utorok, 01 jún 2010 20:01

Desať spôsobov, ako zvládnuť detské hádky

Napísal(a) Daša Balogová

Kto z nás rodičov by nemal skúsenosť s výmenami názorov detí? Nezhody medzi súrodencami sú na dennom poriadku vo väčšine rodín. Klbčenie sa, zapáranie, provokovanie, krik, plač, nadávky či dokonca tvrdšie údery. Do toho klamstvá a obviňovania: „Ja som to neurobil, to on!“ „Mami, ona mi robí zle!“ „Ja za nič nemôžem, on si začal!“

Je na vás aby ste zakročili a zaujali postoj rodiča, ktorý vie všetko pohotovo vyriešiť. Ale ako, keď ste už všetky možné postupy, ako vyriešiť súrodenecké nedorozumenia vyčerpali? A vlastne vás už vôbec nebaví robiť policajta? Ak chcete vedieť, ako detské hádky efektívne vyriešiť, čítajte ďalej ...

5 účinných spôsobov na nevhodné správanie detí
Buďte rozhodní a rázne zakročte:  Musíte povedať, čo robiť treba a naopak, čo je nevhodné. Zamerajte sa pritom na správanie dieťaťa, nie na jeho charakteristiku (napr. prijateľnejšie je „Choď pomalšie“, ako „Čo utekáš, ako sprostá!“). Vyjadrite, čo deti majú robiť, nie čo práve robia (namiesto „Nebite sa!“ použite „Choďte sa hrať niečo iné“.). Tento postup sa hodí pri nebezpečných hrách, pri malých deťoch, alebo vtedy, pokiaľ nemáte práve energiu na dlhšie rozmýšľanie.

Upravte prostredie sporu: Premiestnite stoličku, z ktorej sa skáče, odoberte hračku, o ktorú sa vedie spor. Odstránite tak zdroj konfliktu. Súčasne môžete použiť spôsob uvedený nižšie.

Navrhnite viac riešení: Ak máte dosť energie a času môžete použiť túto metódu. Pri klbčení sa alebo doťahovaní ponúknite deťom ďalšie alternatívy na trávenie času. „Čo takto ísť sa trochu prevetrať, alebo si niečo čítať?“ „Dáš macka spinkať, alebo pôjde s nami papať?“ Pri malých deťoch stačia dve možnosti, staršie deti zaujmete výberom aspoň z troch alternatív. Návrhy by mali byť prijateľné pre deti aj pre vás.

Ignorujte hádky: Ak sa deti hádajú preto, aby upútali vašu pozornosť a pritom nedochádza k žiadnej fyzickej ani psychickej ujme, snažte sa krik ignorovať. Zavrite dvere, alebo si pustite hudbu. Samostatným vyriešením konfliktu deťom doprajete dôležitú skúsenosť a sebe trochu oddychu od funkcie detektíva. Ak sa deti dohodnú, venujte im pozornosť – pochváľte ich a povzbuďte („Vidíte, že sa dá aj dohodnúť“).

Zorganizujte deťom čas: Jednou z častých príčin detských doťahovačiek je nuda. Deti trpia nedostatkom činností alebo uprednostňujú pasívne činnosti, ako pozeranie televízie, alebo len polihovanie na gauči. V tomto prípade je najlepšia prevencia. Dbajte na to, aby mali deti aj aktívne záľuby a koníčky. Prihláste ich na krúžok alebo šport, kde prebytok energie spotrebujú bez vašej ujmy na zdraví.

5 spôsobov, ktorými nič nedosiahnete:
Snaha prekričať deti: Takto sa stanete súčasťou konfliktu ako ďalší protivník a v deťoch vzbudíte nepriateľstvo. Útočíte tak na deti, nie na vyriešenie problému. Nielen že strácate kontrolu nad sebou, ale dobrovoľne sa oberáte aj o vlastnú autoritu.

Postavenie sa na stranu jedného dieťaťa: Rýchlo zhodnotíte situáciu a podľa domnelého pôvodcu sporu, určíte, kto má pravdu. Porazený však odchádza s pocitom veľkej krivdy a túžby po pomste. Opäť sa tak stávate súčasťou konfliktu.

Vnucovanie riešenia: Pri snahe rýchleho riešenia roztržky deťom vnútite riešenie. Napr. „Nenadávaj jej. Počkaj až sa prestane hrať s mačkou, potom ju pohladkáš ty“. Situácia sa síce na chvíľu ukľudní a zaiste i ušetrí vašu energiu. Výchovné poučenie je však povrchné a krátkodobé.

Rodič ako obeť: Obviňujete deti, že z ich hádok vás už riadne bolí hlava? „Prestaňte, lebo sa z vás zbláznim!“ , „Čo som komu urobila, že mám takéto decká!“ Staviate sa tak do pozície obete, ktorá nepreberá zodpovednosť za vyriešenie konfliktu.

Rodič rezignuje: Ľahostajnosťou len podporíte najčastejšiu príčinu detských hádok – túžbu po pozornosti. Ak si zakrývate oči pred problémom a rezignujete na pozíciu rodiča, hoci situácia je vážna, nedosiahnete vôbec nič. Šarvátky budú nielen pokračovať, ale deti vám vašu ľahostajnosť v plnení vašich výziev vrátia.

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:44


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.