×

Výstrahy

JUser: :_load: Nemôžem načítať používateľa s ID: 326

pondelok, 18 máj 2009 14:13

Diagnóza neplodnosť: alebo keď bocian neprilieta

Napísal(a) prerodicov

Problémy počať dieťa má podľa štatistík každý desiaty pár. Štatistiky o tom, či je na vine ONA alebo ON, sa líšia. Najnovšie tvrdia, že čoraz častejšie býva vina na strane muža. O neplodnosti, alebo inak diagnóze N97, by ste mali uvažovať vtedy, ak napriek snahe a nechránenému pohlavnému styku ani do roka neotehotniete.

N97 - NEPLODNOSŤ
N97 je oficiálne označenie diagnózy, ktorá okrem iného znamená, že na otehotnenie nestačí, ak sa dvaja majú radi. Civilizované krajiny sa týmto ochorením zaoberajú už niekoľko desaťročí. Svetová zdravotnícka organizácia, WHO, definuje neplodnosť nasledovne: partnerský pár sa považuje za neplodný v prípade, ak nie je schopný počať dieťa i napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku počas minimálne jedného roka. U žien vo veku nad 35 rokov, kedy plodnosť klesá, sa táto lehota určila na šesť mesiacov. Podľa tejto definície sa neplodnosť týka viac ako 10 percent párov na celom svete, čo znamená, že sa život komplikuje približne 60-80 miliónom párov. Pojem neplodnosť sa niekedy zamieňa za pojem sterilita, čo je neschopnosť dieťa počať.

Neplodnosť je možné považovať za širší pojem, pretože neplodná pacientka síce otehotnieť môže, z rôznych príčin však nie je schopná dieťa donosiť. Neplodnosť ďalej rozdeľujeme na primárnu (hlavnú), čo je neschopnosť páru dosiahnuť tehotenstvo podľa definície WHO alebo neschopnosť graviditu úpešne ukončiť pôrodom. Sekundárna neplodnosť je neschopnosť dieťa počať alebo dovŕšiť tehotenstvo po predchádzajúcom úspešnom počatí a dovŕšení jedného alebo viac tehotenstiev. V praxi to znamená, že žena môže byť neplodná napriek tomu, že má jedno alebo viac detí.

Pravdepodobnosť, že zdravá žena otehotnie so zdravým mužom pri pravidelnom pohlavnom styku trikrát týždenne je približne 20 percentná u ženy do 25 rokov, a16 percentná u ženy vo veku od 25 do 35 rokov. Po tomto veku sa šanca ženy otehotnieť rapídne znižuje.Diagnóza neplodnosť vám prischne vtedy, ak ani za rok snahy nedočkáte vytúžených dvoch pásikov na tehotenskom teste. Vtedy je čas navštíviť lekára a dozvedieť sa, kde je chyba, či sa dá napraviť, alebo je lepšie pokúsiť sa o umelé oplodnenie.

Skutočný príbeh: za tri roky žiadne bábo
Ilona sa vydávala z lásky. Tomášovi, jej manželovi, zostal po rodičoch veľký dom aj so záhradou a tak, hoci sa brali včas, trvalo takmer šesť rokov, kým chalupu obrátili na svoj obraz. Aj v záhrade bola Ilona zvyknutá roky pracovať viac ako iné ženy a tak sa im ani nezdalo podozrivé, že po celý ten čas neotehotnela. Skôr sa im to s Tomášom zdalo prirodzené.

Až budú hotoví a dokončia si terasu, potom môžu prísť na rad deti. Lenže deti neprichádzali ani vtedy, keď bol dom hotový a kvety na letnej terase odkvitli už po tretí raz. Ilona začala byť nervózna. Deti známych, ktorí sa brali vtedy keď ona s Tomášom, už chodili do školy a Ilonina mama, ktorá sama vychovala štyri deti, sa neustále pýtala, kedy už bude mať vnúčatká.

