sobota, 29 máj 2010 15:51

Ako zvládnuť prvú triedu alebo čo vás čaká

Napísal(a) prerodicov

Škola. Pre prváčikov veľká neznáma, na ktorú sa tešia a zároveň z nej majú tak trochu i obavy. Nech sa budete snažiť svoje dieťa akokoľvek pripraviť na nával školských povinností, je možné, že bude ich množstvom zaskočené.

 

Je dobre známym faktom, že naše školské osnovy sú zbytočne prehustené – až 40 percent učiva by bolo možné vyhodiť bez toho, aby to znamenalo zníženie kvality výučby. Deti sa učia tak veľa, že aby si mohli nové učivo „napchať do hlavy“, musia staré zabudnúť – výsledkom je, že síce sa učia veľmi veľa, ale nič nevedia poriadne. Nával školských povinností môže zaskočiť najmä prváčikov.

Zmení sa im celý svet
Škôlkarovi sa nástupom do školy zmení celý svet. Z hravej škôlky, kde sa hralo s kamarátmi, poobede spalo a neskôr sa hralo na školskom dvore, sa zrazu ocitne v školskej lavici, kde bude musieť celý deň sedieť a prechádzať sa len cez prestávky. Namiesto hrania bude musieť počúvať učiteľku, doma nebude oddychovať, ale robiť si domáce úlohy. Napísať prvé písmeno, prečítať prvé slovo, sústrediť sa na to, čo učiteľka hovorí – je veľa vecí, ktoré bude musieť prváčik zvládnuť.

Ako pripraviť deti na školu?
Niektorí rodičia sa snažia svoje deti na školu pripraviť, a učia sa s nim už pred nástupom do školy. Doma s budúcim prváčikom denne trávia aj hodinku času nad pracovnými zošitmi, učia svoju ratolesť písmenká, základné počty. Ďalší rodičia ale oponujú, že to je predsa prácou školy a nechcú dieťa učením stresovať. Kto z nich má pravdu?
Rodičia, ktorí sú za to, aby sa deti učili už pred vstupom do školy, argumentujú slovami, že budú mať v škole menšie problémy stíhať učivo, a tiež budú pripravené na statickú prácu v lavici. Odporcovia učenia dieťaťa ešte pred školu zase hovoria, že ak  sa dieťa základy učiva naučí doma, v škole sa bude nudiť. Apropó, a čo ho vlastne potom budú učitelia učiť, keď už bude poznať písmenká a číslice?

Deti doma čítať neučte
Martina Chalachánová, riaditeľka ZŠ v Lieskovci nám povedala, že je proti pripravovaniu detí na školu v domácom prostredí. „Dôvody sú jednoduché. Rodič nie je pedagóg a často naučí dieťa nesprávnym návykom pri čítaní či písaní, nesleduje detaily, ktoré si všíma profesionál. Neovláda metodiku ani nepozná najnovšie trendy, ako napríklad pri čítaní metódu Sfumato, ktorú u nás uplatňujeme už tri roky.“

Ako hovorí, čítanie to je aj práca s hlasom, dychom, písanie zase súvisí s rozvojom jemnej motoriky, začína vždy rozcvičením a podobne. „Rodičia tieto časti určite vynechávajú. O to ťažšia je pozícia pedagóga, ktorý sa často aj márne snaží napraviť uvedené chyby. Dieťa slabo motivované môže získať až averziu voči škole.“Podľa Chalachánovej je iné, ak sa dieťa samo učí poznávať písmenká, vtedy by mu v tom rodič nemal brániť.

Odpovedajte deťom na otázky
Ako teda prváčika na školu čo najlepšie pripraviť? Martina Chalachánová rodičom ako vhodnú prípravu pre prváčika doporučuje s deťmi veľa kresliť, pozorovať svet okolo seba a odpovedať im na všetky všetečné otázky. Pre rozvoj jemnej motoriky majstrovať z papiera či iných materiálov (skladať, strihať, lepiť) alebo hrať Mikádo.

Po nástupe do školy si treba nájsť s dieťaťom pravidelný čas, v ktorom sa budú učiť, a pomôcť mu aspoň v začiatkoch s domácimi úlohami. Učitelia však nedoporučujú rodičom, aby deťom hovorili, čo majú robiť, ale pokúsili sa nechať ich pracovať samostatne – pomôcť im treba len vtedy, ak si s úlohou nevedia rady. Ak budete za dieťa robiť všetko vy, ľahko si na to zvykne a bude od vás pomoc pri úlohách vyžadovať pravidelne až do vyššieho veku.

Naše tipy:
 * Minimálne v prvom školskom roku je potrebné podať deťom pri učení pomocnú ruku. Je málo detí, ktoré zvládnu prvý rok bez pomoci, pretože tempo výuky je naozaj vysoké.
 * Pomáhajte preto deťom s úlohami, precvičujte s nimi písmenká v bežnom živote – hľadajte vybrané písmená v nápisoch na budovách, dajte dieťaťu zakrúžkovať všetky „áčka“ v novinovom článku, kúpte mu zaujímavú knižku, v ktorej budete spoločne čítať.
 * Povzbudzujte dieťa, aby sa pri prvých problémoch nevzdalo, náročný je najmä prvý polrok, potom by si už dieťa na školské tempo malo pomaly zvyknúť. Namiesto kriku, nútenia do úloh, sa mu snažte učenie čo najviac spríjemniť a učiť ho hravou formou.
 *  Ak si nájdete pravidelnú polhodinku na učenie každý deň v tom istom čase, podarí sa vám v dieťati vybudovať návyk, čo je pre ďalšie učenie veľmi dôležité.
* Na učenie vyberte miesto, kde nevládne ruch a dieťa nerozptyľujú ostatní členovia rodiny, televízor alebo iné vzruchy, ktoré by mohli dieťa rozptýliť.

 

Naposledy zmenené streda, 16 január 2013 10:18


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Masáž v tehotenstve netreba podceňovať

Masáž v tehotenstve netreba …

V priebehu tehotenstva majú masáže a intenzívna starostlivosť o pokožku priaznivý účinok na jej elasticitu. Predídete tak vzniku...

Prev Next