Doprajte bábätku masáž. Prečo je dôležitá a ako na to?

Masáže pre bábätko predstavujú veľmi príjemné chvíľky, rovnako ako pre dospelého človeka. Je to vhodný spôsob, ako podporiť úzky kontakt medzi dieťaťom a rodičmi a ako dať bábätku pocit blízkosti a bezpečia. Jemná masáž tiež povzbudí krvný obed a stimuluje trávenie novorodenca. 

Ak je vaše bábätko uplakané a nervózne, jeden zo spôsobov ako ho upokojiť, sú práve masáže plné láskyplných jemných dotykov. Zmierňujú napätie a stres u bábätka, prispievajú k lepšiemu spánku, pomáhajú pri bolestiach bruška či kolikách. Z toho všetkého samozrejme logicky vyplýva, že masáže posilňujú celkový imunitný systém bábätka.

Priaznivé účinky masáže sa odrážajú aj u samotnej mamičky (oteckovi), ktorá bábätko masíruje. Dokáže sa lepšie zladiť s dieťatkom, porozumieť jeho potrebám a signálom. Prehlbuje sa citové puto, čo je aj dobrou prevenciou depresívnych stavov mamičiek. Ak teda aj vy chcete svojmu dieťatku dopriať príjemné chvíľky, prinášame zopár zaujímavých odporúčaní, ktoré vám zaručene pomôžu začať:

  • Miestnosť by mala byť vyvetraná a mať príjemnú teplotu, aby bábätku nebolo chladno. U novorodencov sa odporúča 24 - 26°C, neskôr postačí aj okolo 22 - 24°
  • Počas masáže dieťatku môžete spievať alebo mu do pozadia pustiť upokojujúcu melódiu. Hovorte na neho a udržujte si s ním očný kontakt.
  • Poruke majte plienku alebo hygienické obrúsky, ak by náhodou došlo k menšej nehode. Nič sa samozrejme nedeje, bábätko poutierajte a v kľude v masáži pokračujte.
  • Ruky by ste mali mať teplé, nechty ostrihané a všetky šperky odstránené.
  • Základom masáže sú ťahy začínajúce od stredu masírovanej časti smerom von. Každý by ste mali zopakovať aspoň trikrát v rovnakom tempe.
  • Nesmiete príliš tlačiť. Úplne postačí jemné hladkanie.
  • Ak máte domáce zvieratko, je lepšie ho ponechať mimo.
  • V neposlednej rade zvoľte kozmetiku, ktorá je vhodná pre citlivú pokožku bábätka. Olejček by mal obsahovať kvalitné rastlinné oleje, ako je napríklad bio mandľový olej v prípravkoch

Ako robiť masáž bábätka

Ak dáte priechod vašej prirodzenej vnímavosti a s použitím materskej intuície veľmi rýchlo zistíte, že to vôbec nie je také zložité a nájdete si ten správny spoločný rytmus. Veľký pozor treba dávať na držanie hlavičky. Aby sa dieťatko ľahšie uvoľnilo, začínajte masáž prednou časťou tela, umožní vám to aj očný kontakt.

Zdieľajte článok

Autor

rodicomNapíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.