utorok, 18 august 2009 14:11

Potvrdenie tehotenstva: tehotenský test a preukaz

Napísal(a) prerodicov

Mešká vám menštruácia a je vám nejako čudne? Máte pocit plných pŕs, akosi vám prestáva chutiť jedlo alebo vám naopak chutia tie najnemožnejšie kombinácie jedál? Cítite sa mdlo, často chodíte močiť? S veľkou pravdepodobnosťou budete tehotná. Čo ďalej?

Kúpte si tehotenský test
Tehotenský test reaguje na prítomnosť tehotenského hormónu hCG. Ak je jeho hladina dosť vysoká na to, aby ju test zachytil, vyjde pozitívne. Tehotenských testov je niekoľko druhov, pričom majú rôznu citlivosť (tie s vyššou citlivosťou zachytia aj nízke hladiny hormónu hCG).

Ak vám mešká menštruácia len jeden či dva dni, tehotenský test vám ešte nemusí ukázať, že ste v tom. Veľa závisí od toho, kedy ste mali naposledy menštruáciu, ako rýchlo sa oplodnené vajíčko uhniezdilo, a či hladina hCG stúpa rýchlo alebo pomalšie. Výsledok, samozrejme, závisí aj od citlivosti testu.
Ak vám menzes mešká 2 až 3 dni, môžete si kúpiť tehotenský test a otestovať sa, avšak vaše tehotenstvo ešte nemusí potvrdiť. Bezpečne sa však potvrdí po 14 dňoch meškania.
Ak vám menzes mešká viac ako 14 dní, pri styku sa naďalej chránite, a test je stále negatívny, s najväčšou pravdepodobnosťou nie ste tehotná. Navštívte svojho lekára.

Vypočítajte si približný dátum pôrodu
Na tehotenskom teste sa vám objavili dve čiarky? Gratulujeme, ste tehotná! Teraz máte pred sebou deväť mesiacov čakania a príprav na bábätko. Chcete vedieť, kedy približne príde na svet? Vypočítať si dátum pôrodu môžete aj hneď teraz, ešte pred návštevou svojho gynekológa.

Ako na to? Odo dňa počatia trvá tehotenstvo 266 dní alebo 38 týždňov. Stačí si dosadiť čísla do nasledovnej rovnice a počítať:

………………........+ ………… + …………….. - ………….. = …………………………

1. deň menštruácie +  7 dní       +        1 rok       -   3 mesiace  = predpokladaný termín pôrodu

Máte výsledok? Toto je približný termín, v ktorom budete rodiť.
 
Prvá návšteva lekára
Ak váš tehotenský test potvrdí, že ste tehotná, určite by ste mali navštíviť gynekológa. Po potvrdení tehotenstva sa vás bude pýtať možno aj na osobnejšie otázky, ktoré vás môžu zaskočiť. Sú však dôležité pre odhalenie zdravotných rizík, ktoré vám a teraz už aj vášmu dieťatku môžu hroziť, preto na ne pravdivo odpovedajte.
Váš gynekológ sa určite bude pýtať na dátum poslednej menštruácie, pravidelnosť cyklu, užívanie antikoncepciu, na váš sexuálny život a tiež na to, či je tehotenstvo želané alebo nie. Pýtať sa vás tiež bude na niektoré chronické choroby, určite vás bude neskôr testovať na toxoplazmózu, syfilis, žltačku a AIDS. Urobí vám gynekologické vyšetrenie, zmeria tlak, vyšetrí moč, odváži vás, zmeria obvod pásu a odoberie vám vzorku krvi.
 
Tehotenský preukaz
Po potvrdení tehotenstva vám váš gynekológ vystaví tehotenský preukaz. Bude to oficiálne potvrdenie o tom, že naozaj o niekoľko mesiacov privediete na svet dieťa. Noste ho stále zo sebou, lebo v ňom budú zaznamenané všetky dôležité údaje o vašom tehotenstve: predpokladaný termín počatia, termín pôrodu, zdravotné komplikácie, krvný tlak a podobne.

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:13


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Ako zaradiť tekutiny do detského jedálnička

Ako zaradiť tekutiny do detsk…

Dôsledky nedostatočného príjmu tekutín poznáme sami na sebe. Bolesť hlavy, nízky tlak, problémy s obličkami a hromadenie...

Prev Next

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.