piatok, 15 október 2021 13:33

Tehotenská nevoľnosť – čo na to homeopatia?

Napísal(a)

Nevoľnosť a tehotenská ťažoba trápi až tri zo štyroch tehotných žien. U väčšiny nastupuje medzi šiestym a deviatym týždňom, prejavuje sa menšími alebo výraznými pocitmi ťažoby, vracaním, zvýšenou citlivosťou na pachy a celkovou nepohodou spojenou s podráždenosťou. Tlmiť tieto nepríjemné prejavy tehotenstva možno aj za pomoci výťažkov z prírody a homeopatie.

Dôvody tehotenskej nevoľnosti

U troch štvrtín tehotných žien je radosť z tehotenstva zatemnená neustálou nevoľnosťou, ktorá môže poznačiť ich prvý, niekedy aj druhý trimester. Ide o veľmi nepríjemný stav, aj keď väčšinou nie nebezpečný. Problémom je hormonálna disbalancia súvisiaca s tehotenským hormónom hCG, estrogénom a progesterónom. Zaujímavosťou je, že pri viacplodovom tehotenstve je riziko nevoľností vyššie, lebo hladiny tehotenských hormónov sú tiež viacnásobné.

Čomu sa určite vyhnite

Žena trpiaca na tehotenskú nevoľnosť a zvracanie by sa mala vyhýbať kyslým jedlám, ktoré spôsobujú reflux (napr. paradajky, melóny) a všeobecne tučným a ťažko stráviteľným jedlám. Namiesto toho by mali budúce mamičky dať prednosť jedlám, ktoré nezaťažujú žalúdok, patria sem cestoviny, prípadne malé množstvo zemiakov. Lekári všeobecne akceptujú až 5% úbytok na váhe matky. V prípade, že dochádza k dehydratácii, vracaniu a výraznému úbytku na hmotnosti, tak zvažuje lekár hospitalizáciu. Prechádzka, prípadne rozptýlenie pri relaxačných činnostiach, môžu odpútať pozornosť trpiacej ženy od permanentného nepohodlia.

Potraviny, ktoré prinášajú úľavu

Spoločným menovateľom všetkých odporúčaných potravín je ľahká stráviteľnosť. Z ovocia si môžu budúce mamičky dopriať banány, jablkové pyré, zázvor, ktorý zmierňuje nevoľnosť a zvracanie, citrusy, ktoré pôsobia upokojujúco, a pochutiny na báze mäty. Bylinkové čaje môžu tiež pôsobiť upokojujúco na rozbúrený žalúdok. Mnohým ženám sa osvedčili porcie jedla v menšom, ale zato častejšom intervale.

Pomôcť môže aj homeopatia

Niektoré tradičné antiemetiká (ktoré pôsobia proti vracaniu) môžu mať vedľajšie účinky. U tehotných žien ich lekári predpisujú výhradne pri veľmi ťažkých a silných stavoch. Jedným z riešení, ktoré je pre matku a plod bezpečné, je homeopatická liečba, ktorá je predpisovaná na základe špecifických symptómov líšiacich sa od ženy k žene. Ženám, ktoré mali asistovanú reprodukciu alebo sú tehotné s dvojčatami, môže homeopatický liek pomôcť znížiť vedľajšie účinky súvisiace s hormonálnou hypersekréciou. Francúzsky doktor Besnard-Charvet uvádza: „Zber štatistických údajov preukázalo zlepšenie nevoľností u 75% žien po homeopatickej liečbe.(1)

MUDr. Danuša Siveková, z ambulancie akupunktúry - Alternatívnej medicíny, liečenia akupunktúrou a homeopatiou, radí: „V prvom rade odporúčam zjesť prvé ranné sústa, napr. pečiva, ešte pred vstávaním z postele. Je dobré si už večer nachystať raňajky, alebo poprosiť pozorného partnera. Homeopatia vám môže tiež poskytnúť úľavu, ak máte neustále nepríjemný pocit na žalúdku alebo pri precitlivenosti na pachy. V mojej praxi sa mi najviac osvedčil liek na báze ipecacuanhy, ktorý má v svojom popise aj liečbu zažívacích problémov súvisiacich s tehotenskou nauzeou. Pri nedostatočnom účinku zvažujem podanie liekov na báze sepie officinalis (pri pobolievaní podbruška) alebo pulsatilly (pri zvýšenej plačlivosti). Ich hlavnou výhodou je, že ich užívanie nie je obmedzené žiadnou kontra-indikáciou.“

Zdroje:

  1. https://www.boiron.fr/ma-sante-au-quotidien/comment-soulager-les-nausees-des-premiers-mois
  2. https://www.doctissimo.fr/sante/diaporamas/remede-naturel-nausees/de-l-homeopathie
  3. https://lekar.sk/clanok/tehotenska-nevolnost
  4. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/ipecacuanha-289136.html

Pripravila Jana Vedejová. Zdroj foto: BoironNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next