utorok, 01 september 2009 14:22

Asistovaná reprodukcia, základné informácie

Napísal(a) prerodicov

Každý šiesty slovenský pár má problémy počať dieťa. Nech sa partneri snažia, ako chcú, tehotenský test proste stále vychádza negatívne. Nemožnosť počať dieťa často spôsobuje u žien, ktoré nie a nie otehotnieť, citovú traumu, niekedy dochádza až k rozpadu vzťahov.

Na zvyšujúci sa počet prípadov neplodnosti (okolo 23 percent párov), upozornili nedávno Centrá asistovanej reprodukcie. Podľa nich sa však až v 16 percentách prípadov dám párom pomôcť, aby mohli mať dieťa. „Problémom však je, že stále trvá príliš dlho, kým pár príde do centra asistovanej reprodukcie, pričom s každým omeškaným rokom sa šance páru počať opäť o niečo znižujú,“ povedal MUDr. Michal Kliment zo spoločnosti pre plánované rodičovstvo.

Hoci je asistovaná reprodukcia pomerne úspešná, nerodí sa vďaka nej toľko detí, ako by sa mohlo. V Európskej únii je totiž trendom, že sa vďaka asistovanej reprodukcii rodí ročne približne šesť percent detí. U nás len „chabých“ 0,8 percent detí. Niekoľko tisíc detí by sa teda ročne mohlo narodiť, keby rodičia včas navštívili centrá asistovanej reprodukcie a keby štát preplácal viac zákrokov.

Momentálne je potreba cyklov asistovanej reprodukcie pokrytá len na desať percent, čo je veľmi málo,“ tvrdí MUDr. Miroslav Herman, vedúci lekár CAR Gyncare, s.r.o. v Košiciach. Podľa neho má neplodnosť už charakter pandémie a Slovenská republika nie je výnimkou. „Je potrebné ju začať čím skôr riešiť,“ myslí si. Vedci prepočítali, že neplodnosť je pre Európu veľkou hrozbou: Už v roku 2015 bude každé tretie narodené dieťa vďaka asistovanej reprodukcii, čo je neuveriteľne vysoké číslo!Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom