pondelok, 21 december 2009 18:45

Pôrod: najčastejšie otázky

Napísal(a) prerodicov

Musia ma pri pôrode nastrihnúť? Čo ak nechcem klystír? Chcem aby ma odrodil gynekológ, ktorému dôverujem. Dá sa objednať? Chcela by som rodiť v Čechách. Ako sa to dá vybaviť? Tu nájdete odpovede na najčastejšie otázky.

Musia ma pri pôrode nastrihnúť?
O tom, či vás pri pôrode nastrihnú alebo nie, rozhoduje lekár podľa aktuálnej situácie pri pôrode. Aj tu však platí, že v drvivej väčšine sa nástrih hrádze robí takmer pri každom pôrode. Lepšie je totiž ženu nastrihnúť a zošiť jemnú rovnú ranku, než potom zošívať potrhanú vagínu.
V každom prípade však môžete lekára informovať o tom, že nástrih hrádze nechce, ak to nebude nutné. Ale báť sa nemusíte – nástrih sa robí vo chvíli, keď je koža tak napnutá, že to vôbec nepocítite. Cítiť to môžete neskôr pri hojení, avšak to už bude po pôrode.

Čo ak nechcem klystír?
Aj v tomto prípade platí, že klystír si môžete dať doma krátko po začatí prvých pôrodných bolestí. Nezaručuje vám to však, že vám ho v nemocnici nedajú znova. Hoci klystír patrí k menej dôstojným momentom pôrodu, myslite na to, že pri tlačení by obsah vašich čriev (ak nie sú prázdne) mohol skončiť kdesi pri rukách lekára, takže je lepšie v nich naozaj nič nemať.
 
Musia ma dole vyholiť?
Vo väčšine pôrodníc vás automaticky dole vyholia, ak sa teda chcete tejto procedúre v nemocnici vyhnúť, vyholte sa doma tesne pre pôrodom.

Čo znamená systém „rooming in“ ?
Dieťa je s matkou počas celého jej pobytu na klinike 24 hodín denne.

Chcem aby ma odrodil gynekológ, ktorému dôverujem. Dá sa objednať?
Áno, väčšina nemocníc poskytuje možnosť výberu konkrétneho gynekológa, je to však platená služba. Pohybuje sa od 100 eur - 233 eur (3000 do 7000 Sk), jej výšku určuje konkrétne každá nemocnica.

Za čo všetko sa platí pri pôrode?
Niektoré nadštandartné služby sú dnes v pôrodniciach spoplatené. Za prítomnosť otecka pri pôrode sa platí okolo 16 až 30 eur,  za epidurálnu analgéziu približne 85 eur (2500 Sk), za objednanie konkrétneho gynekológa k pôrodu približne 166 eur (5000 Sk), za ubytovanie v nadštadartnej izbe 16 eur (500 sk) za posteľ v dvojposteľovej izbe na deň, 330 eur (1.000,- Sk) za posteľ v jednoposteľovej izbe na deň.

Chcela by som rodiť v Čechách. Ako sa to dá vybaviť?
Pôrod v susednom Česku vyhľadávajú mnohé slovenské mamičky, a to najmä kvôli ochote a ústretovosti českých lekárov a sestričiek prispôsobiť pôrod predstavám mamičky. Mnohé kvôli tomu neváhajú obetovať aj približne 300 eur (9000 korún), ktoré pôrod v Čechách stojí.

Čo robiť, ak chcete rodiť v Čechách?
Asi mesiac pred pôrodom si vyhľadajte pôrodnicu v Čechách (alebo sa s ňou telefonicky či e-mailom nakontaktujte) a dohodnite si pôrod. V nemocnici vám dajú všetky potrebné inštrukcie. Potom sa už len stačí pár dní pred pôrodom ubytovať neďaleko od pôrodnice alebo ak ste z Bratislavy a blízkeho okolia, risknúť, že po začatí pôrodných sťahov prídete do pôrodnice načas.
Čo sa týka finančnej stránky, všetko si budete hradiť sami, naše poisťovne vám pôrod nepreplatia (iba ak by ste úplnou „náhodou“ akurát v čase pôrodu prechádzali cez Českú republiku a začal sa vám pôrod).
Nezabudnite však, že po pôrode v Čechách budete mať sťaženejšie byrokratické vybavovanie po pôrode. Dieťa budete musieť prihlásiť na českú matriku a potom požiadať o správoplatnenie dokumentov na Slovensku. Matriku tak vlastne budete vybavovať dvakrát.
A nezabudnite, že dieťa bude mať ako miesto narodenia uvedenú inú republiku a mesto v nej – napríklad Brno, a nie slovenské mesto.

Aké sú na Slovensku možné alternatívne pôrody?
V drvivej väčšine slovenských pôrodníc, ktorých je približne 70, je možné absolvovať len klasický pôrod na chrbte. Avšak 15 z nich sa snaží o individuálny prístup, matke dajú možnosť výberu polohy (postojačky, v podrepe, do vody alebo zavesená na lane), a po narodení dieťatka jej ho umožnia ihneď priložiť k prsníku. Budúca mamička si môže vybrať, či bude rodiť na polohovateľnom pôrodnom kresle, špeciálnej pôrodnej stoličke či vaku, a bolesti si môže zmierniť na fitlopte alebo pri aromaterapii.
Napríklad rodiť do vane môžete v Topoľčanoch, Dunajskej Strede, v Handlovej, v Spišskej Novej Vsi, v Bojniciach a v Trebišove, alternatívnymi pôrodmi je preslávená aj pôrodnica v Banskej Štiavnici. O možnostiach alternatívneho pôrodu sa informujte vopred, pretože do pôrodníc mimo bydliska by ste sa mali objednať.

 Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next