pondelok, 23 október 2017 17:23

Čo robiť: Dieťa nevie spať, má nočné mory

Napísal(a)

V období predškolského veku sa vám už asi podarilo nastaviť režim dieťatka a privyknúť ho na zaspávanie v určitú nočnú hodinu. Ale aj v tomto období môžu nastať problémy so spaním. Budete radi, ak ich nebude vaše dieťa prežívať. Môžu prísť zlé sny, nočné mory alebo dokonca nočné hrôzy. Ako na ne? 

Zlé sny: Je to druh nočnej mory v polospánku, ktorý mnohé deti prežívajú, keď podriemkávajú. Dieťa si nie je isté, či spalo alebo bdelo. Po dlhšom čase pokoja v spálni začne plakať, alebo vás zavolá, že nemôže zaspať. Niekedy pomôže, ak sa dieťaťa opýtate, čo ho trápi. Začne vám rozprávať o "príšere" a tým sa upokojí. Vaša psychická podpora musí byť jasná a presvedčivá. Keď vám povie, že sa nejakí "škaredí a zlí chlapi" chceli dostať dnu, pripomeňte mu, že nikto, kto nepatrí k rodine, sa sem nemôže dostať. Dvere sú predsa zamknuté, tak by museli mať kľúč..  Na rozdiel od nočných môr dochádza ku vzniku zlých snov na podklade rôznych príbehov, ktoré dieťa počulo alebo videlo v televízii. Je to, akoby mu myseľ prehrala znovu celý príbeh. Môže pomôcť kontrola toho, na čo sa pred spaním pozerá. Spať má chodiť s hlavou plnou príjemných, každodenných zážitkov, ako s divými televíznymi záhadami a utrpením. 

Aj odpočuté úryvky rozhovorov zo skutočného života môžu vyvolávať "škaredé" sny. Zle pochopený dialóg o operácii, napoly vypočutá hádka medzi rodičmi, alebo tichá ozvena mamičkinho náreku môžu zapôsobiť na detskú dušu tak, že je s blížiacim sa spánkom zaplavené úzkosťou. Situáciu môže vyriešiť rozhovor s rodičom, ale klamanie nepomôže. Keď skutočne počulo hádku alebo videlo slzy, je lepšie priznať to a prijateľnou formou vysvetliť, o čo išlo. Môžete mu pripomenúť, že aj ono sa niekedy poháda s kamarátmi.

Nočné mory: Spánok sa strieda v cykloch ľahšieho a hlbšieho spánku. Všetky sny prebiehajú vo fáze ľahšieho spánku, aj keď sú to iba strašidelné alebo rušivé sny, t.j. nočné mory, ktoré si väčšinou uvedomujeme. Sny sú súčasťou detského vnútorného života. Ak sa zdá, že majú súvislosť s vonkajšími udalosťami, je to preto, že skutočné udalosti slúžia ako námet pre fantáziu.  Nočným morám predídete tým, že dieťaťu zakážete sa pozerať na hrôzostrašné televízne programy. Nočné mory totiž vychádzajú z psychiky dieťaťa a môžu ich ovplyvniť opatrenia, ktoré znížia celkovú úroveň jeho úzkostí. 

Takmer každé dieťa máva občas nočné mory. Niekedy môže mať obdobie, že ho trápia každú noc. Keď sa u neho po prebudení nebudú objavovať príznaky stresu, nemajte žiadne obavy. Iba k nemu choďte hneď, ako sa rozplače. Pohľad na vás, zvuk vášho hlasu, ho upokoja. Iba vtedy, keď ho vydesí ohlas vlastného strachu, alebo keď sa ho pokúsi upokojiť niekto, koho nepozná, môže dostať strach chodiť spať.

Nočné hrôzy: Zásadne sa líšia od nočnej mory a sú našťastie menej časté. Vznikajú počas hlbšej fázy spánku a nie sú otázkou fantázie, ale prienikom emócií, obáv alebo paniky. Väčšina detí hrôzy ani nemala. Iba veľmi málo ich máva raz za čas. Niekedy vznikajú následkom traumy, napríklad operácie.  Keď zareagujete na výkrik nočnej hrôzy, zvyčajne nájdete dieťa sedieť s otvorenými očami, ako sa pozerá na neexistujúcu vec. Vyzerá vystrašene. Hoci vyzerá bdelo, nie je ľahké ho "priviesť k sebe". Namiesto toho, aby ho uspokojil váš príchod, bude ignorovať vašu snahu upokojiť ho, alebo vás dokonca vtelí do svojej hrôzostrašnej fantázie. Môže vás považovať za nepriateľa a vyrážať hrozivé zvuky, kričať choď preč, alebo kričí: pozri sa, pozri sa... Inokedy ľútostivo vrieska: mamička, chcem svoju mamičku, aj keď ho objímate, hladkáte a snažíte sa, aby si uvedomilo vašu prítomnosť.

Taký extrémny strach je nákazlivý. Je v ňom čosi, čo vzbudzuje hrôzu z dieťaťa, ktoré sa zdá byť pri zmyslom, ale nie je v kontakte s realitou. Budete sa cítiť nesvoji, alebo pritom budete musieť bojovať s nutkavosťou dívať sa s dieťaťom do rohu izby, ktorý vo svojej fantázii zaplnilo príšerami. Čo robiť?

- rozsvieťte všetky svetlá: Upokojí vás to a pomôže zmeniť izbu do tej miery, že sa rozplynú všetky obrazy, ktoré dieťa videlo

- nesnažte sa s dieťaťom dohadovať: Ešte nie je pri zmysloch, a teda nie je prístupné žiadnym argumentom, že si tie obludy vymyslelo, alebo že v izbe neboli žiadni obrovskí vlci. Len mu polohlasne šepkajte: už je všetko v poriadku, miláčik

- nevšímajte si, že sa k vám dieťa správa surovo: Vôbec si nie je vedomé, čo hovorí, a preto za to nie je zodpovedné. Ak bude vykrikovať niečo o tom, že vás zabije, ignorujte to. Nemyslí vás, ale toho, čo predstavuje jeho nočnú moru

- Nerobte nič, čím by ste mohli zobudiť dieťa, ktoré zostáva v posteli: nočná hrôza sa pominie, takže dieťa sa vráti späť do normálneho spánku bez toho, aby vedelo, čo sa stalo. Ak ho však hrôza zasiahla aj fyzicky - vylezie z postele, beží preč, rozbíja veci  - pokúste sa ho chytiť bez toho, aby ste zväčšili jeho panický strach. Keď sa vám to podarí, noste ho a kolíšte, aby sa prebudilo do tepla a pohodlia, nie do šoku z bolesti, keď narazí do dverí. Ak všetko sklame, zobudí ho najskôr teplý, navlhčený uteráčik priložený na tvár. 

Ak musíte dieťa z nočnej hrôzy prebudiť, napríklad ak sa dostalo do inej izby, bude asi veľmi prekvapené. Neopisujte situáciu veľmi dramaticky. Povedzte mu, že malo asi škaredý sen a spýtajte sa ho, či sa nechce niečoho napiť alebo ísť na záchod. Teraz je už asi celkom hore, takže ho musíte uložiť do postele, akoby noc iba začínala. Ak si na druhý deň spomenie na svoje čudné prebudenie, preneste sa cez to so slovami: mal si iba zlý sen..

Nikto presne nevie, prečo niektoré deti mávajú nočné hrôzy a iné nie. Nevieme ani to, kedy končí nočná mora a začína hrôza. Deti, ktoré ich mali, sa zdajú byť vnímavé najmä pri vysokej horúčke, pri ktorej blúznia.. 

Nočné mory by pokojní, skúseností dospelí mali vedieť zvládnuť. Nenechávajte dieťa doma s nedospelou neznámou pestúnkou, ak predpokladáme, že by mohlo zažiť nočnú hrôzu..

 

 

Naposledy zmenené pondelok, 23 október 2017 18:35


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next