BLESKOVKY
Keď sa povie pôrod, mnohým z nás prehrmí hlavou scéna z filmu, kde prepotená mamička vytláča svoje bábätko v neznesiteľných bolestiach, sprevádzaných teatrálnymi výkrikmi. Ani filozofie všakovakých organizácií a centier imidž pokojného prirodzeného pôrodu obzvlášť nevylepšujú. Len čo dostaneme tehotenský preukaz, už nás lákajú na špeciálnu starostlivosť, odborníkov za príplatky a bolesť tlmiace prípravky. Je naozaj toto to, čo potrebuje žena pre ľahší, menej bolestivý pôrod?
Narodenie dieťaťa je obrovskou životnou zmenou nielen v živote rodičov. Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok. Aj keď sa v spoločnosti traduje, že tehotenstvo a pôrod sú najkrajšie okamihy v živote každej ženy, opak môže byť pravdou. Niektoré ženy sa v úlohe matky necítia šťastné, a to aj napriek tomu, že si bábätko veľmi želali a tešili sa naň.
Hovorí sa, že pôrodná bolesť je tá najväčšia, aká existuje. Údajne je to bolesť, ako keby sa vám zlámalo 20 kostí naraz. Prvorodičky to majú najťažšie, pretože sa k tomu pripája aj strach z neočakávaného. Ale s touto bolesťou sa spája ten najkrajší pocit a to je narodenie vášho dieťatka. Niektoré mamičky pri bolestiach ticho trpia, niektoré kričia, ale býva ich menej.
Viete si predstaviť, že by ste na svojich krížoch nemuseli niesť bremeno pramatky Evy a mohli by ste rodiť takmer bez bolesti? Ak vám to znie ako úplná fantasmagória, zastavte sa. Skutočne je to reálne. Hypnopôrod, metóda bezbolestného pôrodu, skutočne funguje. Presvedčila sa o tom už nejedna mamička!
Porodili ste. Konečne! Po 9 mesiacoch ste dofrčali do cieľovej rovinky. No vaše telo sa správa prinajmenšom neštandardne...
Čo je na tom! Možno si poviete. Veď po svete chodí veľa detí, ktoré sa volajú "Budem si dávať pozor." Ale malý Dexter Tyler sa narodil napriek zavedenej Mirene...
Cisársky rez, odborne sekcia. Mnohé z tých žien, ktoré rodili fyziologicky, sa vyjadrili, že by za túto možnosť dali modré z neba.Je to však naozaj tak?
Zoznam vecí, potrebných pri príchode vášho bábätka na svet, sa môže líšiť v závislosti od vybavenia pôrodnice. Toto je zoznam, ktorý doporučila nemocnica v bratislavskom Ružinove. Skontrolujte si, či ste na niečo nezabudli a či máte všetky veci nachystané.
Po tisícročia prebiehali pôrody len prirodzenou cestou, čo prirodzene so sebou prinášalo neporovnateľne väčšie množstvo závažných pôrodných komplikácií a ďaleko vyššiu úmrtnosť novorodencov i rodičiek. Neexistoval spôsob ako vyriešiť situácie ako napríklad priečna poloha plodu, naliehanie bábätka čelom, či vcestná placenta no i iné, ktoré dnes považujeme za neporoditeľné.