bojím, ale verila som svojej materinskej intuícii. Schytila som dcéru na ruky a chystala som sa preč.

"Mňa sa nemusíte báť," odpovedal, akoby mi čítal myšlienky. Očami som hľadala ochranku, alebo nejakého zamestnanca nákupného centra, ktorý by mi prišiel na pomoc. No zdalo sa, akoby a okolo nás vytvorila nejaká neviditeľná bublina. 

"Prepáčte, ale stačilo," nedala som najavo strach, no moje telo ma zradilo a začalo utekať úplne iným smerom. Pán niečo za mnou kričal, ale nevnímala som ho.

"Čo sa deje, mamička?" spýtala sa ma dcérka.

"Ale nič, len nechcem, aby si sa rozprávala s cudzími ľuďmi."

Videla som na nej, že ju to poriadne zmiatlo. Na jednej strane ju učím, že má byť zdvorilá, každému sa pozdraviť a na druhej strane jej to istým spôsobom zakazujem? Áno, je to tak. No už viackrát v živote sa mi ukázalo, že na vlastné pocity sa oplatí spoľahnúť. 

Chápem, že niektorí ľudia nemajú vyvinuté adekvátne sociálne schopnosti, ktoré by im dali na vedomie, keď je niečoho dosť. No som matka a cítim potrebu svoje dieťa ochrániť za každú cenu.

Preto učím dcéru veriť svojim pocitom. Ak sa rozpráva s niekym neznámym v mojej prítomnosti, je to fajn. No učím ju, že nikdy, naozaj nikdy sa nemá sama púšťať do reči s cudzím človekom. Aj keď sa pani v obchode bude na ňu sťažovať, že je nezdvorilá, pretože nechce odpovedať na doterné otázky. A pevne verím, že urobím všetko preto, aby neskončila s neznámym človekom v nejakej zatuchnutej dodávke...

A vy, maminy, aký máte názor? Cítite, kedy dovolíte deťom rozprávať sa s cudzími a kedy to je cez? Budeme radi, keď sa s nami podelíte so svojimi skúsenosťami...

Foto: Freepik.com | Zdroj: babble.com

Naposledy zmenené streda, 10 máj 2017 10:09


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.