utorok, 01 jún 2010 20:16

Päť tipov ako na rozmaznané dieťa

Napísal(a) Sylvia Poláková

Mamááá, ja chcem! Ociii, kúp mi! Mne sa to takto nepáči! A vôbec, ja to jesť nebudem! Poznáte to? Postrach rodičov: rozmaznané dieťa. Viete, ako naň? Rozmaznanosť je stav, keď si dieťa navykne na to, že akejkoľvek jeho žiadosti je vždy čo najskôr vyhovené.

Chce koláčik, a maminka mu ho hneď s radosťou pripraví. Chce novú hračku, nuž mu ju otecko, aby mu urobil radosť, čím skôr kúpi. Rozmaznané dieťa je zvyknuté, že ak chce koláčik, okamžite ho dostane. Ak nie, robí problémy a inak vydiera, kým sa túžba nesplní. Ak mu nevyhoviete, repertoár je klasický - urazenosť, trucovanie, depresia. Rozmaznanosť je teda stavom, kedy si niekto postupne zvykne na niečo, ako na štandard a potom to aj očakáva.

Rozmaznaní bývajú spravidla jedináčikovia alebo vytúžené, dlho očakávané deti. Rozmaznané deti sú naučené viac brať ako dávať, a ak ich tomu rýchlo neodnaučíme (lepšie je, samozrejme, ich radšej vopred zbytočne nerozmaznávať), neskôr z nich vyrastú sebeckí ľudia. Viete, ako bojovať s rozmaznanosťou?

Pravidlo prvé: nemusí byť vždy po jeho
Rozmaznaný človek nie je zvyknutý na odmietnutie - má znížený prah frustrácie. Ak bežnému človeku ukážete tortu a nedáte mu, dohromady nič sa nestane - pretože hoci ju má rád, nemusí ju nutne mať. Ak však tortu nedáte rozmaznanému dieťaťu, ktoré ju požaduje, začne sa cítiť frustrované, sklamané, ba až nazlostené.

Ale proti rozmaznanosti sa nedá bojovať príjemne a pohodlne. To asi tušíte. Luxus musí skončiť. Postavte si občas hlavu a povedzte jednoducho: NIE. Prepáč, ale dnes tortu nemôžeš dostať, mal si jednu nedávno.
Viac o veci nediskutujte, nevracajte sa k nej, nerozoberajte ju. Skúste dieťa priviesť na iné myšlienky, zaujať ho obľúbenou činnosťou alebo ho zobrať von na prechádzku. Naučte ho, že nemusí byť vždy po jeho.

Pravidlo druhé: vydržte!
Váš miláčik sa bude vašej snahe zbaviť ho rozmaznanosti určite vzpierať. Nebude sa mu páčiť, že blahobyt, ktorý ho obklopoval, má zrazu zmiznúť, že jeho požiadavky nebudú ihneď alebo vždy splnené.
Vydržte! Všetko, s čím začíname je ťažké. Ak chcete začať bicyklovať, na prvý pokus sa unavíte už po pár minútach. Vaša jazda bude krivoľaká, možno spadnete. Po čase sa stanete skúseným jazdcom. Pôjdete rýchlo, rovno a vydržíte veľmi dlho.

Vaše dieťatko si postupne na nové správanie zvykne a po nejakom čase sa preň stane bežným štandardom. Neskôr, keď si zvykne, už pôjde všetko oveľa ľahšie. Nezabudnite, že radosť (či úžitok) z krátkodobých prianí má veľmi krátku životnosť. Ak ste dieťatku predvčerom kúpili čokoládu, dnes si to zrejme už ani nepamätá. Pokiaľ mu teda z času na čas niečo odopriete, viac si bude vážiť, keď to zase dostane.

Pravidlo tretie: Za dôsledky zodpovedá každý sám
Rozmaznané dieťa pri každom prejave nespokojnosti rado ukazuje svoj hnev. Trucuje, hádže sa o zem, plače, niekedy dokonca aj čosi rozbije alebo rozleje.
Neriešte to bitkou alebo krikom. Pokojne, ale dôrazne dieťa upozornite, že ak rozbije hračku, druhú mu tak rýchlo nekúpite. Ak napríklad rozleje naschvál na zem čaj, dajte mu do rúk handru a ukáže mu, ako má čaj dlážku utrieť. Ak je to preň náročné, pomôžte mu.
Ak si dieťa uvedomí, že za svoje činy bude VŽDY niesť dôsledky, pomaly prestane ostentatívne vystrájať.
Musíte však byť dôslední a toto pravidlo vždy dodržiavať, inak vaše dieťa bude na trucovitosti stále pridávať a skúšať vaše hranice!

Pravidlo štvrté: Rozprávajte sa s dieťaťom
Hovorte s dieťaťom. Snažte sa mu vysvetliť, prečo nemôže mať vždy všetko, čo chce. Vysvetlite mu, že tak to proste nefunguje ani u vás. Je lepšie, keď svoje dieťa počúvate a vysvetľujete mu, kam pôjdete a prečo, čo budete robiť a čo nie, čo sa môže kúpiť a čo nie, než len keď mu všetko autoritatívne prikážete.
Na príkaz má aj to najposlušnejšie dieťa tendenciu reagovať vzdorom. Komunikujte s dieťaťom, počúvajte, čo sa vám snaží povedať.

Pravidlo piate: Chváľte svoju ratolesť
Istá múdra pestúnka raz na margo výchovy „zlého“ dieťaťa povedala: „Než mám to dieťa neustále kritizovať za tisíc vecí, čo robí zle, radšej ho pochválim za tú jedinú vec, ktorú robí dobre.“
Účinok to má totiž mnohonásobne väčší. Každý reaguje lepšie na pochvalu, než na krik, urážky či zákazy.

Za každý, aj drobný náznak nerozmaznanosti svoje dieťa chváľte. Pochváľte ho, ak na odmietnutie prestane reagovať krikom či vzdorom. Pochváľte ho, ak nebodaj povie: Maminka, nevadí, že dnes mi tú čokoládu nekúpiš, dám si ju inokedy. Tak budete v prevýchove napredovať míľovými krokmi. 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:40


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Potravinové alergie sa nevyhýbajú ani tým najmenším

Potravinové alergie sa nevyh…

V posledných desiatkach rokov dramaticky rastie počet detí, ktoré trpia rôznymi alergiami. Našich najmenších najčastejšie okrem...

Prev Next