pondelok, 20 október 2014 21:56

Prečo by sa vaše dieťa malo učiť cudzí jazyk?

Napísal(a)

Rastúci počet rodičov zapisuje svoje deti, batoľatá a deti v predškolskom veku na cudzojazyčnú výučbu - a ešte sa očakáva rast. "Popularita výučby detí v angličtine, nemčine a španielčine naznačuje, že rodičia sú aktívnejší vo naštartovaní výučby cudzích jazykov pre svoje deti, "hovorí pani Veselá, dvojjazyčná matka dvojčiat a riaditeľka jazykovej školy.

To by nemalo byť žiadnym prekvapením, pretože početné štúdie ukazujú, že druhý jazyk zvyšuje u detí kognitívne schopnosti, pamäť a schopnosť načúvať.

Výskum publikovaný v Psychological Science naznačuje, že myslieť v cudzom jazyku pomáha ľuďom, aby rýchlejšie a lepšie robili životné rozhodnutia. Okrem toho ľudia, ktorí hovoria cudzím jazykom, majú často lepšie kariérne vyhliadky a vyššiu životnú úroveň. Sú známe aj prínosy pre zdravie - nedávny výskum z University of Chicago vyplýva, že druhý jazyk taktiež napomáha pri prevencii demencie v neskoršom veku.

V akej veku by deti mali začať?
Odborníci hovoria, že deti by sa mali začať učiť cudzí jazyk od útleho veku; čím mladšie, tým lepšie. "Dieťa sa rodí so schopnosťou učiť sa akýkoľvek jazyk na svete," vysvetľuje Caryn Antonini. "Čím staršie dieťa sa začne učiť cudzí jazyk, tým ťažšie sa bude učiť. Navyše, ak sa dieťa učí jazyk pred pubertou - veku 12 alebo 13 rokov - nemalo by hovoriť s prízvukom."

Ak si nemôžete dovoliť lekcie práve teraz, môžete deťom kúpiť rôzne knihy, CD a DVD vo cudzom jazyku, ktorých je na trhu dostatok. "Deti sa môžu učiť aj od svojich rodičov, keď hovoria cudzím jazykom, aj keď nie plynulo. Dôležitým aspektom je, že rodič je k dispozícii a učí sa spolu s dieťaťom a ovplyvňuje ho. Plynulosť nie je nutná," hovorí Andrew Finan, ktorý prevádzkuje jazykový blog (languagepie.wordpress. com) a ktorý vynašiel Kloo (kloogame.com), čo je hra, ktorá používa farebné karty pri tvorbe viet a pomáha deťom učiť sa slová v rôznych jazykoch.

Ako viete, ktorý jazyk je najlepí pre vaše dieťa?

 "Niektorí rodičia si vybrať jazyk podľa členov rodiny, to znamená, že mama, babka, otec alebo iný príbuzný hovoria cudzím jazykom," hovorí Leslie Lancry. "To je skvelé, pretože poskytuje prax v reálnom živote, dieťa sa naučí jazyk používať a získa  dôveru." 

Ak si nie ste istý, aký jazyk si vybrať - tu je šesť cudzích jazykov, o ktorých sa odborníci domnievajú, že sú najlepšie pre deti a ich budúcnosť.

Angličtina

Svetovo jeden z najrozšírenejších jazykov, dnes je takmer nutnosťou ho ovládať. 

Španielčina
Druhý najčastejší jazyk v USA a jeden z najrozšírenejších jazykov vôbec. Je to tiež jeden z najjednoduchších cudzích jazykov. "Veľa španielskych slovíčok je podobných angličtine a španielčina je fonetický jazyk, čo znamená, že slová sa vyslovovujú, ako sa píšu." 

Francúzsky

Podľa štatistík viac ako jeden miliónov Američanov hovorí po francúzsky, čo je štvrtý najväčší spoločný jazyk v USA. "Ak chce človek jazyk pre medzinárodný obchod, politiku, či na výlety, francúzština je najlepšie," hovorí Pablo Solomon, bývalý učiteľ, poradca a poradca amerického ministerstva školstva. "Francúzština je aj jazykom voľby v umení."

Ďalšími populárnymi jazykmi sú nemčina, čínština a taliančina. 

Naposledy zmenené utorok, 16 február 2016 11:20


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom