1. Koľko je optimálne pribrať?
Každá tehuľka znáša svoje tehotenstvo inak. Kým jedna v prvých mesiacoch takmer nepriberie, pretože zvracia každý deň aj niekoľkokrát a napína ju už z pohľadu na chladničku, druhá priberie už za niekoľko týždňov aj desať kíl. Aká je vlastne hranica správneho priberania v tehotenstve? Koľko čoho vlastne žena počas tehotenstva priberie?
Normy hovoria, že počas celého tehotenstva je optimálne pribrať 11 až 15 kilogramov. V prvom trimestri by to malo byť okolo 1 až 2 kg, v druhom 4 až 6 kg, a v poslednom 3 až 5 kg. Najviac sa priberá približne v ôsmom mesiaci.
O koľko sa pohne ručička na váhe, je však naozaj individuálne. Niektorá žena priberie 20 kg a po pôrode ich zhodí, ani okom nemrkne, niektorá priberie len osem a je v pohode. Pokiaľ však priberáte naozaj radikálne, je potrebné sa poradiť s vašim lekárom, a do jedálnička zaradiť oveľa viac ovocia a zeleniny, než polotovarov či narýchlo pripravených sendvičov. Aj keď totiž čakáte bábätko, neznamená to, že máte jesť za dvoch.
Čo koľko váži v tehotenstve:
Dieťa: 3,5 kg
Placenta: 0,7 kg
Plodová voda: 0,8 kg
Zväčšenie maternice: 1,0 kg
Zväčšenie pŕs: 0,4-0,8 kg
Nárast objemu krvi: 2,2 kg
Tekutiny v tkanivách: 1,5-2,0 kg
Zásoby tuku: 3,5 kg
-------------------------------------
Celkovo: 13,6-14,5 kg
2. Môžem predísť striám?
Ako sa vaše bruško zväčšuje a telo priberá, koža na vašom tele sa napína. Ak je priberanie príliš rýchle, aby sa mu koža stihla prispôsobiť, začne sa trhať. Na tele (najčastejšie na bruchu, prsiach, ale aj stehnách) vznikajú nepekné červené jazvičky, ktoré síce po čase vyblednú, ale už vám navždy ostanú.
Problém je, že strie sa nedajú odstrániť. Jedinou možnosťou ako ich nemať, je pokúsiť sa im predchádzať. Keďže strie vznikajú najmä ako dôsledok nadmerného priberania, nedostatku pohybu a dehydratácie, mali by ste si na tieto tri veci dávať väčší pozor. Inak vaša koža bude čoraz menej vláčnou a ľahšie popraská.
Znamená to, že by ste aj počas tehotenstva nemali zabúdať na pravidelný pohyb: plávajte, prechádzajte sa, navštevujte cvičenia pre tehotné. Veľa pite - denne aspoň 2,5 litra tekutín, najlepšie nesladených, vyhnite sa káve a nápojom s kofeínom (káva totiž odvodňuje). Starostlivo sledujte svoju hmotnosť, aby ste prudko a rýchlo nepribrali.
Pomôcť vám môžu aj rôzne krémiky a olejčeky na strie, ktoré by ste mali začať používať minimálne dvakrát denne už od potvrdenia vášho tehotenstva. Keď sa budete sprchovať alebo kúpať, premasírujte si žinkou kožu. Dobre prekrvená, dostatočne hydratovaná a vláčna koža sa lepšie prispôsobí rastúcemu objemu.
Na záver jedna nepotešujúca správa: Je možné, že strie sa vám aj napriek všetkej snahe spravia. Potešiť vás však môže fakt, že ich určite bude menej, než keby ste proti nim nič nerobili. Ak zanedbáte prevenciu, strie vám navždy ostanú ako pamiatka na vaše tehotenstvo. Hoci časom takmer úplne vyblednú, vidieť ich predsa len bude.
3. Sex v tehotenstve – áno či nie?
Kedysi keď žena otehotnela, jej muž s ňou nemal styk až do pôrodu a ukončenia šestonedelia. Dnes je normálne, že ak máte chuť na milovanie, doprajte si ho, aj keď ste tehotná. Je však možné, že po intímnych chvíľkach s manželom nezatúžite tak často ako doteraz – v prvé mesiace tehotenstva vám môže byť zle, v posledné mesiace vám zase bude prekážať veľké brucho. V poslednom trimestri tiež môžete mať pocit, že sex môže uškodiť dieťatku, hoci sa súvislosť medzi potratom a sexom v tehotenstve nikdy nepotvrdila. Všetko tieto faktory však spôsobia, že vaše milovanie s partnerom bude menej časté.
Zrejme najlepšie sa vášmu intímnemu životu bude dariť v druhom trimestri, keď ranné nevoľnosti pominú a bruško ešte nebude príliš veľké. Radosť z očakávaného dieťatka dá vášmu spojeniu nový, obohacujúci rozmer. Chvíľky nežností a pokojného milovania si budete vychutnávať, bez obmedzenia si môžete dovoliť rôzne nežnôstky, bozkávanie, objímanie. Je možné, že budete milovanie prežívať oveľa intenzívnejšie (vaše pohlavné orgány budú prekrvené a citlivé), tak si ho poriadne vychutnajte.
Tretí trimester už bude horší. Čím viac sa bude blížiť termín pôrodu, tým viac budete nervóznejšia, oťapená z dlhého čakania. Možno budete mať aj pocit, že ste škaredá, pretože vaše bruško bude poriadne viditeľné a ručička na váhe posunutá minimálne o 10 a viac kíl nahor. Môžete tiež byť nervózna z toho, že dieťatko je už otočené hlavičkou nadol a zostupuje k pôrodným cestám, a preto budete mať obavy zo sexu. Pokiaľ však naň máte chuť, pokojne si ho doprajte. Maternica je totiž od vagíny dostatočne vzdialená, ani hlboké vniknutie nemôže dieťatku ublížiť.
Z rovnakých alebo podobných príčin ako vy môže mať obavy zo sexu aj váš partner. Môže to byť len nevedomosťou – väčšina mužov nevie o tehotenstve toľko, ako ich partnerky. Vtedy postačí jednoduché vysvetlenie, že sex v tehotenstve býva bezpečný a niet dôvodu na obavy.
Samozrejme, existujú aj stavy, kedy sa sex v tehotenstve nedoporučuje: napríklad, ak sa dlhodobo neviete zbaviť výtoku, ak by ste mohli dostať od partnera infekciu, alebo ak ste začali krvácať. Pohlavnému styku sa vyhýbajte aj vtedy, ak lekár potvrdil, že máte vcestné lôžko (placenta previa), alebo ak hrozí potrat či predčasný pôrod. O tom všetkom by vás mal informovať váš lekár.
4. Čo jesť a čo nie počas tehotenstva
Ak ste tehotná, mali by ste si dávať väčší pozor na to, čo zjete, než predtým. Nemali by ste jesť za dvoch, ale jesť dvakrát zdravšie ako predtým. Zo stravy vylúčte všetky škodliviny: alkohol, cigarety, nadmerné množstvo kávy, obmedzte aj bylinkové čaje (mnohé bylinky spadajú do kategórie liečiv a nie sú vhodné pre tehotné ženy). Obmedzte hotové polotovary, vyprážané a mastné jedlá, namiesto polievok zo zápražiek a závarok uprednostnite vývary: hovädzie, hydinové, zeleninové. Vynechajte pokušenia v podobe nezdravých chipsov, presladených nápojov, zákuskov. Bravčové a hovädzie mäso nahraďte hydinou a rybami.
Do stravy pridajte viac čerstvého ovocia, zeleniny, celozrnných a mliečnych výrobkov, keďže budete potrebovať oveľa viac minerálnych látok, vitamínov a vlákniny, než doteraz. Môžete si tiež zakúpiť špeciálne výživové tablety pre tehotené ženy.
Výživa by počas tehotenstva mala pozostávať z 10 percent bielkovín, 35 percent tukov, pričom obzvlášť dôležité sú rastlinné tuky, a z 55 percent uhľohydrátov. Pokiaľ trpíte rannou nevoľnosťou, jedzte malé dávky a častejšie a vyhýbajte sa jedlám, pri ktorých je vám zle. Veľa pite – najlepšie vodu, občas pridajte ovocné a zeleninové šťavy, ovocné čaje, minerálne vody s prídavkom kalcia (vápnika).
Čo obmedziť:
- Kávu (obsahuje kofeín, odvodňuje, zvyšuje tep a tlak)Bylinkové (silné dávky môžu byť nebezpečné, niektoré môžu vyvolať sťahy maternice) a čierne čaje (kofeín)
- Sladké nápoje (zvýšené riziko kazivosti zubov, priberanie)
- Chipsy, presolené jedlá (soľ škodí obličkám, zadržiava vodu v tele)
Čo vynechať:
- Cigarety (riziko rázštepu dieťaťa, srdcových porúch, riziko potratu, znížená pôrodná hmotnosť, syndróm náhleho úmrtia)
- Drogy (predčasný pôrod – až 50 percentná pravdepodobnosť, poruchy rastu, mentálne poruchy, abstinenčný syndróm, poškodenie mozgu dieťatka)
- Alkohol (mentálne poruchy u detí, poruchy správania, ťažkosti pri vzdelávaní, poruchy rastu, vrodené vývojové chyby, poškodenie nervového systému)
- Lieky – užívať, len ak je to nevyhnutné a pod dohľadom lekára!
5. Ako na rannú nevoľnosť
Dodnes nie je úplne známe čo nechuť k jedlu, napínanie a zvracanie v tehotenstve spôsobuje. Vedci pripisujú vinu zvýšenému počtu hormónov v tehotenstve, ktorými sa telo snaží tehotenstvo „udržať“. Pri obzvlášť ťažkých prípadoch nevoľnosti sa doporučujú testy na funkciu pankreasu.
Ak trpíte rannou nevoľnosťou, mali by ste jesť menšie dávky jedla, ale častejšie. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré vám nerobia dobre. Doporučuje sa tiež ešte pred vstaním dať si niečo drobné do úst. Ak je nevoľnosť taká silná, že často zvraciate, mali by ste stratu tekutín dopĺňať ľahko stráviteľnými vývarmi, alebo ovocnými či zeleninovými šťavami.
Rannú nevoľnosť môže prírodnou cestou výrazne znížiť zázvor v hocijakej forme: v surovom stave, v čaji alebo kapsuliach. Rovnako dobrým pomocníkom je aj užívanie vitamínu B6, ktorý nájdete v ovsených vločkách, jeho významným zdrojom sú aj mäso, mliečne výrobky, celozrnné produkty, banány a kvasnice.
Žalúdočnú kyselinu môžu upokojiť mliečne výrobky (pokiaľ nie ste na ne alergická), takže si môžete s kľudom dopriať jogurty, pudingy, krupičkovú kašu.
Pomôcť môžu aj homeopatiká. Proti ranným nevoľnostiam sa osvedčil homeopatický liek Cocculine. Umožňuje potlačiť nevoľnosť bez toho, aby vyvolával pocit ospalosti.
Ak zlyhá všetko ostatné, snáď vám pomôže pozitívny prístup: Uvedomte si, že aj keď sa možno cítite pod psa, dieťaťu v brušku pravdepodobne nič nechýba a utešene rastie a vyvíja sa!