streda, 05 január 2011 14:41

Proti známke na vysvedčení sa dá odvolať

Napísal(a) Sylvia Poláková

Ste nespokojný/á so známkou, aké vaše dieťa dostalo na vysvedčení? Ste presvedčený/á o tom, že vaše dieťa má lepšie vedomosti, než si myslí pani učiteľka? Je dobré vedieť, že proti známke na vysvedčení sa môžete aj odvolať.

Urobiť tak môžete do troch pracovných dní od vydania vysvedčenia, a to podaním odvolania u riaditeľa školy. Neznamená to však, že riaditeľ automaticky vášmu dieťaťu známku prilepší. Bude sa musieť podrobiť komisionálnemu preskúšaniu, a až komisia zložená z niekoľkých pedagógov na základe odpovede vášho dieťaťa určí, či jeho vedomosti zodpovedajú známke na vysvedčení alebo nie.

Komisionálne skúšky neprilepšia
Pravdepodobnosť, že dostane lepšiu známku však nie je príliš veľká. Skúsenosti Štátnej školskej inšpekcie hovoria, že žiaci skúšaní v komisionálnych skúškach spravidla dostávajú tú istú známku ako na vysvedčení, niekedy dokonca aj horšiu. Stáva sa však aj opak. „Asi pred dvoma rokmi sme sa stretli s prípadom, že žiačka, ktorá si chcela v komisionálnom preskúšaní opraviť štvorku zo slovenčiny na trojku, dostala od učiteľky naschvál taký ťažký diktát, že by ho mal problémy zvládnuť aj jednotkár,“ povedal nám Ľuboš Tužinský z kancelárie hlavnej školskej inšpektorky. Nakoniec inšpekcia nariadila ešte jedno komisionálne skúšanie, a to pred členom inšpekcie, a ukázalo sa, že to so žiačkou nie je až také zlé. Dostala o stupeň lepšiu známku (po incidente však prestúpila na inú strednú školu).

Stalo sa aj to, že školská inšpekcia po komisionálnom preskúšaní uznala maturantovi o stupeň lepšiu známku na maturitnom vysvedčení! Ak ste teda presvedčení o tom, že máte pravdu, a vaše dieťa si zlú známku jednoducho nezaslúži, oplatí sa nechať ho preskúšať.

Dôležité sú výstupné testy
Je však potrebné si uvedomiť aj fakt, že vysvedčenie ako doklad o kvalitách uchádzača o ďalšie štúdium stráca na sile. Vysoké školy považujú za najdôležitejšie pre prijatie výsledok prijímacích skúšok a maturít, než známky na vysvedčeniach - tým sa pripisuje v celkovom hodnotení len zopár bodov.  Rovnako aj stredné školy pri prijímaní prihliadajú len na koncoročné vysvedčenie v ôsmom ročníku, a polročné v deviatom ročníku; známky z ostatných ročníkov učiteľov nezaujímajú.  Dôležité je, ako žiaci zvládnu prijímačky a napíšu tzv. Monitor 9 (test zo slovenského jazyka a matematiky, ktorý časom nahradí prijímacie skúšky na stredné školy).
Vysvedčenia z ostatných ročníkov sú teda skôr informáciou pre rodičov, a akýmsi formálnym oprávnením pre vstup dieťa do ďalšieho ročníka.

Koniec kultu známok?
Zdá sa teda, že kultu známok „odzvonilo“. Čoraz viac sa začína prikladať význam výstupným testom: v deviatom ročníku základnej školy Monitoru 9, a v poslednom ročníku strednej školy maturite. Ak nechcete deti v škole zbytočne stresovať známkami, ktoré už nie sú také dôležité, môžete požiadať riaditeľa školy, aby boli žiaci hodnotení slovne. Na prvom stupni to metodické pokyny ministerstva školstva bez problémov umožňujú.

Foto: http://mojatrieda-vierka.blogspot.sk/2012/01/prve-vysvedcenie.html

Naposledy zmenené štvrtok, 28 jún 2012 15:48


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Pokožku dieťaťa ochránite správnym výberom kozmetiky

Pokožku dieťaťa ochránite …

Každodenne na nás vyskakujú reklamy s posolstvom o tom, aké dôležité je natierať detskú pokožku takým či...

Prev Next