Reflux znamená, že obsah žalúdka sa vracia späť do pažeráka. Mnohé bábätká sa narodia so zle fungujúcim dolným pažerákovým zvieračom, čo je sval, ktorý funguje ako akási záklopka, ktorá má zabrániť návratu obsahu žalúdka späť do pažeráka. Počas prvého roku, ako sa dieťatko postupne vyvíja, aj tento klapkový mechanizmus postupne zosilnie, takže výskyt refluxu sa u detí znižuje.
Čo ak aj vaše dieťa má reflux?
Vygrckanie mliečka po kŕmení bábätka je veľmi bežné a pokiaľ dieťatko rastie a je zdravé, nemusíte sa znepokojovať. Niekedy môže byť reflux spôsobený malým obsahom žalúdka (v dobe narodenia je veľkosť žalúdka cca ako čerešnička), prekrmovaním alebo hltavým spôsobom pitia a zároveň vdychovaním vzduchu, či iba zlou technikou kojenia. Ako prevencia je pri refluxe vhodné:
- ak bábätko grcká viac, je dobré kŕmiť ho po menších dávkach, vždy s prestávkami na odgrgnutie,
- bábätko nechávame po kŕmení odgrgnúť buď v zvislej polohe v náručí, alebo pod stopercentným dohľadom v polohe na brušku,
- postieľku polohujeme do zvýšenej polohy, kde urobíme sklon 30 stupňov,
- pokiaľ kŕmime náhradným mliekom, nepodávame zbytkovú mliečnu penu,
- pre dojčiace maminy existujú prípravky pre zahustenie odstriekaného mlieka – napr. karubín, vláknina svätojánskeho chleba.
V prípade, že bábätko nekojíme materským mliečkom, existujú tzv. antirefluxné mlieka. Takáto špeciálna kojenecká výživa HiPP Anti Reflux obsahuje prídavok prírodného zahusťovadla – karubínu, čím je výživa výnimočne hutná, a preto lepšie zotrvá v žalúdku a nevracia sa späť do pažeráka. S pediatrom sa poraďte, či je špeciálne antirefluxné mlieko vhodné pre Vášho miláčika.
Kedy už šípiť zdravotný problém?
Pokiaľ však bábätko grcká často, alebo už ide o zvracanie, môže to mať vplyv na správny vývoj a zdravie. V takomto prípade určite stav odkonzultujte s lekárom. Rovnako je vhodné obrátiť sa na ošetrujúceho lekára aj v prípade, ak dieťa po kŕmení nadmerne plače, pravidelne kašle, či nie je celkom vo svojej koži a zdá sa, že neprospieva.
Zdroj: HiPP