streda, 23 december 2009 15:24

Pôrod v skratke: začiatok, priebeh, po pôrode

Napísal(a) prerodicov

Čoskoro je váš veľký deň! Vaša taška je prichystaná do pôrodnice, ste pripravená privítať dieťa. Ale niečo vás v kútiku duše trápi: obavy z pôrodu. Nie ste v tom sama! Aby ste mohli v pokoji prežívať veľký okamih narodenia dieťaťa, priblížime vám, čo potrebujete vedieť o pôrode.

1. Monitorovanie
Vaše sťahy a sú stále silnejšie a častejšie. Ak sa opakujú približne po piatich minútach, je čas ísť do pôrodnice. Doktor vás prezrie a vaše bruško napoja na dva snímače: Jeden bude monitorovať tlkot srdca vášho dieťatka, druhý vaše kontrakcie. Porovnávaním dvoch kriviek na papieri vedľa seba môže  lekársky tím hodnotiť vývoj pôrodu vášho nenarodeného dieťatka.

2. Prvá doba pôrodná
Vaše bolesti pokračujú. Môžu trvať rozlične dlho: Niektoré mamičky porodia do hodinky - dvoch po prijatí na pôrodnú sálu, iné sa trápia aj niekoľko hodín, dokonca aj celý deň. Neostáva vám nič len vydržať, prípadne požiadať o epidurálnu analgéziu. Akonáhle lekár usúdi, že krčok maternice je dostatočne roztiahnutý, môžete začať tlačiť. Nastáva druhá doba pôrodná.

3. Začiatok pôrodu
Ak je váš krčok maternice rozšírený na 8 až 10 centrimetrov, môžete začať tlačiť. Samotné vypudenie dieťatka trvá 30 až 60 minút. Odporúča sa tlačiť ako na stolicu, čo býva mnohým ženám nepríjemné a preto spravidla prvorodičkám chvíľu trvá, kým prídu na správny spôsob tlačenia. Najčastejšie sa dieťatko rodí hlavičkou nadol, zriedkavo v inej polohe (napríklad nožičkami či zadočkom nadol) - v týchto prípadoch lekár rozhodne o tom, či je potrebný cisársky rez.

3. Vytlačenie hlavičky
Ako tlačíte, postupne sa objavuje hlavička dieťaťa. V tejto fáze vám lekár zrejme na chvíľu prikáže prestať tlačiť. Jemným tlakom sa bude snažiť uvoľniť hlavičku a skontroluje, či nie je potrebné nastrihnúť hrádzu. Nebojte sa, nebudete to cítiť - koža je v tej chvíli taká napnutá, že drobný nástrih ani
nepocítite.
Poznámka: použitie laxatív pred začiatkom pôrodu je potrebné, aby sa zabránilo uvoľňovaniu stolice - hlavička vášho dieťatka vyvoláva silný tlak na konečník).

 4. Vytlačenie ramienok
Po vytlačení hlavičky musíte ešte vytlačiť ramienka. Lekár uvoľní najprv jedno, potom druhé, často ľahšie. Ramená sú v skutočnosti druhý najväčší priemer dieťaťa po hlavičke. Po vytlačení ramienok z vás už zvyšok telíčka dieťatka z vás čoskoro vykĺzne.
Poznámka: Teplota v miestnosti by mala byť o niečo vyššia ako je normál, aby dieťatko netrpelo príliš veľkou tepelnou zmenou (ide z 37 stupňov!).

5. Koniec tlačenia, narodenie dieťatka!
Je to tu! Posledný sťah, posledné tlačenie a vaše dieťatko sa narodilo! Prišiel veľký čas, keď ho po prvýkrát uvidíte. Po deviatich mesiacoch fantázii, strach, túžby, úzkosti, netrpezlivosti, je tu magická realita - narodenie dieťatka. To najťažšie už máte za sebou. Ešte vás však čaká pôrod placenty.
 
6. Placenta a pupočná šnúra
Pôrod placenty by mal nastať ihneď po pôrode, najneskôr však do 25 minút. Ak sa tak nestane, pravdepodobne vás budú musieť lekári uspať a vyčistiť vám maternicu chirurgicky. Nestáva sa to však často.
Krátko po pôrode sa prestrihne pupočníková šnúra. Tento krok môže byť urobiť aj otec dieťaťa, ak to nemocnica dovoľuje. Je to jednoduchý, ale symbolický krok. Ak je to potrebné, lekár po pôrode placenty zošije hrádzu, prípadne aj vagínu zvnútra, ak v nej budú trhliny.

7. Starostlivosť o dieťatko
Po narodení dieťaťa sa takmer ihneď vykonáva neurologické vyšetrenie. Lekársky tím mu tiež odstráni hlien a amniotickú tekutinu z dýchacích ciest, ak to bude potrebné. Do 3 až 5 minút po pôrode budú dieťatko testovať, robiť mu tzv. Apgarovej skóre (kontrola srdcovej frekvencie, aktivita dieťaťa, dýchanie, reflexy, atď.). Potom mu skontrolujú zrak, sluch, a zmerajú výšku, váhu a obvod hlavy dieťaťa. Tiež dostane identifikačný náramok.
Od tej chvíle je už len a len vaše. Môžete sa pokúsiť o prvé prisatie k prsníku, ak na to budete mať silu. Budete mať vyššiu pravdepodobnosť úspešného dojčenia, keďže práve vo chvíľach po narodení je sací reflex dieťatka najsilnejší.

 

Naposledy zmenené štvrtok, 12 júl 2012 21:35


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom