Pôrod cisárskym rezom verzus vaginálny pôrod

Počet cisárskych pôrodov v posledných rokoch na Slovensku neustále rastie. Prečo? Bojíme sa rodiť ako naše mamy? Aké sú trendy dnešného pôrodníctva a prečo je pôrod prirodzenou cestou pre matku i dieťa lepší?

V dnešnom svete plnom informácií ženy riešia mnohé otázky súvisiace s možnosťami, ktoré ponúka súčasné pôrodníctvo a ktoré ich staré či prastaré mamy vôbec nepoznali a neriešili. Trendy naznačujú, že pôrod prirodzenou cestou už nie je takou samozrejmosťou ani pre mladú a zdravú ženu. Počty cisárskych rezov každým rokom na Slovensku stúpajú. Zatiaľ čo v 80-tych rokoch rodili cisárskym rezom len približne 3 % slovenských žien, dnes je to viac ako 28 %!

 „Situácia v niektorých nemocniciach, kde dokonca až 40 % detí prichádza na svet cisárskym rezom, nie je veľmi lichotivá. Rozhodnutie lekára pre pôrod operačným zákrokom by malo byť len nevyhnutnosťou vyplývajúcou z ohrozenia života či zdravia matky alebo dieťaťa. Budúce mamičky by mali nechať na lekárovi, ktorá metóda je pre ne i pre dieťa tá najlepšia a nebrániť príchodu dieťatka na svet prirodzenou cestou, teda vaginálne,“ uvádza prof. MUDr. Miroslav Borovský, CSc., hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre odbor gynekológia a pôrodníctvo a prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UN Bratislava.

Faktorov vplývajúcich na zvyšujúci sa počet sekcií, teda pôrodov cisárskym rezom, je niekoľko. Zvyšujúci sa vek prvorodičiek, lepšia výživa matiek vplývajúca na pôrodnú hmotnosť dieťaťa, zdravotný stav budúcej matky a mnohé iné. Nezanedbateľným faktorom je i strach z pôrodu, často spôsobený nedostatkom, či naopak, pretlakom informácií, ktoré rodičke spôsobujú zbytočný stres. „Dôvera vo vlastné telo je to, čo dnes väčšine žien chýba. Hoci je pôrod fyzicky aj psychicky namáhavý výkon pre matku aj pre dieťa, novorodenec to má o to ťažšie, že prichádza z komfortu maternice matky do prostredia, v ktorom po prerušení pupočnej šnúry stráca prívod kyslíka a výživných látok, a preto musí začať dýchať, udržať si telesnú teplotu a prijímať výživu. Príroda sa o prípravu bábätka na túto situáciu postarala a zariadila to tak, aby optimálne zvládlo popôrodnú adaptáciu a aby prvé nadýchnutie nebolo až takým šokom,“ dopĺňa doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prezidentka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti SLS.

Vaginálny pôrod je však výhodou nielen pre dieťatko, ale i pre budúcu mamičku. Ak je počas tehotenstva všetko tak, ako má byť, hormóny pripravia telo na pôrod a pomôžu mu i po ňom. I keď samotný prirodzený pôrod je pre ženu bolestivejší ako cisársky rez, regenerácia tela v popôrodnom období je oveľa prirodzenejšia a rýchlejšia v porovnaní s komplikáciami, ktoré so sebou prináša operačný zákrok vo forme cisárskeho rezu.

Väčšina lekárov nedá na pôrod prirodzenou cestou dopustiť, avšak jeho náročnosť si plne uvedomujú. Preto sa medicína snaží ženám ponúknuť možnosti, ako priviesť dieťa na svet tak, aby zbytočné vyčerpanie a bolesť boli zmiernené. „Snom každej ženy je rýchly, ľahký a zároveň maximálne bezpečný pôrod pre matku i dieťa.  Vedomosti našich predkov sa dajú uplatniť aj v modernej medicíne, čoho dôkazom je aj pôrodnícky gél. Už starí Rimania totiž prišli na to, že redukcia trenia, ktoré vzniká pri ceste dieťaťa pôrodnými cestami, výrazne napomáha žene pri pôrode,“ uvádza švajčiarsky gynekológ a pôrodník Dr. Andreas F. Schaub, vynálezca pôrodníckeho gélu Dianatal, a dodáva: „Štúdie preukázali, že použitím pôrodníckeho gélu sa skracuje prvá a druhá fáza pôrodná o viac ako 30 %, čo môže predstavovať skrátenie až o 106 minút.“

Narodenie dieťaťa je zázrak, čo potvrdzuje aj známa slovenská modelka Denisa Dvončová-Klimová, ktorá pred siedmimi mesiacmi porodila malého Matesa. „Keď vám tesne po pôrode vložia do náručia dieťatko, zabudnete na všetku bolesť, ktorá sprevádzala jeho príchod. Je to zážitok, ktorý sa nedá k ničomu prirovnať. Som rada, že som mala možnosť rodiť prirodzenou cestou a vychutnať si tento okamih. Chcela som totiž zažiť to, čo zažila moja mama, keď rodila mňa a moju sestru. A ak budem rodiť v budúcnosti, určite sa rozhodnem pre prirodzenú cestu pôrodu s využitím dostupných možností na jeho uľahčenie.“


Zdieľajte článok
Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

O nás

Portál Rodičom.sk je určený pre rodičov s deťmi. Týmto sa zameriava na širokú cieľovú skupinu jeden milión ľudí. Ponúka nielen praktické rady pri výchove detí, tehotenstve, školákoch či tínedžeroch, ale aj recepty, video návody a rady, diskusie...

Newsletter

Chcete viac skvelých článkov? Zadajte vašu adresu a pošleme vám ich...

Kontakt

Chcete sa niečo opýtať, poslať článok? Napíšte nám na: 

 

 

Na zlepšenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním web stránok súhlasíte s ich využitím. Používanie môžete odmietnuť nastavením Vášho prehliadača.