sobota, 29 máj 2010 18:07

Zoznam pomôcok: čo potrebuje prváčik

Napísal(a) prerodicov

Keď začína vrcholiť august, myšlienky rodičov a ich školopovinných detí sa čoraz viac začínajú zameriavať na školu. Čo minulý rok doslúžilo a treba dokúpiť? Aké pomôcky kúpiť prváčikovi? A kedy to vlastne končia prázdniny?

 Čo sa týka školských pomôcok, mali by ste so svojimi ratolesťami bod po bode prejsť zoznam vecí, ktoré im vlani doslúžili a ktoré treba dokúpiť. Určite by ste mali (minimálne kvôli hygiene) kúpiť nové papuče, a je možné, že dieťa vyrástlo aj z úboru na telesnú výchovu. Dokúpiť bude treba nové perá a náplne do nich, skontrolujte tiež pomôcky na výtvarnú výchovu. Zoznam zošitov a ich počet by malo mať dieťa k dispozícii. Skontrolujte tiež remene na školskej taške či batohu - ak sú uvoľnené, poškodené, nedržia, mali by ste kúpiť novú tašku. Pokiaľ máte staršie dieťa, ktoré chce mať len rupsačik či malý školský batoh, myslite na bezpečnosť a kúpte mu naň reflexné nálepky.


Výdavky na školáka vám na začiatku ukroja dosť financií z rodinného rozpočtu. Ak je v rodine školopovinných detí viac, zrejme privítate školský rok s poriadne tenkými peňaženkami. Okrem nákupu školských pomôcok počítajte s tým, že v septembri začnú prebiehať rodičovské združenia, na ktorých budete musieť prispieť do ZRPŠ či iného fondu školy "dobrovoľnými" príspevkami, a to vo výške 30 až 50 eur na rok na jedno dieťa. Výška príspevku je v každej škole iná a bude vám oznámená na rodičovskom združení spolu s termínom, dokedy máte zaplatiť.

Najviac musia siahnuť do peňaženiek tí, čo budú mať doma prváka. Najdrahšou položkou je školská aktovka. Ceny aktoviek sú rôzne, no pod 30 eur neklesajú, bežné sú ceny aj okolo 50 - 70 eur. A to je len začiatok. V aktovke nesmie chýbať peračník a v ňom ceruzky, pero, farbičky a iné nevyhnutné pomôcky. Prázdny peračník stojí približne 5 eur, no dnes sa už dajú kúpiť aj naplnené peračníky, ich cena je však o niečo vyššia. Peračník s bohatšou náplňou vás môže prísť na 10 eur.

Tým sa však výdavky nekončia. Prvák, samozrejme, potrebuje aj zošity a v papiernictvách za kus pýtajú najmenej 30 až 50 centov. Zošity musia byť obalené, čiže k cene musíte pripočítať aj jeden priehľadný obal. Zanedbateľnou maličkosťou nie sú ani pomôcky na výtvarnú výchovu. Obyčajné vodové farby stoja okolo 2 eur, rovnako ako sada štetcov a za plastelínu v desiatich farbách zaplatíte približne 1 euro.

Nákupom školských pomôcok sa to ešte nekončí. Prvák bude potrebovať školské prezúvky, cvičky a tenisky, úbor na telesnú, plášť na výtvarnú výchovu, tašku na pomôcku a prezúvky.

Zoznam školských pomôcok pre prváka:
Výbava prvákov sa môže školu od školy líšiť. Presný zoznam toho, čo bude prváčik potrebovať, vám iste dali učitelia ešte pri zápise prváka. Mnohé školy tiež zoznam školských potrieb pre prváka vyvesené na svojich internetových stránkach. Približne však prvák bude potrebovať:

* Tepláky (zima), športové kraťasky, tričko
* cvičky, tenisky (s bielou podrážkou)
* textilné vrecúško na úbor
* vrecúško na prezuvky – s bielou podrážkou
* malý uterák s uškom, hygienické vreckovky
* staré tričko alebo košeľa na výtvarnú výchovu
* 4 ks: toaletný papier
* 1 ks : nožnice s tupým koncom
* 2 ks : zložka farebných papierov
* 1 ks : plastelína
* 1 balíček : pastelky 6(12) – farebné, voskovky
* 1 ks : štetec guľatý č. 6 a č.8
* 1 ks : štetec plochý č. 10
* 4 ks : mäkká obyčajná ceruzka
* 1 ks : mäkká školská guma
* 1 ks : vodové farby 12–farebné
* 1 ks : temperové farby 6–farebné
* 2 ks : tyčinkové lepidlo
* 20 ks : výkres A 3
* 10 ks až 20 ks zošitov (čisté, riadkované, štvorčekové)
* 1 ks : malý zošitok
* 1 ks : spisová doska s klipom
* plastová krabica na pomôcky na výtvarnú výchovu alebo detský kufrík
* odfotený preukaz poistenca

Teraz iste premýšľate nad tým, ako dieťa postupne na vstup do školy. Nič to, aj v tomto bode máme pre vás zopár rád. Ak máte doma prváčika, iste si prečítajte článok Ako zvládnuť prvú triedu alebo čo vás čaká, ktorý vám napovie, na čo sa máte pripraviť.

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:32


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom