Začína škola: čo by vás mohlo zaujímať

Po dvoch mesiacoch oddychu sa začne škola. Malí divosi sa po 62 dňoch prázdnin budú musieť pripraviť na poslušné sedenie v laviciach. Zo dňa na deň to nepôjde a preto ich musíte na návrat do školy pripraviť. Skoré ranné vstávanie, pravidelný režim a každodenné učenie totiž opäť čaká všetkých školopovinných.

Už v týchto dňoch sa budete musieť vrhnúť na dokupovanie pomôcok, prezrite, či vaše dieťatko nevyrástlo z úboru na telesnú, alebo neminulo všetky farbčiky na výtvarnej. Začnite sa s deťmi pomaly rozprávať a pokiaľ dlho vyspávajú, je načase začať im meniť prázdninový režim na školský, t.j. skoro vstávací J

Niektorí rodičia vedú do školy prváčikov, a obávajú sa ich, ako svoj prvý deň v škole zvládnu. Možno vám pomôže článkok Ako zvládnuť prvú triedu alebo čo vás čakáNájdete tam potrebné rady k výchove dieťatka,  napríklad zaujímavý článok Ako zvládnuť návrat do školy či ďalšie praktické rady. Ak náhodou vaše dieťa začne písať ľavou rukou, určite ho od toho neodrádzajte. Na portáli Rodičom.sk sa dozviete, prečo by sa písanie ľavou rukou nemalo potláčať!

Možno vaše dieťatko už do školy chodí, ale učenie dobre nezvláda. Môže mať problémy učenia prípadne inú ešte nediagnostikovanú porochu. Pozrite si, kedy integrovať dieťa. A vôbec, viete o tom, dieťa na I. stupni môžete učiť aj doma? Prečítajte si Učenie doma, žiadosť o domáce vzdelávanie, kedy a za akých podmienok.

Starší školáci už majú svoj zabehaný rytmus a vedia, čo ich čaká. Tešia sa na obľúbených priateľov, netešia na prísnych učiteľov či kopu učenia. Spravidla však na školský rytmus nabehnú raz-dva. Možno by ste im mohli časť učenia uľahčiť, ak ich naučíte Ako správne robiť domáce úlohy – aj tento tip nájdete na našej stránke.

A posledná dobrá rada na záver: Ak radi strašíte dieťa vetami typu: „Veď počkaj, v škole ťa naučia!“, prípadne: „Už sa nebudeš celé dni len povaľovať, učiť sa budeš!“, alebo „Skončia tvoje zlaté časy“, nečudujte sa, že sa dieťa bude školy obávať a nebude chcieť do nej ísť. Pokiaľ vyššie spomínané vety používate s obľubou, prvotný odpor ku škole ste k dieťaťu už zasiali.

Pokiaľ to chcete napraviť, snažte sa školu vyzdvihovať pozitívnymi vetami typu: „V škole ťa naučia čítať, budeš si môcť čítať knižky sám,“ alebo „Ak budeš v škole dávať pozor, veľa sa dozvieš a naučíš“…

Naposledy zmenené nedeľa, 07 máj 2017 18:33

Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.