Z času na čas trávila Ilona víkendy s dvomi neterkami. Napiekla im, v záhrade si postavili malú skalku, zapletala im blonďavé vrkôčiky a keď bolo treba, pomohla aj s domácimi úlohami.To bol potom tichý a smutný týždeň. Ani Tomášovi nebolo do reči.V susednej obci mala Ilona staršiu kamarátku Zlatku. Zlatica s mužom sa po troch nevydarených pokusoch mať vlastné dieťa rozhodli pre adopciu, a radilo to aj Ilone. Ona však chcela dieťa s Tomášom.

Celé roky si to želal a dom zrekonštruovali tak, aby bol na príchod dieťaťa pripravený.Celých deväť rokov Ilona nepočula svoje biologické hodiny, ale zrazu bili na poplach. Mala 36 rokov a to je predsa len dosť. A tak jej Zlatica aspoň doporučila svojho gynekológa. Vyšetrenia ukázali, že Ilona je v poriadku a že by bolo dobré, keby sa nechal vyšetriť aj Tomáš. Nebolo to jednoduché.Trvalo asi tri týždne, kým ho Ilona presvedčila, že s ním je a bude šťastná bez ohľadu na výsledky vyšetrenia. Výsledky však boli dobré, príčina neplodnosti neznáma. A tak lekár odporučil umelé oplodnenie. Bolo by vraj dobré, ak by sa o dieťa pokúsili čo najskôr. Tomáš mal cez štyridsať, Ilona medzičasom tridsaťosem.Ibaže už samotné slovo "umelé" znelo pre Tomáša horšie ako koniec sveta.

„Prosím ťa, ako vieš, že to bude naše? Čo ak použijú spermie niekoho iného?" zakričal na ňu večer po tom, ako si od Zlatice priniesla adresu centra, zaoberajúceho sa asistovanou reprodukciou.„Naše? Veď ho sama vynosím, čie by malo byť?" odpovedala nechápavo. Tomáš pregĺgal zlostné sliny. „Ja som si myslel, že si celé tie roky chcela mať dieťa so mnou a nie od niekoho iného!"

Chúďa Ilona na takúto reakciu nebola pripravená. Po tvári jej stekali horúce, slané slzy. „Čo mu mám na takúto hlúposť povedať?" pýtala sa do telefónu Zlatice a neprestávala vzlykať. „Veď nám predsa povedali, že je zdravý a že spolu môžeme mať deti". Zlatica sa s mužom na túto tému bavila často a tak ju prvé Tomášovo rozčarovanie neprekvapilo. „Vieš, pre niekoho, kto o asistovanej reprodukcii vie veľmi málo, alebo vôbec nič, je to ťažšie. Pre chlapa možno ešte o čosi ťažšie. Tebe budú odoberať vajíčka, ty budeš brať lieky a čo on? Na ten argument o vlastnom dieťati mu pokojne povedz, že dnes sa detí, ktoré sa narodia zo skúmavky, rodia po celom svete tisíce. Dokázať otcovstvo nie je žiaden problém, ľudia by vysúdili milióny, ak by sa zistilo, že otcom dieťaťa nie je darca spermií."

Ilona sa pomaly upokojila. Vlastne ani nečakala, že to bude jednoduché. Dali sa do toho.V prvom ani druhom cykle sa jej otehotnieť nepodarilo, ale s Tomášom si rozumeli akosi viac. Zmieril sa s tým, že prírode treba niekedy pomôcť. Stál pri nej, keď to nevyšlo i vtedy, keď napokon po treťom cykle otehotnela. Malý Tomáško sa narodil na jej štyridsiate narodeniny. A ten veľký, držiac ho pyšne v náručí, už vidí slovo "umelé" v celkom iných farbách...

Tento príbeh a ešte ďalšie nájdete na stránke www.bocianoviny.sk, zaoberajúcej sa neplodnosťou.

Naposledy zmenené piatok, 18 máj 2012 14:41


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom

Prev Next