štvrtok, 19 apríl 2018 12:35

Mäsovo-zeleninové a ovocné príkrmy: Kedy pridať do jedálnička lepok?

Napísal(a)

Bábätká rastú ako z vody a každý deň je plný nových zážitkov. Zatiaľ čo v prvých mesiacoch stačilo vášmu bábätku k spokojnému a napapanému brušku materské mlieko, zvyčajne medzi 4. -6. ukončeným mesiacom začínate rozširovať jeho jedálniček o prvé príkrmy zo zeleninky. V tomto období sa bábätko vyvíja rýchlo a je potrebné zaradiť aj tuhú stravu, ktorá mu dodá všetky potrebné živiny a energiu. 

Zelenina

Každé bábätko má vlastný biorytmus. To, ako rýchlo si navykne na príkrmy a zoznámi sa s chuťou mrkvy, brokolice alebo tekvice, občas chvíľku trvá. Prvé pokusy nemusia byť vždy úspešné a papanie lyžičkou je tiež novou výzvou. Lyžička by mala byť plastová, keďže je teplejšia a mäkšia ako kovová, úzka a plochá, aby sa dobre hodila do úst vášho hladoša. Príkrm dávajte bábätku dozadu na jazyk a majte trpezlivosť, prehĺtanie tuhšej konzistencie je tiež novou skúsenosťou, ktorá nie je zo začiatku bábätku pochuti. Materské mlieko ma prirodzene sladkavú chuť a preto by sa malo začínať so sladšími zeleninkami, na ktoré si dieťa ľahšie zvykne. Po niekoľkých dňoch môžete začať striedať rôzne druhy zeleniny. Ak už dokáže vaše bábätko takúto stravu ľahko stráviť, môžete mu začať ponúkať príkrmy s dvoma zložkami, ako je mrkva so zemiakmi alebo cukina so zemiakmi.

Mäso

Keď vidíte, že vaše dieťa už nemá problém s papaním zeleniny, je čas pridať do jedálnička mäso, ktoré je zdrojom železa, bielkovín a omega-3 mastných kyselín. Ako prvé zaraďujte do jedálnička mäso krátko žijúcich zvierat - kuracie, morčacie alebo králičie. Do stravy ho pridávajte postupne so zeleninovým príkrmom. Vhodnou kombináciou je napríklad zemiakové pyré s kukuricou a morčacím mäsom. Všetky tieto potraviny nájdete už v kompletnom menu HiPP.

Ovocie

Popri zeleninových a neskôr aj mäsovo-zeleninových príkrmoch môžete dieťatku ako dezert ponúknuť aj ovocné príkrmy. Ovocie je zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov nevyhnutných pre výživu dojčiat a pomáha posilňovať obranyschopnosť organizmu. Vitamín C obsiahnutý v ovocí podporuje vstrebávanie železa z mäsa do tela, preto ho je vhodné zaradiť do stravy, keď už dieťa prijíma mäso. Tak, ako pri zelenine, tak aj pri ovocí začínajte uvarením jablka alebo hrušky a nové druhy ovocia skúšajte tiež postupne. Keď už viete, ako vaše dieťa reaguje, môžete začať kombinovať rôzne druhy. Ovocie nedosládzajte, samo o sebe obsahuje fruktózu (ovocný cukor). Uprednostňujte ovocie, ktoré sa pestuje v našich končinách. Exotické ovocia bývajú častým zdrojom potravinových alergií.

Lepok

Lepok, nazývaný aj glutén, je obsiahnutý hlavne v obilninách ako je pšenica, jačmeň, ovos, žito a v mnohých ďalších. Určite ste už počuli o neznášanlivosti lepku, celiakii, kedy je nutné túto zložku vynechať zo stravy. Pridávanie lepku do detského jedálnička má preto isté odporúčania,  ktoré vášmu dieťatku a vám môžu pomôcť. Kedy je vhodný čas na zaradenie lepku do stravy? Podľa Európskej spoločnosti pre detskú gastroenterológiu, hepatológiu  a výživu (ESPGHAN) nie je vhodné podávať lepok dojčatám skôr, ako ukončia 4. mesiac. Zároveň by však toto zoznámenie sa s lepkom nemalo byť neskôr ako v 7. mesiaci života. Zavedenie gluténu počas kojenia znižuje riziko rozvoja celiakie alebo odďaľuje jej začiatok. Zavádzanie lepku by malo byť postupné. Začínať môžete napríklad pridaním 2 čajových lyžičiek pšeničnej múky do zeleninového príkrmu (táto dávka zodpovedá 6 gramom lepku). Sladším variantom môže byť pridanie 2 piškót (tj. 6g lepku, čo je odporúčaná denná dávka) k ovocnej desiate.

Bude to vyžadovať veľa trpezlivosti, dokým si bábätko zvykne na nový spôsob podávania stravy a na jej tuhšiu konzistenciu. Dôležité je sledovať, ako vaše dieťa reaguje na nové zložky stravy a pridávať všetky nové chute postupne.

Zdroj: HiPPNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom