štvrtok, 18 december 2008 18:40

Nemôžem otehotnieť. Mám ísť na umelé oplodnenie?

Napísal(a) prerodicov

Pokiaľ sa rok snažíte o bábätko a nedarí sa vám, mali by ste sa dať vyšetriť, či vy alebo váš partner netrpíte ochorením, ktoré by bránilo otehotneniu, prípadne či vy alebo váš partner nepatríte k smoliarom, ktorí trpia neplodnosťou.

 Pravdepodobnosť, že zdravá žena otehotnie so zdravým mužom pri pravidelnom pohlavnom styku trikrát týždenne je približne 20 percentná u ženy do 25 rokov, a 16 percentná u ženy vo veku od 25 do 35 rokov. Po tomto veku sa šanca ženy otehotnieť rapídne znižuje.V prípade, ak lekár potvrdí, že pravdepodobne nebudete schopní počať dieťa prirodzeným spôsobom, je na vás, či sa rozhodnete pre tzv. umelé oplodnenie alebo nie.  Liečba neplodnosti metódami asistovanej reprodukcie je jednou z najprogresívnejších oblastí modernej medicíny. Od narodenia Luisy Brownovej, prvého dieťaťa zo skúmavky, v roku 1978 vo veľkej Británii, došlo v oblasti liečebných postupov a diagnostiky neplodnosti k obrovským pokrokom.


Podľa centra asistovanej reprodukcie Iscare ponúka moderná liečba neplodnosti široké spektrum liečebných postupov, ktoré je ťažké navzájom porovnať. „Všetky postupy však majú jedno spoločné: podávajú prírode pomocnú ruku, pripravujú vajíčka a spermie tak, aby mali väčšiu nádej splynúť, aby dali vznik zárodku a neskôr vnútromaternicovému tehotenstvu. Preto sa tejto liečbe hovorí asistovaná reprodukcia, alebo „asistované počatie"."

Techník umelého oplodnenia je veľa, ale v zásade ich možno rozdeliť na základe dvoch kritérií: vnútrotelové (umelé oplodnenie sa odohráva v tele ženy, napr. sa jej vstreknú do vajcovodov spermie partnera), až po mimotelové (celý proces oplodnenia prebieha prebieha úplne mimo tela ženy). Túto skupinu poznáme väčšinou pod spoločným názvom FIV-ET (Fertilization In Vitro and Embryo Transfer).

Ide o oplodnenie v skúmavke a následný prenos embrya v rôznych štádiách vývoja a do rôznych častí pohlavného ústrojenstva ženy (maternica alebo vajcovody). Darcami pohlavných buniek môžu byť rodičia dieťaťa, alebo niekto cudzí mimo samotných žiadateľov (v prípade, ak napríklad partner nemá použiteľné spermie alebo partnerka vajíčka), prípadne jeden z rodičov a jeden darca je cudzí.

Metóda umelého oplodnenia IVF (In Vitro Fertilization) dosahuje úspešnosť okolo 50%, a to za ideálnych podmienok. Nemusí sa však podariť na prvý pokus, keďže mnohé závisí od veku matky, od príčin neplodnosti, od hormonálnej prípravy, či množstve prenesených embryí a podobne.
Pri absolvovaní jedného cyklu IVF je šanca otehotnieť medzi 20 a 45%. K tomu, aby žena skutočne otehotnela, je nutné podstúpiť priemerne 1 až 3 cykly.

Boli už popísané prípady, keď žena otehotnela už po prvom cykle, inokedy naopak, musí absolvovať i niekoľko aplikácii, než sa dočká pozitívneho tehotenského testu. Ak je test negatívny, je nutné počkať tri mesiace a skúsiť to znova.

Keďže finančná čiastka ročne hradených cyklov u jednotlivých poisťovní je obmedzená, vznikajú v centrách asistovanej reprodukcie často poradovníky, a pacientky musia čakať na preplatenie zákroku poisťovňami. Poisťovne uhrádzajú 2 až 3 cykly výkonov asistovanej reprodukcie, a to u žien do 39. roku života. Ak máte vyšší vek alebo chcete ísť na štvrtý cyklus umelého oplodnenia, musíte si ho hradiť sami.otnieť, mali by ste sa dať vyšetriť, či vy alebo váš partner netrpíte ochorením, ktoré by bránilo otehotneniu, prípadne či vy alebo váš partner nepatríte k smoliarom, ktorí trpia neplodnosťou.

ZOZNAM CENTIER ASISTOVANEJ REPRODUKCIE

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:29


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom