štvrtok, 18 jún 2015 12:23

10 vecí, ktoré by ste mali deťom povedať inak

Napísal(a)

Každodenné frázy, ktoré používate, môžu urobiť viac škody ako úžitku. Pravdepodobne používate frázy typu: "Počkaj, až tvoj otec príde domov" alebo "Prial by som si, aby si bol ako tvoja sestra" - nie je to správne. Ale existuje ešte oveľa viac tých, ktorým by ste sa mali vyvarovať, kvôli vám aj kvôli vašim deťom. 

1. Nehovorte "skvelá práca" či "dobré dieťa"

Výskum ukázal, že fráza typu si "dobré dievča" alebo "si dobrý chlapec". Môže sa stať, že dieťa potom neskôr závisieť viac na vašej pochvale, než na vlastnej motivácii urobiť to dobre. Uložiť si pochvaly pre chvíle, keď sú skutočne oprávnené, a použite ich tak konkrétne, ako je to možné. Namiesto frázy dobré dieťa, skúste povedať napríklad: "Dnes si sa skvelo hral," alebo: "Bolo to pekné, správal si sa ako tímový hráč.. kamarát.." alebo "Bolo od teba pekné, že si požičal Ivke hračku.."

2. Cvičenie robí majstra

Je pravdou, že čím viac času vaše dieťa opakuje nejakú činnosť, budú jeho schopnosti lepšie. Avšak, toto porekadlo môže vyvinúť na dieťa veľký tlak byť najlepší. "Ak sa mu nebude dariť tak, ako si predstavovalo, bude si myslieť, že asi dosť netrénovalo," hovorí Joel Fish, Ph.D., autor knihy 101 spôsobov, ako byť rodičom. "Videl som sklamané deti, ktoré porazene premýšľali: Čo sa to so mnou deje? Cvičím, cvičím, cvičím, a stále nie som najlepší/ia." Namiesto tejto vety sa snažte radšej dieťa povzbudiť, aby tvrdo pracovalo, pretože tak sa môže zlepšovať a vy budete na neho hrdí. 

3. Si v poriadku

Ak si vaše dieťa rozbije koleno, môže vám inštinkt napovedať, aby ste ho upokojili, že nejde o vážne zranenie. Ale ak mu poviete, že je v poriadku, hoci ono sa tak necíti, môže sa cítiť ešte horšie. "Vaše dieťa plače, pretože to nie je v poriadku," hovorí Dr. Berman. Vašou úlohou je, aby ste mu pomohli pochopiť a vyrovnať sa s jeho emóciami, nie klamať. Skúste dať mu pusu a uznať jeho zranenie, napríklad slovami: "To bol desivý pád." Potom sa ho opýtajte, či si praje obväz alebo bozk (alebo oboje).

4. Ponáhľaj sa!

Vaše dieťa je pomalé pri raňajkách, potom trvá na tom, že si zaviaže svoje tenisky (aj keď ešte nie celkom zvládlo techniku), a vyzerá to, že prídete neskoro do školy - opäť. Ale tlačíť ho, aby sa ponáhľalo, v ňom vyvolá len ďalší stres. Skúste mierne zmäkčiť váš tón hlasu a namiesto vety poďme sa pomáhľať, vyšlite správu, že ste "v rovnakom tíme". Môžete tiež otočiť prípravu do školy na hru: "Kto si zaviaže tenisky ako prvý?" alebo ho nepriamo motivujte a pochváľte: "Ty si si obliekol nohavice skôr ako ja!"

5. Som na diéte

Sleduje svoju váhu? Nechajte si to pre seba. "Ak vás vaše dieťa uvidí budete stúpať na váhu každý deň a počuje hovoriť o tom, že ste "tučná," môže  sa u neho vyvinúť nezdravý obraz tela." Je lepšie povedať, "dám si zdravý obed, lebo sa po ňom dobre cítim". "Musím cvičiť" môže znieť ako sťažnosť, ale veta "Je vonku krásne - idem si zabehať", ho môže inšpirovať sa ku vám pripojiť.

