nedeľa, 20 december 2009 17:19

Šestonedelie, obdobie po pôrode

Napísal(a) prerodicov

Šestonedelie je obdobie, keď sa organizmus matky po pôrode vracia do pôvodného stavu. Kým napríklad v čase pôrodu maternica siaha až k pupku a váži okolo kilogramu, na konci šestonedelia sa vráti na svoje pôvodné miesto a bude vážiť už len 80 gramov.

 

Mnoho žien si myslí, že počas dojčenia sú chránené proti počatiu ďalšieho dieťatka. Nie je to celkom tak – plodnosť žien je vtedy znížená, ale nViete, aké zmeny vo svojom tele môžete počas tohto obdobia očakávať?

FYZICKÉ ZMENY
Maternica
Po pôrode siaha až k pupku a váži 1000 g, na konci šestonedelia už iba 80 gramov. Počas šiestich týždňov po pôrode môžete očakávať zvýšenú bolestivosť maternice pri dojčení, ktorá je v prvých dňoch po pôrode spojená s jej zaťahovaním. Pri veľkých bolestiach si môžete dať Paralen. Doporučuje sa tiež si hneď po pôrode líhať na brucho, maternica sa rýchlejšie zavinie.

Očistky
Minimálne päť dní budú krvavé, potom hnedasté až žlté, v poslednej fáze šedobiele. Krvácať môžete 14 dní až šesť týždňov, doporučuje sa používať pôrodnícke vložky (dobre prepúšťajú vzduch a lepšie sa hoja popôrodné zranenia). Spočiatku môžete používať aj dve naraz. Očistkov sa nedotýkajte, vždy si po výmene vložiek riadne umyte ruky. Kvôli zvýšenej hygiene sa môžete sprchovať aj šesťkrát za deň.

Hrádza
Dva dni po pôrode silne bolí, ak vás lekár nenastrihol. A naopak, pri veľkom nastrihnutí môže bolieť až šesť týždňov. Čo robiť? Často sa sprchujte, sušte fénom, ležte, vetrajte oblasť genitálií, seďte na gumovom kruhu, posilňujete panvové dno.

Prsia
2. až 3. deň  po pôrode sú silne precitlivelé, pretože nastúpuje laktácia (tvorba mlieka). Čo najskôr po pôrode by ste mali nosiť materskú podprsenku, pod prsia si dať vankúš a ľahnúť si na brucho. Môžete robiť aj tzv. chladenie pŕs, akonáhle sa začnú nalievať. Namočte plienku do studenej vody a v období medzi dojčením prikladajte, pred dojčením priložte na 2. minúty teplý obklad, odstriekajte pár kvapiek mlieka a potom priložte dieťa. K prsníku ho prikladajte pravidelne, vždy, keď je hladné. Čím častejšie ho budete prikladať, tým skôr sa vám mlieko vytvorí.

Močový mechúr
Počas šestonedelia budete močiť častejšie ako obvykle, keďže telo sa zbavuje vody z opuchov. Vplyvom veľkého napätia môže byť spočiatku močenie sťažené. Ak máte stehy, močenie môže byť veľmi bolestivé (pocity štípania až pálenia). Doporučuje sa stehy polievať vodou, močiť postojačky, v sprche. Upozornenie: plný mechúr zabraňuje zavinovaniu maternice!

Črevá
Prvá stolica po pôrode môže byť až za 48 hodín. Pri zápche sa doporučuje piť veľa tekutín, jesť vlákninu, sušené ovocie, v prípade nutnosti použite Supp. Glycerini alebo Duphalac.

Ostatné
Pigmentácia (škvrny, tmavšia čiara cez brucho) by mala zmiznúť po 14 dňoch. Malé kŕčové žily sa  stiahnu do 6. týždňov, väčšie vám už zrejme ostanú, rovnako ako strie. Sexuálnu aktivitu je lepšie začať až po ukončení šestonedelia, aj keď sa budete cítiť dobre už o niečo skôr. Pri suchej pošve alebo obavách zo sexu použite na prvýkrát lubrikačný gél.
Po pôrode dbajte na pitný režim, ak dojčíte pite aj 4 litre tekutín, a jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny.

PSYCHICKÉ ZMENY
Vplyvom hormónov môže dôjsť k narušeniu rovnováhy organizmu. 2 - 3 deň až 7 deň po pôrode môže nastať popôrodná depresia, ktorá sa prejavuje zvýšenou plačlivosťou, precitlivenosťou na drobné podnety, až úplnou depresiou. V prípade ak depresia, bolesti hlavy či nedôvera v samú seba pretrváva aj po ukončení šestonedelia, doporučuje sa vyhľadať lekársku pomoc.
Laktačná psychóza sa môže prejavovať aj halucináciami, zníženým záujmom o dieťa či zníženou sebakontrolou.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:25


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.