pondelok, 06 september 2021 16:44

Endometrióza a tehotenstvo

Napísal(a)

Na všetky otázky, ktoré potrebujete o endometrióze vedieť, ak ju máte a plánujete v budúcnosti prvé alebo ďalšie dieťatko, odpovedá MUDr. Peter Harbulák, vedúci lekár bratislavského centra pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu, GYN-FIV.

Čo je to endometrióza?

Endometrióza dostala názov podľa latinského názvu „endometrium“, čo v preklade znamená sliznica maternice. Práve čiastočky sliznice maternice indikujú toto ochorenie vo chvíli, keď sa objavujú mimo svojho prirodzeného prostredia. Umiestnené môžu byť rozmanito, to znamená, že sa môžu nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v lokalite medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice, teda na akomkoľvek mieste v dutine brušnej.

V čom je nebezpečná a prečo?

Zákernosť choroby sa prejavuje rôzne. Čím je žena v čase vzniku ochorenia mladšia, tým ťažší priebeh sa predpokladá. Treba zdôrazniť, že najčastejšie sa vyskytuje práve medzi 20. a 35. rokom, čiže u žien v ideálnom období na založenie vlastnej rodiny. U polovici žien býva endometrióza popisovaná s bolestivou menštruáciou, 75 percent žien s bolesťami v oblasti panvy a 25 – 40 percent žien, ktoré majú problémy otehotnieť. Endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli na sliznici maternice, vo vajcovode alebo vaječníku. Je to choroba, ktorú ovplyvňujú viaceré faktory - genetické, hormonálne, imunologické a takisto aj anatomické.

Zaujímavosť z našej praxe:

Toto ochorenie sa vyskytuje približne u 25 – 50% sterilných žien a, naopak, približne 30 až 50% žien s endometriózou má problémy s otehotnením.

Čo je jej príčinou, ako ju rozpoznať a ako liečiť?

Samotnú bolesť spôsobujú zrasty a dráždenie nervových zakončení látkami, ktoré uvoľňujú endometrické ložiská. Avšak, stupeň bolesti nie je vždy totožný so stupňom ochorenia. Mnohé ženy môžu trpieť závažným stupňom endometriózy bez toho, aby o tom vedeli a k odhaleniu dochádza práve pri gynekologickom vyšetrení a pravidelných prehliadkach.

Endometriózu je možno najľahšie rozpoznať na pobrušnici. Ložiská môžu dosahovať až niekoľko milimetrov. Odlučujú sa pri menštruácii a postupne sa menia na modré, hoja sa jazvou a na záver majú bielu farbu. Na vaječníkoch sa môže toto ochorenie vyskytovať v podobe až niekoľkocentimetrových cýst, ktoré majú hnedastý obsah, tzv. čokoládové cysty. V lokalite medzi pošvou a konečníkom sa zasa objavuje ako väzivové uzlíky, ktoré môžu spôsobovať spomínanú bolesť.

Na potvrdenie tohto ochorenia je potrebný ultrazvuk alebo laparoskopia. Tou je možné prezrieť všetky orgány v oblasti panvy a brucha. Pacientke sa v celkovej narkóze cez malý rez v pupočnej jamke zavedie optika laparoskopu s kamerou. Ložiská endometriózy a endometriotické cysty sa pritom môžu hneď operovať. Lekári sa snažia odstrániť čo najviac ložísk a odstrániť vzniknuté zrasty. Úspešnosť operácie závisí od ich uloženia a veľkosti. Jazvička po zákroku zostáva malá a pacientka je schopná ísť do práce skôr než po normálnej operácii, pretože hospitalizácia je minimálna.

Dôležité: Radikálna liečba iba ak neplánujete tehotenstvo!

V súčasnosti neexistuje terapia, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy. Všetko liečebné úsilie smeruje k úľave od bolestí (užívanie analgetík), k zmenšeniu alebo odstráneniu endometrických ložísk, k snahe o zachovanie plodnosti a zabráneniu návratu ochorenia.

Liečba je individuálna, pretože závisí od ťažkostí pacientky, ale aj od toho, či chce v blízkej dobe otehotnieť. Ďalej závisí od stupňa ochorenia a postihnutia orgánov malej panvy. Vzhľadom na to, že endometrióza je ochorenie viazané na hormonálny cyklus ženy a je závislé od hladiny estrogénov, cieľom liečby je dočasné zamedzenie tvorby pohlavných hormónov. Odporučením v liečbe endometriózy je aj užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo samotných gestagénov. Túto liečbu odporúčam iba pacientkam, ktoré otehotnenie neplánujú. Žiaľ, endometrióza je kontinuálne a rekurentné ochorenie. To znamená, že kým bude pacientka vo fertilnom období, čiže kým budú jej vaječníky pracovať, tohto ochorenia sa úplne nezbaví a bude ho stále mať. Jedno z riešení - ako endometriózu utlmiť, je práve vyradenie vaječníkov zo svojej činnosti.

Tehotenstvo a dojčenie ako jedno z riešení

Túžba po dieťati a následné tehotenstvo taktiež rieši dočasne problém s endometriózou. Pacientky, ktoré tehotenstvo plánujú, by mali navštíviť špecializované zariadenia na liečbu neplodnosti a v čo najkratšej dobe skúšať otehotnieť.

Ak sú tam veľké ložiská, môžu sa vyoperovať, ale netreba si myslieť, že týmto odoperovaním je vec vyriešená a pacientka je vyliečená. Endometrióza bude mať o nejaký čas opäť svoj devastačný vplyv na vaječníky, vajíčkovody a maternicu. Preto sa odporúča toto krátke obdobie využiť v snahe o tehotenstvo. Práve obdobie gravidity a následne obdobie dojčenia, zabezpečuje telu svojim hormonálnym vyvážením prirodzené prostredie a obranu proti opätovnému návratu ochorenia, alebo jeho rozšíreniu. Je to obdobie, kedy je ovariálny cyklus vylúčený a teda je týmto spôsobom na určitý čas zabránené aj progresii ochorenia.

 

Podľa umiestnenia ložísk endometriózu rozdeľujeme na štyri základné typy:

  1. Endometrióza peritoneálna - ložiská sa vyskytujú na pobrušnici.
  2. Endometrióza ovariálna - ložiská sa vyskytujú na vaječníku.
  3. Endometrióza rektovaginálneho septa - ložiská sa vyskytujú v lokalite medzi pošvou a konečníkom.
  4. Adenomyóza - ložiská sa vyskytujú vnútri svaloviny maternice.

A tiež sa toto ochorenie rozlišuje podľa jeho závažnosti:

  • Endometrióza 1.stupňa (minimálna) - len malé povrchové ložiská a niekoľko nepatrných zrastov.
  • Endometrióza 2.stupňa (mierna) - niekoľko väčších ložísk v rektovaginálnej oblasti.
  • Endometrióza 3.stupňa (stredná) - ako predchádzajúce, a navyše ložiská endometriózy na vaječníkoch a viac zrastov.
  • Endometrióza 4.stupňa (ťažká) - ako predchádzajúce, plus veľké ložiská (endometriálne cysty) na vaječníkoch a rozsiahle zrasty v malej panve.


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Krásna pokožka aj v tehotenstve

Krásna pokožka aj v tehotens…

Tehotenstvo pristane každej žene. Tá vnútorná radosť z očakávaného prírastku priam vyžaruje z jej tváre. Avšak starostlivosť...

Prev Next