streda, 28 marec 2018 13:13

Ako zaradiť tekutiny do detského jedálnička

Napísal(a)

Dôsledky nedostatočného príjmu tekutín poznáme sami na sebe. Bolesť hlavy, nízky tlak, problémy s obličkami a hromadenie škodlivých látok v tele. Dospelý človek si dokáže tieto prejavy uvedomiť a príjem tekutín zvýšiť. Čo však s vaším bábätkom, ktoré nekáže problém pomenovať a prejaviť sa vie len plačom? Základom je dávať dieťatku toľko tekutín, aby neprišlo k pocitu smädu a predísť tak všetkým problémom, ktoré by mohli nasledovať. 

Ako ale ustriehnuť, aby vaše dieťa malo toľko tekutín, koľko potrebuje?

Dojča

Počas prvých mesiacov príjma vaše bábätko všetky potrebné tekutiny v podobe materského alebo dojčenského mlieka. Ak sa bábätko potí, má hnačku a stráca veľké množstvo tekutín, dojčite ho častejšie, aby mohlo stratené tekutiny doplniť. V takýchto prípadoch mu môžete doplniť tekutiny aj dojčenskou vodou alebo nesladeným čajom z fľaše, alebo po konzultácii s lekárom/lekárnikom použiť špeciálne prípravky pre doplnenie tekutín (ORS).

Prikrmované dojča a malé batoľa

Bábätko sa vyvíja veľmi rýchlo a s pridaním príkrmov do detského jedálnička začnite aj s pridávaním nápojov. Na začiatku bábätko nevypije veľa, keďže väčšinu tekutín bude ešte stále získavať z materského alebo dojčenského mlieka. S pridávaním dojčenského čaju a vody z fľašky začnite postupne. Akonáhle bábätko dostáva nemliečnu stravu, riaďte sa jeho potrebami. Nedojčené deti potrebujú 400-600 ml tekutín okrem mlieka. Najvhodnejšia je prevarená dojčenská voda. U dojčených detí začnite pridávať tekutiny v dobe, kedy u nich preváži množstvo príkrmu nad množstvom materského mlieka.

Od 7.-8. mesiaca ho pomaly učte piť z pohára, ideálne z menšieho hrnček s dvomi umelohmotnými úchytmi. Bábätku pohár držte a učte ho piť po malých dúškoch. Dieťa si na pitie z pohára zvyká 2-3 mesiace, preto buďte trpezlivé. Od 10. mesiaca ponúkajte bábätku nápoj po každom jedle.

Batoľatá od 1 roku

Neustále sanie z fľaše môže spôsobovať zubný kaz, preto sa snažte už od prvých narodenín podávať všetky nápoje z hrnčeka. Deti vo veku 1 – 4 rokov by mali vypiť približne 1 liter tekutín denne. Nezabúdajte však, že množstvo tekutín je potrebné zvýšiť v prípade, keď je dieťatko choré a tiež počas letných mesiacov.

Záležať by vám malo nielen na tom, koľko vaše dieťa vypije, ale aj na tom, čo vypije. Najzdravšie, čo môžete vášmu dieťatku ponúknuť, je dojčenská alebo prevarená pitná voda určená pre dojčatá. Ponúkajte dieťaťu nesladené detské čaje , kvalitné ovocné alebo zeleninové šťavy, ktoré môžete riediť s dojčenskou alebo prevarenou vodou. Neučte deti na prisládzané čaje, radšej im ponúknite BIO čaje zmiešané s ovocnou šťavou HiPP, ktoré obsahujú prirodzene sladké ovocie a určite im budú chutiť. Vyhýbajte sa sladeným nápojom, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru, energetickým nápojom a nápojom s obsahom kofeínu. Uprednostňujte tekutiny, ktoré obsahujú prirodzene sa vyskytujúce cukry a sú šetrnejšie k detským zúbkom.

Zdroj: HiPP1 komentár

  • Odkaz na komentáre Počasie piatok, 30 marec 2018 20:08 Napísal(a) Počasie

    Veľmi dobrý článok. Ďakujem. Ešte tam nieje spomenuté hlavne v lete keď sú horúčavy a je extrémne teplo na to nejaké rady a tipy...

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next