6. Nemôžeme si to dovoliť

Je to jednoduché použiť túto vetu, keď vás dieťa prosí o najnovšiu hračku. Ale pritom pošlete správu, že nemáte kontrolu nad svojimi financiami, čo môže dieťa vystrašiť. Vyberte si alternatívny spôsob, ako sprostredkovať rovnakú myšlienku, napríklad: "Teraz to nekúpime, pretože šetríme naše peniaze na dôležitejšie veci." Ak by dieťa ďalej trvalo na nákupe, máte perfektný dôvod začať konverzáciu o tom, ako si urobiť rozpočet a spravovať peniaze.

7. Nehovorte s cudzími ľuďmi

"Túto vetu nevie malé dieťa dobre pochopiť. Dokonca aj keď človeka nepozná, nemyslí si, že je cudzí, ak je na neho milý. Plus, toto slovné spojenie môže mať neblahý vplyv na dieťa, že napríklad v prípade núdze nezavolá pomoc (hasičov, požiarnikov), prežote ich nepozná," hovorí Nancy McBride, výkonný riaditeľ pre Národné centrum pre nezvestné a zneužívané deti v Lake Park. Namiesto toho, aby ste ho varovali pred cudzími ľuďmi všeobecne, skúste ich vychovávať podľa scenára: "Čo by ste robili, keby vám človek, ktorého nepoznáte, ponúkol cukríky a sľúbil, že vás odvezie domov?"  Vzhľadom k tomu, že v drvivej väčšine detských prípadoch únosu ide o osobu, ktorá dieťa pozná, môžete pridať aj obľúbenú bezpečnostnú vetu: "Ak si kvôli niekomu smutný, máš strach, alebo si zmätený, potrebujem, aby si mi to povedal."

8. Buďte opatrní

Ak túto vetu poviete vo chvíli, keď vaše dieťa balansuje na preliezačkách na ihrisku, je viac ako pravdepodobné, že spadne. "Vaše slová odvedú jeho pozornosť od toho, čo robí, a tak sa stratí sústredenie," hovorí Deborah Carlisle Šalamún, autor knihy Dieťa vie to najlepšie. Ak máte pocit úzkosti, presuňte sa k nemu, aby ste boli po ruke pre prípad, že začne balansovať, ale buďte ticho a zachovajte pokoj, ak môžete.

9. Dezert bude, až keď zješ večeru

Používanie tohto výrazu zvyšuje u dieťaťa hodnotu dezertu, a znižuje hodnotu jedla. Nemá radosť z večere, pretože ju vidí ako nutné zlo, kým dostane dezert - dosiahnete teda pravý opak toho, čo ste chceli. Trochu svoju vetu len "vylaďte". "Najprv si dáme chutnú večeru, a po nej bude dezert." Aj drobná zmena formulácie, má oveľa pozitívnejší vplyv na vaše dieťa.

10. Dovoľ mi, aby som ti pomohol

Keď sa vaše dieťa snaží postaviť vežu alebo dokončiť puzzle, je prirodzené, že mu chcete pomôcť, aby to urobil rýchlejšie. "Ak budete dieťaťu skákať do jeho úsilia príliš skoro, môžete podkopať nezávislosť vášho dieťaťa, pretože  sa prestane snažiť - vie, že aj tak za neho všetko urobíte vy." Namiesto toho mu napovedzte vetou, ktorá mu pomôže vyriešiť jeho problém: "Myslíš si, že te veľký kus by mal ísť na spodok? alebo "Skúsiš tam dať tento trojuholník, či pasuje, alebo radšej štvorec?" Zároveň ho tak učíte aj geometrické tvary.

Publikované v apríli 2014 v časopis Parents.


Naposledy zmenené piatok, 31 júl 2015 22:39


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.