štvrtok, 17 júl 2008 02:00

Ovulácia alebo metóda ako (ne)počať dieťa

Napísal(a) Sylvia Poláková

Šancu otehotnieť má každá žena spravidla raz za mesiac, a to počas približne štyroch dní. Ak vie, kedy má ovuláciu, vie presne určiť, kedy je najvhodnejšie počať dieťa (ak po ňom túži), alebo naopak, počatiu sa vyhnúť (ak po ňom netúži).

Ovulácia je obdobie, keď folikul (obal vajíčka) dozrie, praskne a uvoľní sa z neho zrelé vajíčko. Pripravené na oplodnenie začne putovať vajcovodom do maternice. Jeho cesta trvá približne deň. Ak sa počas tohto obdobia stretne so spermiami, má šancu oplodniť sa a stať sa bábätkom. Ak sa so spermiami nestretne, zanikne a vyplaví sa z tela von počas menštruácie.
K ovulácii dochádza uprostred menštruačného cyklu. Platí to, samozrejme, za predpokladu, že máte pravidelnú menštruáciu, nie ste práve pod výrazným stresom alebo chorá. Vtedy sa môže termín ovulácie oneskoriť.

Ovulácia však nie je jediným okamihom, kedy môžete otehotnieť. Je to možné aj tri dni pred ňou, keďže tak dlho prežijú spermie v tele ženy, a deň po ovulácii – tak dlho je schopné žiť neoplodnené vajíčko.

Ako zistíte, že máte ovuláciu?
Výpočtom
Termín ovulácie sa dá vypočítať. Ak máte pravidelný cyklus, prebehne od začiatku poslednej menštruácie plus polovica dĺžky trvania cyklu. Ak máte napríklad 28 dňový cyklus a poslednú menštruáciu ste mali naposledy 1. februára, malo by dôjsť k ovulácii 14 dní od posledného dátumu, teda 15. februára.
Na výpočet sa však spoliehajte len vtedy, ak máte pravidelný cyklus a ste duševne i fyzicky „v pohode". Rozšírte tiež pre istotu svoje "plodné okno", a to nielen na spomínané štyri dni, ale pre istotu na 10 až17 deň pred začiatkom ďalšej menštruácie.

Meraním teploty
Ovulácia sa dá zistiť aj pravidelným meraním teploty. V čase ovulácie totiž dochádza k miernemu zvýšeniu teploty o 0,6 až 1,6 stupňa . Namiesto zvyčajných 36,5 °C teda môžete mať teplotu niečo nad 37 °C.
Problémom je, že zvýšená teplota nie je len presne v čase ovulácie, ale pretrváva často deň i dva. Ak plánujete dieťatko a zistíte, že máte vyššiu teplotu, už môže byť na počatie dieťaťa neskoro.
Metóda merania teploty je preto vhodnejšia ako metóda antikoncepčná. Jeden deň po zvýšení teploty je totiž už styk v podstate bezpečný.

Testom
V predaji je niekoľko druhov testov na zistenie ovulácie, ktoré vám pomôžu zistiť termín ovulácie – napríklad len nanesením slín na šošovku miniatúrneho mikroskopu. Testy sú vhodné najmä pre ženy, ktoré majú nepravidelnú menštruáciu a nemôžu sa spoliehať na iné metódy.

Pozorovaním hormonálnych zmien
Vyplavenie zrelého vajíčka sprevádzajú hormonálne zmeny. Niektoré ženy dokonca presne cítia, kedy sa ich vajíčko vyplaví, pociťujú to ako miernu bolesť. Niekedy sa ovulácia prejaví aj výtokom tzv. hlienovej zátky, pretože v jej čase sa tvorí podstatne viac hlienu pri krčku maternice. Hlien sa podobá vaječnému bielku . Ak takýto výtok pozorujete, došlo k ovulácii a styk je o deň či dva bezpečný.

Naposledy zmenené nedeľa, 27 júl 2014 22:50


Napíšte komentár

Presvedčte sa prosím, že ste vložili všetky požadované informácie označené hviezdičkou (*) . HTML kód nie je povolený.

Pošlite nám článok

Máte zaujímavé informácie

 

Chcete sa podeliť s informáciami z oblasti rodiny, tehotenstva, výchovy, školstva, bývania, krásy či zdravia?

Prihláste / registrujte sa a pridajte článok na web. Je to pre Vás zložité? Pošlite nám článok mailom na redakcia@rodicom.sk

Ste prihlásený? Pošlite článok.

Rastieme s Hipom