štvrtok, 18 január 2018 13:19

Význam probiotík pre zdravý vývoj bábätka

Napísal(a)

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom totiž sterilné. Črevná flóra bábätka sa vytvára dojčením a mimoriadne dôležitá pre jeho zdravie a imunitu. Práve materské mlieko je prirodzenou probiotickou stravou. 

Podľa gréckych mýtov vznikla Mliečna dráha z kvapiek materského mlieka bohyne Héry, ktoré sa rozstrekli po oblohe v momente, keď Herkula odtrhla od svojho prsníka. Legiend, nad ktorými sa môžeme pousmiať je viacero, a iba dokazujú objavenie zázračnej moci materského mlieka už v skorých dejinách. Tento malý zázrak nie je iba najlepšia a najlacnejšia forma výživy, ale aj prostriedok pre správny vývoj imunitného systému bábätka.

Ak svoje dieťatko kojíte, je dostatočne chránené práve vďaka materskému mlieku, ktoré obsahuje vzácne probiotiká a všetky ostatné potrebné látky. Tie okrem odstraňovania toxických látok von z tela zlepšujú najmä funkčnosť zažívacieho systému, a tým celkovej imunity.

Probiotiká verzus prebiotiká

Probiotické kultúry fungujú predovšetkým na báze tzv. mliečnych baktérií rodu Lactobacillus, ktoré sú obsiahnuté napr. vo fermentovaných mliečnych výrobkoch. Ich hlavným prínosom je priaznivý vplyv na naše zdravie, predovšetkým na črevnú mikroflóru. V kombinácii s prebiotikami (vlákninou) sa starajú predovšetkým o črevnú sliznicu a celkovú obranyschopnosť tela. Materské mlieko obsahuje veľké množstvo rôznych druhov probiotík, a u každej maminky je ich zloženie iné, čo závisí od rôznych faktorov.

Prebiotiká slúžia ako potrava pre probiotiká a podporujú ich rast a množenie sa v črevách. Dobre živené probiotiká potom vytvoria na stene čreva akúsi ochrannú vrstvu proti škodlivým baktériám, a tým sa starajú o správne trávenie a rozvoj imunity bábätka. Prebiotiká ďalej obmedzujú rozvoj škodlivých baktérií, napomáhajú vstrebávaniu dôležitých živín a vitamínov a zabraňujú zápche. 

Ako materské mlieko účinkuje v čreve si môžete pozrieť vo videu.

V prípade bábätiek, ktoré nemôžu byť kojené, je potrebné zvoliť inú najvhodnejšiu alternatívu, aby bol zabezpečený dôležitý prísun jakprobiotík, takprebiotík a všetkých ostatných živín. Ale nie všetky mlieka obsahujú obidve tieto zložky. Je preto dôležité kontrolovať obsah mliek, čítať etikety a vedieť, že svojmu bábätku dávate to správne. Po konzultácii s odborníkom je nutné vybrať umelú mliečnu výživu, ktorá sa najviac približuje zloženiu materského mlieka a podporí tak správnu funkciu čriev, takou napríklad HiPPCombiotik.

Zdroj:HiPP1 komentár

  • Odkaz na komentáre počasie pondelok, 22 január 2018 14:19 Napísal(a) počasie

    Probiota su urcite super vec hlavne kvoli spravnej funkcii criev aby brusko nebolo nafuknute a aby sa dobre spalo. Ale netreba to moc prenahat niekedy staci ist na cerstvy vzduch na malu prechadzku.

    Nahlásiť

Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next