pondelok, 21 december 2009 17:07

Antikoncepcia po pôrode

Napísal(a) prerodicov

Mnoho žien si myslí, že počas dojčenia sú chránené proti počatiu ďalšieho dieťatka. Nie je to celkom tak – plodnosť žien je vtedy znížená, ale nie nulová! Ako sa chrániť proti otehotneniu? Je možné hneď po skončení šestonedelia začať brať antikoncepciu?

Antikoncepciu je možné začať brať prakticky hneď po ukončení šestonedelia,“ hovorí gynekológ MUDr. Juraj Šimko, CSc. Podľa neho veľa žien otehotnie počas dojčenia, pretože si myslia, že sú proti otehotneniu chránené - avšak nie je tak. „Plodnosť žien je v tomto čase síce znížená, ale nie nulová,“ upozorňuje Šimko.

Ak chcete mať úplnú ochranu proti počatiu, môžete svojho lekára požiadať o antikoncepciu s gestagénom. Vášmu dieťatku škodiť nebude, a môžete ho bez problémov dojčiť. Ak sa predsa len obávate hormónov, môžete siahnuť po vnútromaternicovom teliesku (DANA). Tento kedysi zaznávaný spôsob antikoncepcie sa dostáva opäť do popredia.

Dnešné telieska sú z oveľa kvalitnejších materiálov ako kedysi, na výber je niekoľko veľkostí. Sú dokonca dostať kombinácie so zlatom a striebrom, ktoré majú výraznejší protizápalový účinok,“ hovorí Juraj Šimko.

Aj cenovo je táto antikoncepcia oveľa dostupnejšia. Najlacnejšia DANA vás bude stáť asi 50 eur (1500 Sk) aj s nasadením (tie drahšie 70 až 200 eur) - a päť rokov máte o antikoncepciu postarané. Mnohí lekári odporúčajú aj teliesko Mirena, ktoré je síce o niečo drahšie, ale ženy ho spravidla lepšie znášajú.

 

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:35


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Význam probiotík pre zdravý vývoj bábätka

Význam probiotík pre zdravý…

Matka je prvým zdrojom mikróbov, a to už počas pôrodu. Zažívacie ústrojenstvo novorodencov je pred pôrodom...

Prev Next