štvrtok, 17 júl 2008 02:01

Ako sa chrániť pred otehotnením prírodnou cestou?

Napísal(a) nasarodina.sk

Chcete bábätko, ale nie hneď teraz? A nechcete do seba pchať rôzne hormonálne prípravky? Chrániť sa pred otehotnením dá aj prírodnou cestou, bez toho, aby ste museli užívať antikoncepčné tablety. Aké spôsoby ochrany existujú a ktorý z nich je najspoľahlivejší?

Metóda plodných a neplodných dní
Ak chcete použiť pri plánovaní tehotenstva (resp. ako ochranu) metódu plodných a neplodných dní, musíte na to myslieť dopredu. Funguje totiž dobre len vtedy, ak svoj menštruačný cyklus dokonale poznáte a je pravidelný: preto by ste si ho mali zaznamenávať aspoň šesť, najlepšie však až 12 mesiacov a až potom metódu začať používať.

Metóda vychádza z toho, že uvoľnenie vajíčka, teda začiatok plodných dní, nastáva medzi dvanástym až šestnástym dňom cyklu (počíta sa od prvého dňa menštruačného krvácania, nie od posledného!). V tomto období je žena plodná, predtým a potom neplodná.
Vhodné je metódu skombinovať s meraním teploty (plodné dni začínajú vtedy, ak žene stúpne telesná teplota v pošve o 0,3 až 0,5 stupňa Celzia) alebo sledovaním hlienu (mokrý a vlhký hlien znamená plodné dni, suchý a hustý, niekedy až biely, znamená neplodné dni).

Plusy: Nič nestojí, ale musíte všetko pravidelne zaznamenávať

Mínusy: Nedá sa praktizovať, ak nemáte pravidelný cyklus, alebo svoj cyklus nepoznáte. V priemere otehotnie 24 žien zo sto, ktoré ju používajú.

Prerušovaná súlož
Jedna z najstarších metód antikoncepcie. Je to metóda, pri ktorej muž musí vytiahnuť penis z pošvy tesne pred tým, než začne ejakulovať.
Plusy: Nič nestojí, nemusíte nič počítať ani nič zaznamenávať

Mínusy: Hoci si mnohé páry myslia opak, táto technika nie je veľmi spoľahlivá. Na penise sa totiž už pred ejakuláciou nachádzajú malé kvapôčky tekutiny obsahujúce spermie a teda môže dôjsť k otehotneniu. Podľa štatistík otehotenie 23 žien zo 100, ktoré túto metódu používajú.

Metóda neplodných dní
Ak chcete používať túto metódu použiť, musíte na to myslieť dopredu. Funguje totiž dobre len vtedy, ak svoj menštruačný cyklus dokonale poznáte a je pravidelný: preto by ste si ho mali zaznamenávať aspoň šesť, najlepšie však až 12 mesiacov a až potom metódu začať používať. Uvoľnenie vajíčka, teda začiatok plodných dní, nastáva medzi dvanástym až šestnástym dňom cyklu (počíta sa od prvého dňa menštruačného krvácania, nie od posledného!). V tomto období je žena plodná, predtým a potom neplodná.
Vhodné je metódu skombinovať s meraním teploty (plodné dni začínajú vtedy, ak žene stúpne telesná teplota v pošve o 0,3 až 0,5 stupňa Celzia) alebo sledovaním hlienu (mokrý a vlhký hlien znamená plodné dni, suchý a hustý, niekedy až biely, znamená neplodné dni).

Plusy: Nič nestojí, ale musíte všetko pravidelne zaznamenávať

Mínusy: Nedá sa praktizovať, ak nemáte pravidelný cyklus, alebo svoj cyklus nepoznáte. V priemere otehotnie 24 žien zo sto, ktoré ju používajú. Znížiť riziko otehotnenia možno ešte spomínaným sledovaním mokrých a suchých dní, prípadne meraním teploty.

Prezervatív
Je najstaršia metóda ochrany pred počatím na svete. Je tiež pomerne bezpečnou metódou na zabránenie nákazy sexuálne prenosnými chorobami a HIV (AIDS). Prezervatív sa natiahne na penis na začiatku sexuálneho styku. Aby bol naozaj účinný, musíte pri každom sexuálnom styku použiť nový prezervatív a penis musí byť vybratý z vagíny ihneď po ejakulácii.

Plusy: Pri správnom používaní pomerne bezpečná ochrana. V priemere tento spôsob ochrany zlyháva u štyroch až piatich percent žien zo sto, a to najmä kvôli nesprávnemu používaniu (milovanie naostro a prezervatív nasadený až nakoniec), menej často kvôli nekvalitnému materiálu.

Mínusy: Menší výdavok na zakúpenie prezervatívov (krabička cca do 100 korún), mužmi uvádzaná menšia citlivosť penisu, u žien môže byť alergia na latex.

Náš tip:
Vnútromaternicové teliesko – tzv. DANA (nehormonálne)
Vhodná a spoľahlivá ochrana pre ženy, ktoré nechcú otehotnieť ani používať hormonálne prípravky. Vnútromaternicové teliesko do maternice zavedie gynekológ. Funguje na jednoduchom princípe: vytvára štít proti spermiám a zabraňuje, aby sa prípadné oplodnené vajíčko usadilo v maternici. Vďaka nemu sa totiž hlien na krčku maternice zahusťuje natoľko, že je pre spermie nepreniknuteľný. Stojí okolo tisíc korún – v prepočte na počet mesiacov je to však pomerne lacná ochrana na rozdiel od hormonálnej antikoncepcie. Po jeho zavedení musíte chodiť na pravidelné kontroly.

Plusy: Zavádza sa na päť rokov, takže jedna návšteva u gynekológa zabezpečí, že nemusíte myslieť na ochranu niekoľko rokov. Je to veľmi spoľahlivá ochrana, otehotnejú len jedna- dve ženy zo sto.

Mínusy: Niekedy možno bolestivé vkladanie. Nedoporučuje sa ženám, ktoré ešte nerodili alebo ženám, ktoré majú silnú menštruáciu (môže vypudiť teliesko). V prvých troch mesiacoch môže dôjsť k špineniu a nepravidelnej menštruácii, v niektorých prípadoch môže dôjsť k zápalom či vzniku cýst.

Nezabudnite, že pred počatím vás neochráni!!!

Ak si po súloži vypláchnete pošvu
Je mýtus, že takto sa spermie vyplavia. V skutočnosti im len umožníte hlbší vstup do pošvy a maternice. Mužský ejakulát obsahuje okolo 500 miliónov spermií. Keďže k oplodneniu stačí len jediná spermia, neexistuje spoľahlivá možnosť, že by ste sa sprchou zbavili všetkých spermií v tele.

Ak máte styk počas menštruácie
Tento mýtus vyvracia množstvo žien, ktoré takto otehotneli.

Ak máte styk prvýkrát
Najmä mladé ženy a dievčatá si myslia, že keď sa milujú prvýkrát, nemôže sa nič stať. Opak je pravdou. Prvý či dvestýkrát – je to jedno, ak má žena plodné dni, jednoducho otehotnie.

Ak sa po styku vymočíte, zbavíte sa spermií
Keby to fungovalo, už dávno by sa to doporučovalo ako vhodná antikoncepčná metóda. Močom sa spermie nevyplavia a vedia bez akýchkoľvek problémov prežiť dva až tri dni v tele ženy.
uchých dní, prípadne meraním teploty.

Naposledy zmenené utorok, 15 máj 2012 13:20


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.