Výchova

Tí najmenší sú zvedaví, majú veľa otázok a zaujímajú sa o všetko, čo sa deje okolo nich. Tak prečo im vhodnou formou nevysvetliť aj vážnejšie témy? Prečo neodhadzovať odpadky na zem, prečo je dôležité získať ekologické návyky a prečo sa vôbec o našu Zem starať?

Pomerne populárna téma – životné prostredie, ekológia, čistejšia planéta, katastrofálny stav ovzdušia či oceánov, miznúce dažďové pralesy, triedenie odpadu, plasty. Toto všetko sú témy, ktoré čoraz častejšie rezonujú v našom okolí. Aká je teória a aká nakoniec prax? A čo deti? Vnímajú túto tému a majú dostatok informácií? A akou formou sa k nim dostanú?

Deti by sme mali viesť k správnym návykom už odmalička. Platí to v podstate pri všetkom, výnimkou nie je ani životné prostredie. Už v pomerne mladom veku im môžeme ukázať, aký zmysel má starostlivosť o našu planétu. K tomu môže pomôcť knižná novinka Mne na tom záleží z Vydavateľstva Nové mesto. Publikácia je príručkou pre dievčatá a chlapcov predškolského a školského veku, ktorým záleží na životnom prostredí. Ponúka jednoduchý spôsob, ako získať nové vedomosti, ekologický prístup a tiež masku, ktorú si deti môžu nasadiť, ak sa budú správať ako praví hrdinovia zachraňujúci životné prostredie.

Nová knižná publikácia vtiahne deti do deja, robí ich aktívnymi a dáva im možnosť spoločne s dospelými riešiť otázky zlého stavu klímy a spoločne sa učiť ohľaduplnému správaniu.“

Environmentálna výchova na školách?

Pýtate sa, prečo je dôležité budovať vzťah k životnému prostrediu už u detí? „Pretože je to so životným prostredím veľmi zlé, a keď sa s tým nič nespraví, neprežijú ľudia, nie príroda. Environmentálna výchova by mala byť súčasťou všetkých predmetov, všetkých stupňov vzdelávania a všetkých typov škôl. A čím skôr sa ňou začneme zaoberať, tým je väčšia šanca, že si žiak osvojí aktívny vzťah k životnému prostrediu. Obávam sa však, že vo svete dospelých je plno zlých vzorov, ktoré môžu aj environmentálne gramotné dieťa ovplyvniť a odsunúť jeho ekologické zmýšľanie v prospech kapitálu, konzumu či vlastného pohodlia. A to sa veľmi ťažko ovplyvňuje z pozície pedagógov,“ opisuje svoj pohľad pedagóg a odborník na školstvo Ján Papuga.

A čo hovorí prax? Teóriu poznáme možno viac ako kedysi, ale pretaví sa aj v skutočnom živote? Vedú rodičia deti k zodpovednému prístupu k životnému prostrediu„Ťažko sa nám zisťuje takáto informácia. Ponáhľame sa s predpísaným učivom, musíme ho so žiakmi opakovať, v súčasnosti je vyučovanie narúšané koronakrízou, preto je zložité budovať u žiakov systematickú, pravidelnú a intenzívnu environmentálnu výchovu a diskutovať s nimi o ochrane prírody. Veľká časť detí vie o problémoch životného prostredia, vie, ako ich riešiť, no ako som už naznačil, v prospech rôznych záujmov a zlých vzorov konajú v praxi inak. Niekedy sa nájdu aj uvedomelejší rodičia, najmä vo veľkých mestách, ktorí vedú detí k ekológii (triedenie, odpadky do koša, druhotné využitie materiálov). Ak by som to porovnal s mojou generáciou, záujem o životné prostredie a poznatky o ňom sú na vyššej úrovni. Problémom je však to, že neraz všetky snahy zostávajú v teoretickej rovine,“ vysvetľuje problematiku pedagóg Ján Papuga.

