utorok, 01 jún 2010 18:40

Ako zistiť, či dieťa užíva drogy: prejavy

Napísal(a) MUDr. Karel Nešpor

Čo všetko je tínedžer ochotný spraviť pre to, aby si jeho rovesníci mysleli, že je „cool“? Dať si pivo? Prísť neskoro domov? Skúsiť cigaretku? Kradnúť v obchode? Sexovať už v pätnástich? Alebo možno len tak pre dobrú náladu vyskúšať drogy? Super nápad, nie?

Drogy sa stávajú životným štýlom. Až 65 miliónov Európanov aspoň raz vyskúšalo marihuanu a desať miliónov kokaín. Drogy sa navyše podľa Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť stali lacnejšie ako kedykoľvek predtým. Za posledných päť rokov ich ceny v niektorých prípadoch klesli až o polovicu a sú teda viac dostupnejšie. Podľa štatistík európskeho centra už vyskúšalo marihuanu asi 65 miliónov Európanov, čiže každý piaty dospelý. Kokaín desať miliónov ľudí, a s extázou má skúsenosť 8,5 milióna Európanov. K tomu treba pripočítať viac ako poldruha milióna ľudí, ktorí užívajú prevažne heroín. Neberú ich vydedenci Typickí užívatelia drog nie sú nejakí vydedenci spoločnosti. Práve naopak. Najčastejšie sú to študenti s dobrým príjmom alebo mladí zamestnaní ľudia, ktorí milujú cestovanie a večierky.

Drogy sa tak objavujú zväčša v nočných kluboch a na diskotékach. Často tiež poslúžia na spestrenie dovolenky. Viac než 60 pecent návštevníkov diskoték či barov vo Francúzsku, Taliansku a Veľkej Británii uviedlo, že už skúsili kokaín. Polovica oslovených ľudí v zábavných podnikoch v Česku, Francúzsku, Maďarsku, Holandsku a Francúzsku skúsila extázu. Obľúbenou príležitostnou drogou je marihuana, pričom jej užívateľov čoraz častejšie nájdete aj vo veku tridsať či štyridsať rokov. Podľa správy sa môže jednať o nastupujúci trend, ktorý sa po Španielsku a Veľkej Británii môže rozšíriť do ďalších krajín.

Najpopulárnejšia je mariška Najpopulárnejšou drogou v Európe zostáva marihuana. Znepokojujúci je však fakt, že spotreba kokaínu neklesá a drží sa tak na historicky najvyšších úrovniach. Podobný vývoj, či dokonca pokles, naznačujú odhady o užívaní extázy. Európa však zostáva hlavným centrom výroby tejto drogy. Kritické je najmä to, že drogy sa aj kvôli nižšej cene stávajú dostupnejšie a časť verejnosti ich dokonca nepovažuje za nič zlé.

"Pre príliš veľa mladých Európanov je konzumácia drog a väčšieho množstva alkoholu nedeliteľnou súčasťou príjemne stráveného večera," hovorí riaditeľ európskeho monitorovacieho centra pre drogy Wolfgang Götz. "Pokiaľ sa nám nepodarí v myslení mladých ľudí túto priamu súvislosť medzi konzumáciou drog a zábavou prerušiť, zdravotné a sociálne náklady budú vysoké," dodáva.

Presné čísla nie sú
Koľko slovenských tínedžerov je na rôznom stupni závislosti od drogy ťažko odhadnúť. Rovnako robí odborníkom problém odhadnúť, či drogy najčastejšie fajčia, šňupajú alebo si pichajú. Jedno je však jasné: narkománia sa vzhľadom na cenu drog stáva veľmi rýchlo spoločenským problémom. Narkoman totiž často nemôže získať peniaze na drogu poctivou cestou a tak je odkázaný na kriminalitu.

V poslednom desaťročí bol na Slovensku medzi mladými najobľúbenejšou drogou heroín (vo veľkomestách aj zostáva), ale dnes sa do popredia dostávajú metamfetamíny, najmä pervitín. Myslíte si, že by ste vedeli rozoznať, či vaše dieťa berie drogy alebo skôr nie? Opýtali sme sa niekoľkých mám detí v tínedžerskom veku a všetky boli presvedčené, že ich sa tento problém netýka.
Na otázku, ako by rozoznali, či ich dieťa drogy berie alebo nie, odpovedali väčšinou len útržkovite: „Bolo by asi nesústredné, slzili by mu oči a možno by nám mizli peniaze.“

