pondelok, 21 december 2009 18:52

Epidurálna analgézia - ako sa robí a čo stojí

Napísal(a) prerodicov

Nechcete pri pôrode trpieť bolesťami? Potom môžete požiadať o epidurálnu analgéziu – u nás sa používa približne pri 15 percentách pôrodov (vo svete až pri 60 percentách!). Vďaka tomuto lokálnemu znecitliveniu nebudete cítiť pôrodnú bolesť, čím sa zníži riziko komplikácií pri pôrode.

Podmienkou epidurálnej analgézie je pohovor s anestéziológom najneskôr štyri týždne pred termínom pôrodu a následne odber krvi, prípadne iné vyšetrenie, ktoré odporučí anestéziológ. Ten vás tiež poinformuje vás o tom, čo vás pri analgézii čaká, ozrejmí vám možné riziká zákroku a zároveň zistí základné údaje o vašom zdravotnom stave.

Na základe pohovoru s anestéziológom, ktorý vyznačí pohovor v tehotenskej knižke, zaplatí tehotná v “platených službách” nemocnice stanovený poplatok, približne je to 83 eur ( 2.500,- Sk).
Epidurálnu analgéziu vám lekár podá, keď začnete mať pravidelné pôrodné sťahy. Ľahnete si na bok, pričom kolená pritiahnete k bruchu. Je možné aj iná poloha: sed v predklone s podopretými mohami. Vyberiete si, ktorá vám najviac vyhovuje.

Anesteziológ vám následne pichne do chrba do okolia stavcov v bedrovej časti lokálne anestetikum, aby ste necítili bolesť pri zavádzaní katétra. Keď znecitlivenie zaúčinkuje, pomocou špeciálnej ihly vám medzi stavce zavedie tenučký katéter. Nebudete cítiť bolesť, len tupý tlak. Približne po 10 až 15 minútach začnete cítiť prvé účinky anestetika. V plnom rozsahu zaúčinkuje za 30, niekedy však až 60 minút.
Účinkuje asi hodinu až dve, takže ak je pôrod dlhší, anestetikum sa podá znova. Stačí lekárovi oznámiť, že opäť začínate cítiť bolesť. Nemusíte mať obavy, že nebudete cítiť začiatok samotného pôrodu: lekár bude pravidelne kontrolovať rozšírenie krčka maternice. Keď začnete cítiť tlak na konečník, môžete začať tlačiť.

Epidurálna analgézia je vhodná pre matky s nízkym prahom bolesti (alebo aj pre ženy, ktoré nemávajú bolestivú menštruáciu a nevedia si rozsah bolesti predstaviť), pre prvorodičky, pretože sa u nich predpokladá dlhší čas pôrodu, ale aj pre ženy, ktoré už rodili a nemajú na pôrod dobré spomienky. Pomôcť môže aj rodičkám s ochorením srdca, pľúc, očí, pečene, s epilepsiou, preeklampsiou čiže gestózou. Doporučuje sa aj pri viacpočetnej tehotnosti alebo pri polohe plodu koncom panvovým, pri ochoreniach placenty.
V žiadnom prípade sa nesmie použiť, ak s ňou rodička nesúhlasí, ak má vrodenú alebo získanú poruchu zrážania krvi alebo užíva lieky proti zrážaniu krvi, má infekciu v mieste vpichu alebo je v ťažkom horúčkovitom stave.Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.