sobota, 29 apríl 2017 07:09

Ako odpovedať na otázky našich detí, ktoré nás privádzajú do rozpakov?

Napísal(a) Zuna

Každého rodiča  raz dieťa dostane do poriadnych rozpakov. Ako teda máme správne reagovať, aby sme uchránili seba aj detskú zvedavosť?

  Ekaterina Gapanovich Ekaterina 

Buďte úprimní, ale nechoďte do prílišných podrobností.

"Keď sa ľudia navzájom majú radi, bozkávajú sa a objímajú. Otec dáva mamičke svoju bunku - spermiu. Tá sa spojí s bunkou od mamy a dieťatko začne v brušku rásť. Najprv je maličké a pláva vo vnútri ako rybka. Keď mu už však neostane žiadny priestor, narodí sa." Ak sú však detičky väčšie, pokojne im môžete rozprávať o vajíčkach a spermiách.

Ekaterina Gapanovich

Snažte sa im to vysvetliť bez toho, aby to bola trápna situácia. Pamätajte, že záujem dieťaťa o pohlavné orgány je úplne prirodzený.

"Rozdiely sú tam preto, aby sa deti mohli narodiť ako chlapci a dievčatá. Chlapček má penis a dva semenníky, dievča ma pošvu a maternicu. Maternica je špeciálne vrece na dieťa, ktoré sa raz môže narodiť, keď chlapec sa dievča vyrastú, zamilujú sa a budú chcieť mať spolu deti. Spoja sa ako dva kúsky skladačky."

Ekaterina Gapanovich

Ekaterina Gapanovich

Takmer všetky deti vám, alebo vášmu partnerovi, položia túto otázku, keď ich začne po prvýkrát priťahovať opačné pohlavie. Stačí jemne povedať "nie".

"Každý má svoju úlohu v rodine. Tvoja sestra sa nemôže stať otcom, a  váš otec sa nemôže stať babičkou. A ty sa nemôžeš stať manželom svojej mamy. Až vyrastieš, bude tvoja matka už stará. Môžeš ju stále milovať a starať sa o ňu, ale budeš si chcieť vziať niekoho, kto je mladý a krásny. Zamilujete sa a budete mať svoje vlastné deti. "

Ekaterina Gapanovich

Deti sa podvedome cítia previnilo, keď sa ich rodičia hádajú. Je dôležité, aby vaše deti pochopili, že to nie je ich vina.

"Ľudia sa hádajú, pretože nie vždy súhlasia s názormi druhej strany. Deti sa hádajú, a dospelí niekedy robia to isté. Ale to neznamená, že by sme sa nemilovali."

Ekaterina Gapanovich

Ekaterina Gapanovich

Nesnažte sa umlčať svoje dieťa, keď upozorňuje na neobvyklé vyzerajúcich ľudí na verejnom mieste, pretože to vedie k vzniku neznášanlivosti.

"Každý je iný. Ľudia môžu byť vysoký, malý, tučný a tenký. Niekedy ľudia vyzerajú inak, pretože sú chorí. Môžeš im ublížiť, ak budeš ukazovať na ich rozdiely. Tiež by si nemal na nich ukazovať prstom. Je lepšie, keď sa ma na to opýtaš neskôr, keď sme sami, aby si si bol istý, že nikomu neublížiš."

Ekaterina Gapanovich

Súrodenci vždy súperia o lásku rodičov. Nemali by ste však používať jedno dieťa ako príklad pre jeho bratov a sestry, alebo hovoriť, že ho máte radšej, pretože je úspešnejší v škole.

"Si iný, a naša láska pre všetkých z vás sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Ale milujeme vás všetkých rovnako, ako vy milujete mamu a otca v rovnakej výške. Obaja ste pre mňa všetko."

Ekaterina Gapanovich

Ekaterina Gapanovich

Vysvetlite svojmu dieťaťu, že je liečba nutná. Nikdy im nehovorte, že je zbabelec, ani si nerobte žarty z ich strachu.

"Doktor ti nechce ublížiť. Jeho úlohou je bojovať proti chorobám.Môže to síce trošku bolieť, ale bez toho ti asi nebude lepšie. Keď som bol chorý, tiež som dostal injekciu.Mal som strach, ale zvládol som to a ty to zvládneš tiež."

Foto | Zdroj: brightside.me

Naposledy zmenené sobota, 29 apríl 2017 21:02


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom