nedeľa, 20 december 2009 20:52

Tehotenstvo: II. trimester

Napísal(a) prerodicov

Vstúpili ste do štvrtého mesiaca tehotenstva? Práve ste vstúpili do druhého trimestra. Na čo si dávať pozor a ako sa bude ďalej meniť vaše telo? Tu sú základné informácie:

4. mesiac tehotenstva
Týmto mesiacom vstupujete do druhého trimestra tehotenstva. Mali by ste sa cítiť výborne. Počiatočné nevoľnosti už prešli (alebo prechádzajú), ručička na váhe by sa mala posunúť len mierne, ani ešte vám ešte nenarástlo veľké brušisko. Viditeľné zmeny na vašom tele ešte len prídu.
Na konci mesiaca už môžete začať pociťovať prvé jemné pohyby plodu. Určite ste si už zvykli, že ste tehotná a počiatočná citová nestabilita by mala byť za vami. Mali by ste sa cítiť vyrovnane a plná energie.
Prejdú tiež prvotné zažívacie ťažkosti a môžete začať pociťovať vyššiu chuť do jedla.
Život vám môžu znepríjemňovať ľahké opuchy končatín, upchatý nos, objaviť sa môže aj biely vaginálny výtok.

Na čo si dávať pozor: Hoci väčšina orgánov vášho dieťatka je už vyvinutá, nezabúdajte na zdravú výživu. Vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu, alkoholu a cigaretám. Možno vám lekár predpíše dávky železa a kyseliny listovej.

5. mesiac tehotenstva
Hoci to iste poteší vašu polovičku, vám to už môže začať prekážať: prsia vám stále rastú, hoci už zrejme budú menej citlivé.
Všetky doteraz opísané príznaky môžu pokračovať (nafukovanie, zvýšená únava, výkyvy nálad). Pokiaľ začnete mať závraty, veľa spite. Ak ležíte, vstaňte pomaly – najprv sa pomaly posaďte a až potom sa postavte. Veľa pite, pravidelne jedzte.
Bruško vám pomaly začína rásť, ak ste necítili pohyby dieťatka na konci mesiaca, teraz už ich určite začnete cítiť. Objaviť sa môžu bolesti v chrbte, kŕče v nohách ľahké opuchy končatín.

Na čo si dávať pozor: Budete sa cítiť výborne, a znovu vám začne chutiť jesť. Nerozjedzte sa, aby ste nepribrali zbytočne viac, ako je potrebné.

6. mesiac tehotenstva
Tehotenstvo by ste už mali vychutnávať. Pohyby plodu sú už jasne viditeľné (v tomto mesiaci je bábo najaktívnejšie), a to aj pre vášho partnera. Určite z nich budete mať pocit vzrušenia a radosti. Neznepokojujte sa, ak pohyby nebudte niekoľko hodín cítiť, bábätko v tomto čase spí závideniahodných 15 až 20 hodín denne.
Dieťatko býva aktívnejšie najmä po tom, čo sa najete, a vtedy, ak sa po zvýšenej aktivite upokojíte (svojou aktivitou totiž bábo určite zobudíte :-).

Na čo si dávať pozor: Môžete pociťovať bolesti v spodnej časti brucha kvôli rozťahovaniu sa maternice. Zaobstarajte si kvalitný krém na strie, ktorý si pravidelne masírujte do pokožky.

 



Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next