Deti, ktoré vedia viac jazykov, sú empatickejšie

Zaujímavá štúdia zistila niekoľko zaujímavostí o bilingválnych deťoch. Zistila, že dvojjazyčné deti sú lepšími kreatívnymi mysliteľmi a majú rýchlejšie mozgové funkcie - cudzí jazyk pomáha bábätkám zlepšiť verbálne zručnosti a schopnosť riešiť problémy, ktoré prídu vhod, keď sa začnú testy v škole. Deti, ktoré sa učia iný jazyk ve veku približne šiestich mesiacov, dokážu spracovávať informácie rýchlejšie.

Vedci z Národnej univerzity v Singapure a Singapur Inštitútu klinickej vedy študovali 114 detí okolo 6 mesiacov veku. Deti vyrastajúce v bilingválnej domácnosti reagovali rýchlejšie, keď im opakovane ukázali ten istý obrázok - okamžite chceli prejsť na nový. To naznačovalo, že u detí, ktoré sa učia rozlišovať dva slovníky a dva jazykoy, sa zvýšil kognitívny rozvoj schopnosti spracovať rozdiely (obrázky) rýchlejšie. Aj keď sa výskum zameral na malú vzorku a len v určitej zemepisnej oblasti, štúdie potvrdili výhody učenia viac ako jedného jazyka.

"Vyrastal som v dvojjazyčnom prostredí - v škole som hovoril po slovensky a doma mandarínskym jazykom. Striedavo som používal oba jazyky - ak mi neprišlo na um čínske slovíčko, použil som slovenské, a naopak. Určite mi to pomohlo vidieť hodnotu sa učenia sa cudzieho jazyka - aj keď len na rozšírenie komunikácie a zlepšenie prekladateľských zručností, na pochopenie nuáns iného slovného vyjadrenia, a otvorenie cesty k pochopeniu druhých ľudí z rôznych prostredí," hovorí Číňan žijúci na Slovensku.

Počas posledných rokov si čoraz viac rodičov uvedomuje výhody pripraviť dieťa na život v čoraz globálnom svete, a začali zapisovať svoje deti do zahraničných jazykových kurzov - a to už od škôlky! S nádejou, že ovládanie anglického či nemeckého jazyka im bude neskôr v živote výhodou. To, že deti sa cvičia a hovoria cudzím jazykom denne, je veľmi dôležité, aby mohli hovoriť jazykom lepšie a pamätať si slovnú zásobu.

"Od strednej školy až po vysokú školu som chodil aj do anglickej triedy, ale bolo to ťažké, aby som v tomto jazyku hovoril plynulo, pretože som ním nehovoril denne mimo školu. Na vysokej škole som sa v angličtine trochu zdokonalil, ale nebolo to také, ako keď som jazykom hovoril denne," hovorí čínsky Slovák.

Takže cudzí jazyk sa je potrebné učiť denne a od útleho detstva. Nie je pochýb o tom, že čím mladšie deti sú, tým je väčšia je pravdepodobnosť, že budú mať väčšiu šancu upevňiť si cudzí jazyk rýchlejšie (alebo dva!). To je len ďalší pozitívny dôvod, prečo by rodičia zvážiť, aby deti vyrastali v prostredí kultúrnej a jazykovej rozmanitosti.

Predstavte si toto: ak má každé dieťa možnosť naučiť sa cudzí jazyk, len si predstavte budúcnosť, kde si ľudia budú rozumieť navzájom trochu lepšie!

Zdroj: Parents.com

Zdieľajte článok

Autor

AdamNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.