Vytlačiť túto stránku
streda, 12 júl 2017 07:08

Ako prebieha cisársky rez

Napísal(a) Zuna

Čoraz viac žien rodí sekciou, ľudovo nazývanou cisársky rez. Dnes vám o ňom povieme trošku viac...

V prvom rade si treba uvedomiť, že sekcia je operácia. Preto by sekcia nemala byť automatická, ale na jej uskutočnenie musia byť vážne medicínske dôvody. Určité  Určité percento cisárskych rezov sa považuje za nevyhnutné, pretože predstavuje podiel medicínsky indikovaných zákrokov. Po prekročení istej hranice, ktorá sa vo vyspelom svete pohybuje okolo 15-25 %, však riziká a komplikácie u žien i detí prevažujú prínosy. 

História cisárskeho rezu

Niekde sa s tým muselo začať. A so sekciou sa začínalo naozaj zaujímavým spôsobom. Do roku 1500 sa cisársky rez robil len na umierajúcej alebo práve zosnulej žene. Keďže nemohli zachrániť matku, snažili sa zachrániť aspoň plod. Okolo roku 1500 urobili prvú sekciu na živej žene, no až do 19. storočia bola sekcia spojená s vysokou pravdepodobnosťou smrti rodičky. Predsa len, lekári nevedeli takmer nič o neviditeľnom svete mikroorganizmov, baktérií a vírusov. 

Rok 1876 bol pre cisársky rez zlomov. Práve vtedy totiž to taliansky pôrodník Porro začal pri sekcii vyberať nielen dieťatko, ale aj maternicu, čim sa výrazne znížilo riziko úmrtia rodičky. Dnes sa používa najčastejšie metóda, ktorú zaviedol britský pôrodník John Martin Munro-Kerra a to v roku 1926.

Kedy sa vykonáva?

Vtedy, keď je ohrozený život a zdravie matky alebo dieťaťa. Najčastejšie sa sekcia vykonáva pri deformitách panvy, veľkých plodoch, preeklampsii, eklampsii, pri komplikáciách spojených s ochoreniami srdca a pri iných ťažkostiach, ktoré by mohli ohroziť matku či dieťa pri fyziologickom pôrode. 

Pozrite si animáciu, ktorá ukazuje, ako prebieha cisársky rez

A takto to vyzerá naživo:

Je to istým spôsobom zázrak, však?

Naposledy zmenené streda, 12 júl 2017 08:39