AKO SA MOŽE PREJAVIŤ UŽÍVANIE DROG
Najzávažnejšie príznaky
- Dieťa priznalo užívanie drog.
- Drogy sa potvrdili v moči.
- Našli ste drogy alebo pomôcky na ich užívanie (injekčné ihly a striekačky, špeciálne fajky, papieriky na ručné balenie cigariet a ručne balené cigarety neobsahujúce tabak, obaly od liekov, prázdne fľaše od alkoholických nápojov, miniatúrne štvorcové obálky s práškom a pod.).
- Objavili ste jazvy po vpichoch na povrchových žilách, napr. v lakťovej jamke.
- Spozorovali ste zmeny v správaní dieťaťa, ktoré je pod vplyvom drogy (dieťa napr. pôsobí dojmom opitosti, aj keď z neho nie je cítiť alkohol, hovorí nezreteľne, je utlmené, zmätené alebo má zhoršenú pohybovú koordináciu).
- Dieťa má priateľov, často starších, ktorí berú drogy.
- Stotožňuje sa s drogovou kultúrou. Obhajuje drogy, ponúka presvedčivé vysvetlenie toho, prečo ich ľudia užívajú, zdôrazňuje ich „pozitívne“ účinky. Má neprimeraný záujem o knihy propagujúce drogy a vyhľadáva senzačné články o drogách.
- Kradne doma alebo v škole.
- Trpí triaškou, ktorú nemožno vysvetliť chorobou alebo chvíľkovým rozrušením. - Má pocit prenasledovania alebo má halucinácie.
- Uteká z domu bez vysvetliteľných príčin (ako napr. zamilovanosť).

AKO ROZOZNÁTE AKO AKÚ DROGU IDE
Špecifických príznakov svedčiacich o použití určitej drogy je viac. Napriek tomu nebýva ľahké určiť, o ktorú drogu ide.

ALKOHOL: Typický zápach a ďalšie všeobecne známe príznaky ovplyvnenia alkoholom.

HALUCINOGÉNY AKO LSD (SLANGOVO TRIPY): Halucinácie (napr. vidí alebo počuje neexistujúce postavy), rozšírené zrenice, čudné správanie, niekedy pocity prenasledovania a nevyprovokovaná agresivita, kolísanie nálad, pohrúženosť do vnútorného sveta a zmätenosť.

HEROÍN (SLANGOVO HERáK, HERO, HÁČKO): Jazvy po vpichoch (ale heroín sa aj šnupealebo fajčí), spavosť v nezvyčajnom čase, pod vplyvom drogy nereagujú zúžené zrenice na svetlo, spomalenie dychu, nezrozumiteľná reč. Pocit pohody býva striedaný apatiou. Pri odvykaní problémy ako nespavosť, zrýchlený tep, rozšírenie zreníc, výtok z nosa, potenie, podráždenosť, vracanie či nevoľnosť, hnačky, bolesti brucha a svalov.

MARIHUANA (SLANGOVO TRÁVA, JOINT): Sčervenané očí, hlasný slovný prejav, neprimeraný smiech, typický zápach po páliacej sa zemiakovej vňati, zrýchlenie tepu, poruchy pamäti. Pri dlhodobejšom užívaní strata záujmov, hmotnostný pokles alebo naopak priberanie na hmotnosti.

PERVITÍN (SLANGOVO PÉČKO ALEBO PERGO): Stavy nadmernej a často nezmyselnej aktivity sú charakteristické pre ovplyvnenie povzbudzujúcou látkou (pervitín, prípadne halucinogén MDMA, ktorý má zároveň povzbudzujúci efekt). Pervitín vyvoláva pomerne často pocity prenasledovania a stavy zmätenosti. Typickým príznakom býva dlhý, i viacdenný spánok ako prejav spánkovej nedostatočnosti a vyčerpania po predchádzajúcom dlhom ovplyvnení pervitínom. Po vysadení pervitínu sa môžu objavovať depresie.

TABAK: Typický zápach a zažltnuté prsty.

PRCHAVÉ LÁTKY: Typický a nezameniteľný je zápach prchavej látky (najčastejšie toluénu) z dychu alebo šiat.

UTLMUJÚCE LÁTKY: Dieťa pôsobí dojmom opilosti, ale nie je z neho cítiť alkohol.

Vypracoval MUDr. Karel Nešpor, CSc. pre časopis Čistý deň

 

Naposledy zmenené pondelok, 13 máj 2013 18:42


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Nebojte sa kúpania bábätka, detskej pokožke prospieva

Nebojte sa kúpania bábätka…

Večerný rituál kúpania bábätka prospieva jeho pokožke, spríjemňuje zaspávanie a zlepšuje spánok. Táto téma však vzbudzuje...

Prev Next