sobota, 29 máj 2010 13:25

Ako naučiť dieťa čítať a písať

Napísal(a) catherine

Ako rodič malého dieťaťa určite viete, že deti sú ako malé špongie, ktoré nasávajú čokoľvek nové a vedomosti nie sú výnimkou. Faktom je, že tie deti, ktoré vyrastajú v pozitívnom a motivujúcom prostredí majú výhodu oproti deťom, ktoré takéto prostredie nemajú.

 

Sú schopné čítať a písať veľmi skoro a takisto lepšie uspejú na rôznych testoch. Nasledujúce rady vám pomôžu v tom ako naučiť dieťa čítať a písať:

1. Vytvorte mu príjemné prostredie. Môžete mu kúpiť malý stolík, pero, ceruzky alebo požičať knihy z knižnice. Miesto, kde sa bude učiť týmto zručnostiam by malo byť zábavné a malo byť stimulovať jeho zmysly.

2. Určite si čas učenia. Deti majú z rozvrhu radosť a budú sa mať na čo tešiť.

3. Hodiny by mali byť krátke. Batoľatá sa dokážu sústrediť len krátky čas a najlepšie je skončiť vždy predtým ako ho premôže únava.

4. Zdôrazňujte pozitíva. Keď dieťa dá najavo ochotu učiť sa a snaží sa najlepšie ako vie, odmeňte ho. Nálepky a malé odmeny robia zázraky a takisto budujú u dieťaťa sebavedomie.

5. Nenúťte dieťa, aby uspelo. Spravte z toho zábavu. Môžete ho učiť slovíčka alebo rýmovačky.

6. Čítajte dieťaťu. Batoľatá milujú rozprávky a preto im ich každý deň čítajte. Navyše, môžete sa s ním o rozprávke porozprávať a povedzte mu, nech nakreslí o nej obrázky.

7. Zabavte sa. Zapamätajte si, že by ste sa z učenia mali tešiť. Nepreháňajte to s písaním a čítaním až tak, že zabudnete na zábavu.

Ste prvým učiteľom písania a čítania vášho dieťaťa. Ak z toho urobíte zábavu, vaše dieťa dostane vynikajúci základ pre učenie do budúcnosti.

catherine

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:10


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.