Ako zaradiť tekutiny do detského jedálnička

Dôsledky nedostatočného príjmu tekutín poznáme sami na sebe. Bolesť hlavy, nízky tlak, problémy s obličkami a hromadenie škodlivých látok v tele. Dospelý človek si dokáže tieto prejavy uvedomiť a príjem tekutín zvýšiť. Čo však s vaším bábätkom, ktoré nekáže problém pomenovať a prejaviť sa vie len plačom? Základom je dávať dieťatku toľko tekutín, aby neprišlo k pocitu smädu a predísť tak všetkým problémom, ktoré by mohli nasledovať. 

Ako ale ustriehnuť, aby vaše dieťa malo toľko tekutín, koľko potrebuje?

Dojča

Počas prvých mesiacov príjma vaše bábätko všetky potrebné tekutiny v podobe materského alebo dojčenského mlieka. Ak sa bábätko potí, má hnačku a stráca veľké množstvo tekutín, dojčite ho častejšie, aby mohlo stratené tekutiny doplniť. V takýchto prípadoch mu môžete doplniť tekutiny aj dojčenskou vodou alebo nesladeným čajom z fľaše, alebo po konzultácii s lekárom/lekárnikom použiť špeciálne prípravky pre doplnenie tekutín (ORS).

Prikrmované dojča a malé batoľa

Bábätko sa vyvíja veľmi rýchlo a s pridaním príkrmov do detského jedálnička začnite aj s pridávaním nápojov. Na začiatku bábätko nevypije veľa, keďže väčšinu tekutín bude ešte stále získavať z materského alebo dojčenského mlieka. S pridávaním dojčenského čaju a vody z fľašky začnite postupne. Akonáhle bábätko dostáva nemliečnu stravu, riaďte sa jeho potrebami. Nedojčené deti potrebujú 400-600 ml tekutín okrem mlieka. Najvhodnejšia je prevarená dojčenská voda. U dojčených detí začnite pridávať tekutiny v dobe, kedy u nich preváži množstvo príkrmu nad množstvom materského mlieka.

Od 7.-8. mesiaca ho pomaly učte piť z pohára, ideálne z menšieho hrnček s dvomi umelohmotnými úchytmi. Bábätku pohár držte a učte ho piť po malých dúškoch. Dieťa si na pitie z pohára zvyká 2-3 mesiace, preto buďte trpezlivé. Od 10. mesiaca ponúkajte bábätku nápoj po každom jedle.

Batoľatá od 1 roku

Neustále sanie z fľaše môže spôsobovať zubný kaz, preto sa snažte už od prvých narodenín podávať všetky nápoje z hrnčeka. Deti vo veku 1 – 4 rokov by mali vypiť približne 1 liter tekutín denne. Nezabúdajte však, že množstvo tekutín je potrebné zvýšiť v prípade, keď je dieťatko choré a tiež počas letných mesiacov.

Záležať by vám malo nielen na tom, koľko vaše dieťa vypije, ale aj na tom, čo vypije. Najzdravšie, čo môžete vášmu dieťatku ponúknuť, je dojčenská alebo prevarená pitná voda určená pre dojčatá. Ponúkajte dieťaťu nesladené detské čaje , kvalitné ovocné alebo zeleninové šťavy, ktoré môžete riediť s dojčenskou alebo prevarenou vodou. Neučte deti na prisládzané čaje, radšej im ponúknite BIO čaje zmiešané s ovocnou šťavou HiPP, ktoré obsahujú prirodzene sladké ovocie a určite im budú chutiť. Vyhýbajte sa sladeným nápojom, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru, energetickým nápojom a nápojom s obsahom kofeínu. Uprednostňujte tekutiny, ktoré obsahujú prirodzene sa vyskytujúce cukry a sú šetrnejšie k detským zúbkom.

Zdroj: HiPP

Zdieľajte článok

Autor

rodicomkomentár1

  • Odkaz na komentáre Počasie

    Počasie

    piatok, 30 marec 2018 20:08

    Veľmi dobrý článok. Ďakujem. Ešte tam nieje spomenuté hlavne v lete keď sú horúčavy a je extrémne teplo na to nejaké rady a tipy...

    Nahlásiť
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.