„Deťom môžeme hravou formou ukázať, ako sa starať o životné prostredie.“

Informácie o katastrofálnom stave našej planéty môžeme tým najmenším sprostredkovať hravou a zároveň náučnou formou. Môžeme sa s nimi rozprávať, vysvetliť im príklady „správneho” a „nesprávneho” správania sa voči životnému prostrediu, vysvetliť im, čo znamená ekológia a prečo by sme mali dbať o čo najlepší stav našej planéty.


Vžiť sa do úlohy hrdinu

V knihe sa deti hravým a jednoduchým spôsobom dozvedia všetko, čo na začiatok potrebujú. Nájdu v nej aj zaujímavé ilustrácie. Deti môžu pomocou knihy zistiť, akým správaním rešpektujú životné prostredie a kedy ho naopak nechránia. Môžu tak veľmi jednoducho porovnať ekologické návyky so škodlivými. „Nos masku a získaj titul hrdinu, ktorý chráni životné prostredie,“ píše sa v úvode knihy.

„Po pikniku na pláži Laura za sebou nechala na zemi odpadky a plasty. Anna ich zas pozbierala a vyhodila,“ opisuje reálne situácie kniha z pera talianskej autorky Silvie Roncagliovej. V jednotlivých situáciách deti zaujmú rôzne postoje a rozhodnú sa, ako budú konať.

Farebná publikácia chce upozorniť na generácie, ktoré obývali planétu pred nami a ktoré žili vo veľkom omyle, keď si mysleli, že Zem má nevyčerpateľné zdroje. A tak ju ľudia zničili. „Naša planéta je dnes „chorá, má vysokú teplotu“ a hrozí jej, že nebude mať dostatok času na zotavenie, aby bola opäť krásna a zdravá ako kedysi. Najväčším problémom je však to, že ľudia sa naučili nesprávne využívať Zem a svoje zlozvyky často nedokážu zmeniť. A práve tu zasiahnu naši Superhrdinovia, ktorí musia hrdinsky bojovať, aby naučili dospelých rešpektovať životné prostredie.“

Kniha tak chce upozorniť, aká dôležitá je dnes úloha detí a mladých v tejto problematike.

 

Pre rodicom.sk pripravila Martina Baumann

 

piatok, 21 február 2020 11:33

Sexuálna výchova nesmie byť tabu

Prvý sex v šestnástke a vyšetrenie gynekológa iba za sprievodu rodičov. Aký máte na to názor vy? Prečítajte si, čo trápi dospievajúcu mládež a výpoveď gynekologičky zo Žiliny, ktorá odporúča prekonať chvíľku ostychu, než riešiť neskôr s dospievajúcimi deťmi problémy. 

piatok, 06 december 2019 17:28

Agility a dieťa psovod

Počuli ste už o agility? Ide o pohybovú aktivitu, vrcholový, ale zároveň aj rekreačný šport, kde nesúťaží jednotlivec, ale dvojčlenný tím. Ten sa skladá zo štyroch labiek a dvoch nôh. Presnejšie povedané zo psovoda a psa. Majiteľ a jeho štvornohý miláčik tu spoločne prekonávajú prekážky v určenom poradí, v čo najkratšom čase a čo je dôležité i bez chýb. Napriek tomu, že ide o šport na najvyššej úrovni, je vedený hrou, psíky aj deti ho milujú. 

Štvornohí miláčikovia sú pre mnohých z nás nenahraditeľnými spoločníkmi, priateľmi, členmi rodiny. Viaceré štatistiky poukazujú na to, že psov a mačiek v domácnostiach je čoraz viac nielen v rámci Slovenska, ale i v celej EÚ. U mladých párov dokonca dochádza k novému fenoménu – neraz dajú prednosť „nemej tvári“ pred splodením potomka! Častým dôvodením je práve jednoduchšia starostlivosť a výchova. 

6. decembra prichádza medzi slovenské deti Mikuláš (resp. mnoho Mikulášov :-) Deti si k nemu chodia po rôzne sladkosti, ktoré však dostanú, len ak mu zarecitujú básničku a priznajú sa, či cez rok poslúchali alebo nie. S Mikulášom spravidla chodí aj čert, aby "potrestal" deti, ktoré neposlúchali, môže im dať namiesto sladkostí napríklad uhlie. Preto je lepšie poslúchať, byť pripravení a vedieť nejakú šikovnú básničku. Ponúkame vám široký výber krátkych, dlhých i náročnejších básničiek pre Mikuláša.

piatok, 25 august 2017 11:26

Obdobie vzdoru kedysi a dnes

Teraz psychológovia často riešia obdobie vzdoru u dieťaťa. Staršia generácia zase hovorí toto: Dnešní rodičia často riešia obdobie vzdoru. My, keď sme mali obdobie vzdoru, sme dostali facku.. a potom bolo už len obdobie ticha. 

Nebolo to až tak dávno, keď boli dostupné iba kreslené alebo hrané rozprávky. V súvislosti s tými dnešnými, tematicky pestrejšími a graficky prepracovanejšími, sa hovorí, že sú agresívnejšie a vytráca sa z nich dobro. Nie je to však úplne tak. Tu je zopár tých, ktoré sa dieťaťu báť pustiť nemusíte. 

Myslíte si, že vravíte deťom len pravdu. Snaha sa cení, no všetci klameme deťom. Často aj bez toho, aby ste si to vôbec uvedomovali...

Zažil to snáď každý rodič. Dieťa raz-dva niekde odbehne. Čo robiť, keď sa vás začne zmocňovať panika?


Ešte stále to mám pred očami. Boli sme v Kyjeve. Toto veľkomesto si dýchalo vlastným životom. Vybrali sme sa na hlavné námestie Majdan. Áno, presne na to, kde kedysi vypukli masové protesty. Teraz je to však centrum zábavy, obchodov a pouličného života. Štvorročná dcérka sa hrala pri fontáne, keď tu zrazu odbehla. Nebola nikde, chytila nás panika, s manželom sme sa rozdelili a začali ju hľadať. Bola uprostred hlúčiku turistov, ktorí sa zbehli na strašný rev. Veľakrát sme jej vraveli, že ak sa náhodou stratí, má sa vrátiť na miesto, na ktorom sme sa videli naposledy. Stres, strach a panika však urobila svoje a tak naša dcérka začala utekať úplne opačným smerom.

Dlho som ju držala v náručí, uvažujúc, ako by sa tomu dalo predísť. Čo keby sa stratila tak, že by sme ju nevedeli nájsť? Ešte ku tomu v cudzej krajine? Vtedy je každá rada dobrá. Jedna mamička asi tiež riešila niečo podobné, pretože prišla so skvelým nápadom. Cherise McClimas napísala svojmu dieťatku na ruku jednoduchý odkaz: "Ak som sa stratil/a, zavolajte na číslo..."

 A čo robiť, aby sa číslo nezmylo, najmä v týchto veľkých horúčavách? Stačí ho potrieť tekutým obväzom, ktorý je bežne dostupný v každej lekárni. Ten zaschne do troch minút a nápis vydrží na ruke celý deň. Je to výborný tip aj na kúpalisko a oceníte ho aj v prípade, že vaše dieťatko ešte nevie rozprávať. 

A na záver máme pre vás ešte jeden tip, ktorý vám môže uľahčiť pátranie po stratenom dieťati. Vždy majte v mobile aktuálnu fotku dieťatka. Určite vám to zjednoduší hľadanie.

utorok, 18 júl 2017 06:50

Ako naučiť dieťa trpezlivosti

"Mamííí, kedy tam už budeme? Mami, už? Mamíííí!" tieto vety sú notoricky známe asi každej mamičke. Deti nemajú zmysel pre čas, všetko chcú hneď a zaraz. Ako ich teda naučiť trpezlivosti?

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next