nedeľa, 20 december 2009 20:36

Vyšetrenia v tehotenstve

Napísal(a) prerodicov

Potvrdil tehotenský test vaše tehotenstvo? Nemusíte hneď utekať k lekárovi - prvú návštevu gynekológa stačí absolvovať približne tri- štyri týždne po potvrdení tehotenstva, nakoľko lekár zatiaľ nič iné ako potvrdiť vaše tehotenstvo nemôže. Lekára navštívte aj vtedy, ak si tehotenstvom nie ste istá.

1. návšteva gynekológa
(stačí ju absolvovať cca 6. týždňov po potvrdení tehotenstva)
Lekár gynekologickým vyšetrením potvrdí vaše tehotenstvo. Odoberie vám vzorku krvi, aby zistil, či nie ste málokrvná, či sú hodnoty vašej krvi v poriadku, akú máte krvnú skupiny a Rh faktor. Krv sa tiež otestuje na HbsAg (infekčná žltačka typu B), BWR (syfilis), toxoplazmózu, HIV, prípadne rubeolu. Lekár vám vyšetrí aj moč, aby vylúčil poruchy práce obličiek alebo cukrovku.
Váš gynekológ sa určite bude pýtať na dátum poslednej menštruácie, pravidelnosť cyklu, užívanie antikoncepciu, a tiež na to, či je tehotenstvo želané alebo nie. Pýtať sa vás tiež bude na niektoré chronické choroby, zmeria vám tlak a odváži vás. Môže vám urobiť výter z pošvy.
Vyšetrenie moču a krvného tlaku vám bude lekár robiť pri každej vašej návšteve.

5. – 6. týždeň tehotenstva
Čaká vás spravidla ultrazvukové vyšetrenie. Je nebolestivé, trvá asi 5 až 10 minút. Cieľom UZV je zistiť vitalitu plodu – pohyby srdiečka  a tiež to, či je plod u miestnený v maternici, či sa jedná o dvojičky Toto UZV vyšetrenie ale nie je povinné. Ak idete na vyšetrenie bežným ultrazvukom, treba prísť s plným močovým mechúrom, aby bola maternica viditeľnejšia. Ak idete na vyšetrenie vaginálnou sondou, je to presne naopak – močový mechúr musíte mať prázdny.

12. – 16. týždeň tehotenstva
Podľa zákona je v rozmedzí 10 –12 týždňa povinné UZV vyšetrenie so zameraním na najzávažnejšie chyby plodu: Ďalšie povinné vyšetrenia sú v 20 –22  a 30 - 32  týždni tehotenstva. Určite tiež absolvujete vyšetrenie krvi na AFP – množstvo alfafetoproteínu v krvi. Je to metóda na odhalenie niektorých vrodených vývojových chýb. Ide o jednoduchý, ale nie celkom presný test, preto ak vám vyjde pozitívny (príliš nízke alebo príliš vysoké hodnoty),  lekár vám urobí ďalšie vyšetrenia: test zopakuje, absolvujete utrazvuk, alebo vám navrhne aj amniocentézu.

Opakovane zvýšené hodnoty hladiny AFP môžu naznačovať vrodený rázštep chrbtice alebo brušnej steny dieťatka alebo viacpočetné tehotenstvo, nízka hodnota zase riziko Downovho syndrómu (hodnoty sú výrazne nižšie). V tomto týždni je už možné stetoskopom zachytiť ozvy srdiečka plodu.

14. až 16. týždeň
Pokiaľ ste mali zlé hodnoty AFP, alebo máte v rodine postihnuté dieťa, alebo ak máte viac ako 35 rokov, počas týchto týždňoch sa robieva amniocentéza. Zákrok je mierne bolestivý, a jeho vykonanie doporučuje po konzultácii genetik, ktorý zváži možné riziká postihnutia plodu v porovaní s rizikom samotnej amniocentézy. Riziko potratu po tomto zákroku je  nízke, pohybuje sa na hranici 0,5%.
Kvôli vyšetreniu vás na jeden deň hospitalizujú, pretože po zákroku by ste sa nemali príliš hýbať. Lekár ultrazvukom určí polohu dieťaťa a placenty. Potom cez brušnú stenu vpichne do maternice dutú ihlu, pomocou ktorej odoberie malé množstvo plodovej vody obsahujúcej aj bunky plodu. Rozbor ukáže, či bunky nie sú anomálne.
Niekedy sa môže stať, že v plodovej vode, ktorú lekár odobral, nie sú bunky plodu – vtedy je potrebné amniocentézu opakovať.

18. týždeň
U viacrodičiek (u prvorodičiek v 20. týždni) sa zaznamenávajú údaje o prvých pohyboch plodu.

20. týždeň
Bežná gynekologická kontrola, vyšetrenie ultrazvukom. Obrysy dieťatka už budú viditeľné a ozvy srdiečka vás iste potešia. Ak môžete, prídite na vyšetrenie s partnerom, bude to pre vás oboch zážitok. Ak budete mať šťastie, možno bude viditeľné aj pohlavie dieťatka.

28. týždeň
Ak máte krv Rh negatív a váš partner Rh pozitív,  lekár vám opakovane vyšetrí krv na prítomnosť Rh protilátok.

30. týždeň
Čaká vás orálny glukózotolerančný test (oGTT): vypijete koncentrovaný roztok glukózy,  následne sa v krvi a moči sleduje hladina cukrov v stanovených časových intervaloch. Takto sa dá odhaliť skrytá cukrovka alebo porucha glukózovej tolerancie.

32. týždeň
Bežná gynekologická kontrola, vyšetrenie ultrazvukom. Lekár sa zamerieva na sledovanie normálneho rastu plodu, či je dostatočné množstvo plodovej vody, či sú normálne tzv. prietoky – t.j. prúdenie krvi cez pupočník a v hlavných cievach plodu. Upresní tiež dátum pôrodu. Lekár vám prezrie krčok maternice, a pomocou ultrazvuku skontroluje placentu, jej polohu a veľkosť.
V tomto týždni vás opäť čaká vyšetrenie krvi. Opakovane sa vyšetruje krvný obraz, hladina cukru v krvi, BWR reakcia, málokrvnosť.

34. týždeň
Ak máte krv Rh negatív a manžel alebo partner Rh pozitív, lekár vám opakovane vyšetrí krv na prítomnosť Rh protilátok.

36. týždeň
V tomto čase by vás už mala sledovať pôrodnica, v ktorej budete rodiť. Od tohto týždňa budete mali chodiť na kontroly každý týždeň. Lekár vám vyšetrí vaginálne krčok maternice a určí vaše cervikálne skóre (pripravenosť krčka na pôrod), a bude sledovať, či sa dieťatko sa otočilo hlavičkou nadol.

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:26


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom