štvrtok, 29 október 2015 20:00

Niekoľko spôsobov, ako prekonať následky potratu

Napísal(a) parents.com

Potom, čo počas tehotenstva prídete o dieťatko, by ste sa mali s partnerom spoločne postaviť týmto smutným chvíľam, než sa odďaľovať od seba.  Jednu minútu akoby svietilo slnko a vy ste išli na cestou rodičovstva v lesklom kabriolete. A zrazu prišlo ďalšie auto, ktoré ani jeden z vás nevidel prichádzať, a vrazilo do vás plnou silou...

"Takýto pocit som mala, keď sme si s manželom na ultrazvuku vypočuli správu, že plod v mojom brušku už nie je životaschopný... Ležíte poležiačky na vyšetrovacom stole pri rutinnej ultrazvukovej prehliadke, doktor s chladnou tvárou sedí oproti vám a hovorí vám tú hroznú vetu," spomína maminka, ktorá o svoje dieťa prišla.

Svet rodičov sa v tej chvíli rozpadol, a to posledné, čo potrebovali, bolo stratiť sa jeden druhému navzájom. Ale stalo sa."Jedného dňa som sa rozhodla, že to skúsime znova a navrhla som to manželovi. Prekvapilo ma, že povedal nie - neuvedomila som si, v rámci toho ako som niesla hlavný nápor fyzického a citového zmätku po hroznej strate dieťatka - že aj môj manžel stále smútil, aj keď iným spôsobom."

Ako dodáva, pocity manželov v tejto chvíli nemusia ísť vždy ruka v ruke, nemusia byť rovnaké. Ale pri pohľade späť na našich stretnutiach rodičov, ktorí si prešli stratou dieťatka, sme zistili, že existuje niekoľko pravidiel, niekoľko majáčikov, ktoré nám ukázali cestu von z temnoty, ruka v ruke...

Buďte spolu
Nevzďaľujte sa jeden druhému, neuzatvárajte sa do seba. Buďte spolu, čo najviac to pôjde. Bude to pre oboch uistením, že si stratou dieťatka neprechádza sám. Prítomnosť partnera je asi jediná spoločnosť, ktorú budete hľadať v prvých dňoch po strate. Kým budete pripravení zase vyraziť do spoločnosti medzi ľudí, strávte prvé chvíle osamote s partnerom.  

Urobte si "zbožňovaciu noc." Vás manžel sa časom bude hlásiť k svojim manželským povinnostiam, keď budete fyzicky vyliečená. Je možné, že ešte nebudete mať chuť, môže vás to aj bolieť. Môžete sa ale cez tieto boľavé chvíle postupne prepracovať - existuje jednoduchý spôsob, ako citlivo vrátiť späť chuť na milovanie. Stačí k tomu kopa nežnosti a jednoduché slová, obalené v láske: nežné "miláčik" alebo "mačiatko" alebo "ďakujem" môže byť všetko, čo potrebujete, aby upokojili svoju bolesť a znovu sa do toho rozhodli ísť.

Buďte v kontakte. Možno máte chuť ospravedlniť sa za to, čo sa stalo... Pocit viny vám zviera hrdlo - to všetko vás môže ťažiť. Objatie, pohladenie, sú dôkazom toho, že ste v tom spoločne, že ste na rovnakej strane. "Môj manžel a ja sme sa držali za ruky, alebo jeden z nás mal položenú ruku na kolene toho druhého, keď nám lekár hovoril tú depresívnu správu. Je vedecky dokázané, že  dotyky spúšťajú oxytocín na uvoľňovanie nálady."

Rituály spájajú. Môj muž je zvyčajne sympaťák, ktorý mi posiela kvetiny, chutné dobrôtky, alebo kúpi drobné šperky. Môj prístup je iný: napíšem mu rukou milý pozdrav a pripnem ho na chladničku.. Upečiem mu banánový chleba, ktorý miluje. Pošlem mu SMS, že na neho myslím. Znie to, ako keby sme si znova dvorili, ale je to skôr návod na to, akí milujúci a odpúšťajúci by sme mali byť k sebe počas tejto doby ľútosti a sebaobviňovania.

Správa rodine. Dotknutí príbuzní hovoria slová, ktoré by mali byť povzbudením pre vás oboch. Zistila som, že niektoré sa ale míňajú účinkom, a sú pre nás skôr trápne... Požiadajte rodinu, aby vám dali viac času, kým s nimi budete hovoriť. Netlačte na pílu. Hovorte o tom, až keď sa budete cítiť pripravení.

Trúchlite aj samostatne. Je dôležité byť aj sama s vašimi pocitmi. Nechajte si navzájom čas a priestor na niektoré veci v súkromí. Priznám sa, že je to ťažké - niekedy dostávam strach, keď sa môj manžel stiahne do seba. Musím na tom ešte pracovať, pretože by som sa nerada dostala do cesty prirodzeného procesu hojenia boľavej duše. Trúchlite však aj dohromady. Keď budete pripravení podeliť sa o svoju bolesť, slzy, budete pripravení načúvať svojim srdciam.

Zmiernite domáce pravidlá. Váš dom, to sú vaše pravidlá. Chcete viac oxytocínu? Skúste po dobu jedného alebo viacerých dní predtým zakázané veci povoliť. Sadnite si s kávou na gauč, hoci ste to dovtedy nemohli.. Nevysávajte každý deň.. Kašlite na varenie a chodte do reštaurácie. Je to dobrý spôsob, ako si dopriať trochu uspokojenia v čase, keď sa necítite potešujúco. 

Robte veci, ktoré milujete. Vy a vaša druhá polovica majú "veci", ktoré zbožňujete. Možno robíte spolu pizzu, alebo radi pozeráte komediálne seriály. Ak začnete s tlmeným smiechom, je tu dobrá šanca, že v určitom okamihu budete môcť nakoniec na chvíľu zabudnúť na starosti. A keď ten okamih nastane, váš smiech bude hudbou pre  uši.

Pozrite sa do budúcnosti. Až budete pripravení, diskutujte o možnosti mať ďalšie dieťatko. Nevyhýbajte sa snívaniu. Ak začnete upratovať detskú izbu a váš manžel jemne povie: Tak čo, nechýba nám niečo v tejto izbe? - je to krok správnym smerom.

Debbie Rigaud

Ona a jej manžel prišli o dievčatko na začiatku roku 2014..

 

Naposledy zmenené štvrtok, 29 október 2015 20:51


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.