nedeľa, 20 december 2009 20:48

Tehotenstvo: III. trimester

Napísal(a) prerodicov

Posledné tri mesiace tehotenstva - vstupujete do posledného trimestra. Na jeho konci vás bude čakať pôrod vytúženého bábätka. Dve tretiny dlhej cesty už máte za sebou. Čo vás ešte čaká?

7. mesiac tehotenstva
Ak na vás doteraz tehotenstvo ešte nebolo viditeľné, začínajú sa mesiace, keď sa vaše bruško začne zaokrúhľovať. Môže vás začať pobolievať chrbát, objaviť sa môže krvácanie ďasien, môžu vám opuchnúť ruky alebo nohy, alebo aj oboje (týmto problémom trpia až dve tretiny tehotných žien). Predísť im môžete zdravou životosprávou, pitným režimom, pravidelným pohybom. Pomôže aj vykladanie nôh.
Pohyby plodu sú už výrazné a časté. Môže sa objaviť výtok z pŕs – kolostrum, prvé mliečko.
Kvôli zväčšujúcemu sa brušku môžete mať poruchy spánku, pretože si ťažšie nájdete vhodnú polohu na spanie. Tento stav sa v posledných dvoch mesiacoch ešte zhorší. Dieťatko je pre vás čoraz reálnejšie a vy začnete byť čoraz netrpezlivejšia.

Na čo si dávať pozor: Bruško začína byť čoraz viditeľnejšie. Nesnažte sa vpratať do úzkeho oblečenia, radšej si zaobstarajte voľnejšie šaty, ktoré sa dajú podľa potreby rozširovať. Dodržujte zdravú životosprávu.

8. mesiac tehotenstva
Vaše bruško je už jasne viditeľné a váš život je čím ďalej tým viac obmedzujúci. Čoraz ťažšie robíte bežné úkony, problémom môže byť aj obyčajné zaväzovanie šnúrok na topánkach. Dieťatko tlačí na bránicu, takže sa vám môže ťažšie dýchať, a to niekedy až do pôrodu. Zväčšujúca sa maternica zase môže spôsobiť, že neudržíte dobre moč, najmä pri smiechu, kašli alebo kýchaní. Objaviť sa tiež môžu krátke, bezbolestné kontrakcie brucha.
Narastajúce bruško môže svrbieť, pretože sa koža na ňom napína, pupok môže vystúpiť do popredia.
Začnete pociťovať čoraz väčšie obavy z pôrodu (upokojiť vás môže príprava pôrodného plánu či nákupy pre bábätko). Vaša nedočkavosť je čoraz väčšia, rovnako prianie čím skôr už ukončiť tehotenstvo.

Na čo si dávať pozor: Počas posledných týždňov tehotenstva sa zrejme budete cítiť nemotorná a unavená. Bude sa vám aj zle spať. Nebojujte proti únave, naopak, relaxujte a odpočívajte čo najviac. Energiu budete potrebovať na obdobie po narodení dieťatka.

9. mesiac tehotenstva
Vhodnú polohu na spanie už nájdete len tak-tak. Milovanie s vašim partnerom už dávno nie je také, ako by ste si priali, keďže vhodných polôh je čoraz menej. Brucho sa vám zdá obrovské, zavadzia vám, a pohyby dieťatka sú veľmi výrazné, niekedy až bolestivé.
Vašim najväčším želaním začne byť pôrod, zároveň však budete z neho pociťovať obavy.  
Pri každej kontrakcii či drobnej bolesti začnete uvažovať, či sa už začal pôrod alebo nie. Môžu sa objaviť tzv. nepravé kontrakcie, dieťatko sa začína posúvať nižšie. Hlavička by mala byť otočená smerom nadol.
Pretrvávať môže dýchavičnosť, mierne kontrakcie, biely výtok z pošvy, únik moču.

Na čo si dávať pozor: Pokiaľ sa objavia bolesti, ktoré sú čoraz prudšie a objavujú sa v pravidelných, a stále kratších odstupoch (bez ohľadu na to, čo robíte), pravdepodobne sa začal pôrod.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom